Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Będące oddziałem Muzeum Lubelskiego – nałęczowskie Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w dawnej pracowni pisarza, autora „Ludzi bezdomnych”, „Przedwiośnia” i „Dziejów grzechu”, tzw. Chacie wybudowanej w stylu zakopiańskim.

Historia muzeum

Zakopiańska chata, w często odwiedzanym przez Stefana Żeromskiego Nałęczowie, została zaprojektowana przez Jana Koszyca-Witkiewicza w 1905 roku. Budynek był letnim domem pracy i wypoczynku pisarza, który postawił go za honorarium otrzymane za powieść „Popioły”. Jednoizbowa chata postawiona jest na kamiennej podmurówce. Wykonana została w konstrukcji wieńcowej, a jej dach i ganek pokryte są typowym dla stylu zakopiańskiego gontem.

Dom w Nałęczowie był często odwiedzany przez Stefana Żeromskiego w trakcie jego pierwszego małżeństwa z Oktawią i życia ich syna Adama. Przestał on być dla niego miłym miejscem pobytu po śmierci ukochanego syna, którego mauzoleum znajduje się na tyłach Chaty. Po śmierci pisarza w 1926 roku, cała pracownia została przekazana przez Oktawię Żeromską na muzeum we właściwie niezmienionym i zachowanym do dzisiaj stanie.

Zbiory i eksponaty

W jednoizbowej Chacie w Nałęczowie można do dzisiaj zobaczyć wyposażenie z lat 1905-1908, w tym biurko i fotel Żeromskiego, będące jego miejscem pracy. Podziwiać można także zaprojektowany przez Jana Koszyca-Witkiewicza parawan zdobiony reprodukcjami rzeźb starożytnych i sztychów cenionych przez pisarza, stolik szachowy malowany w kwiaty przez Stanisława Witkiewicza i wiele zachowanych pamiątek. Na szczególną uwagę wśród nich zasługuje kolekcja portretów Stefana Żeromskiego wykonanych przez znanych malarzy jego epoki, m. in. Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Eligiusza Niewiadomskiego. Wśród zbiorów muzealnych możemy też obejrzeć listy pisarza i jego rodziny, fotografie rodziny Żeromskich oraz bliskiego kręgu ich znajomych oraz pamiątki po ukochanym i zmarłym przedwcześnie na skutek choroby synu Adamie.

Podstawowe informacje

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela w godz. 10.00 – 18.00.

Ceny biletów:

  • normalny – 5,50 zł
  • ulgowy – 4,50 zł
  • zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem – 35 zł + bilety wstępu
  • zwiedzanie tematyczne – 40 zł + bilety wstępu

Więcej dodatkowych informacji można znaleźć pod adresem: www.muzeumlubelskie.pl/Muzeum_Stefana_Zeromskiego_w_Naleczowie-1-318-39.html

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie