Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Figury św. Michała Archanioła w Nałęczowie

Figura św. Michała Archanioła w Nałęczowie

Najbardziej popularna w Nałęczowie kapliczka przedstawiająca figurę św. Michała Archanioła od zawsze budziła w mieszkańcach wiele kontrowersji. I to nie ze względu na swój religijny charakter, ale na swoje znaczenie historyczne. Okazuje się bowiem, że chociaż od jej powstania minęło ponad 150 lat, to do dzisiaj nie wiadomo ani kto, ani po co ją stworzył oraz dlaczego postawił właśnie w tym miejscu.

Figurka-zabytek

Figurka jest niewielka, mierzy zaledwie pół metra wysokości i zlokalizowana jest w zabudowanej kapliczce, która znajduje się przy Alei Lipowej. Aleja prowadzi bezpośrednio do zabytkowego dworku w Nałęczowie, stąd podejrzenia historyków, że niegdyś do niego przynależała i została ufundowana przez jednego z dawnych mieszkańców. Przyjmuje się obecnie, że figura powstała dopiero w roku 1885, jest więc stosunkowo młoda, natomiast sama kaplica jest znacznie wcześniejsza, bo z przełomu XVII i XVIII wieku. Prawdopodobnie była zabudowana inną rzeźbą, zaś po jej zniszczeniu została wyposażona w nową, przedstawiającą Michała Archanioła w chwili walki z szatanem. Kapliczka i figura są znane wśród mieszkańców Nałęczowa, stanowią też jeden z najciekawszych zabytków miasteczka, bardzo charakterystyczny i często umieszczany na pocztówkach.

Tajemnica kapliczki

Mimo, że znana jest dokładna data powstania rzeźby św. Michała Archanioła, to nie zachowały się żadne zapisy, które mówiłyby o celu jej powstania oraz o ewentualnym fundatorze. Przyjmuje się obecnie, że kapliczka jest jednocześnie częścią nadziemnego sarkofagu jednego z zamieszkujących tu wcześniej szlachciców – Felicjana Gałęzowskiego, który pełnił rolę lubelskiego kasztelana. W przeszłości górną część kapliczki miał wieńczyć inny archanioł – Gabriel.

Natomiast legendą związaną z tym miejscem jest opowieść o tym, że kapliczka jest postawiona tu na pamiątkę polskiego króla Bolesława Śmiałego. Ten po wygnaniu ze swojego kraju miał najpierw podróżować po Europie, w tym Francji i Niemczech, a następnie potajemnie wrócić do Polski i osiąść w Nałęczowie jako mnich.

Niezależnie jednak od prawdziwych losów kapliczki, i figurki, obie pełnią obecnie ważną rolę turystyczną w Nałęczowie. Dzięki swojej zagmatwanej i nieco tajemniczej historii świetnie nadają się też jako przykład regionalnych legend i opowieści związanych z miasteczkiem.

Polecane obiekty w pobliżu Figury św. Michała Archanioła w Nałęczowie