Noclegi w pobliżu Parku Zdrojowego w Nałęczowie
Park Zdrojowy w Nałęczowie
Jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Nałęczowie, czyli tutejszy Park Zdrojowy, został wpisany w XX wieku do rejestru zabytków, ze względu na swoją wieloletnią historię i założenia naturalne sięgające wieku XVIII. To miejsce przywołujące artystyczne i literackie tradycje Nałęczowa. Tutejszymi alejkami spacerował Bolesław Prus lecząc swój lęk przed przestrzenią czy Stefana Żeromski, planując kolejne powieści poruszające jego ówczesnych czytelników. Do dzisiaj Park Zdrojowy stanowi serce Nałęczowa, to w jego pobliżu lub na terenie znajdują się domy wypoczynkowe i uzdrowiskowe, do których chętnie przyjeżdżają na zabiegi lecznicze kolejne pokolenia kuracjuszy.
Historia parku
Założycielem Parku Zdrojowego w II połowie XVIII wieku był Stanisław Małachowski – starosta wąwolnicki, który nabył tutejsze ziemie, zmieniając nazwę miejscowości z Bochotnicy na Nałęczów. On także postawił urokliwy pałac planując wokół niego tereny parkowe. Kolejny właściciel Nałęczowa z rodu Małachowskich – Antoni – szukając tutaj rud żelaza, odkrył źródła wód o leczniczych właściwościach, zapoczątkowując w ten sposób powstanie w 1817 roku uzdrowiska nałęczowskiego. Powiększony o kolejne tereny park stał się miejscem dla pierwszych obiektów uzdrowiskowych, a także spacerów licznie przybywających tutaj kuracjuszy.
Właściwości i zabytki Parku Zdrojowego
Nie tylko obiekty uzdrowiskowe mają zbawienny wpływ na przyjeżdżających do dzisiaj kuracjuszy Nałęczowa, ale też sam Park Zdrojowy. Panujący tutaj mikroklimat pozwala na rehabilitację klimatyczno-kardiologiczną, samoczynnie obniża bowiem ciśnienie krwi. Na niewielkim placu nad stawem przy tamie panuje ciągły ruch kuracjuszy, odbywających tutaj spacery między poszczególnymi ośrodkami leczniczymi znajdującymi się na terenie parku.
Wśród zabytków do dzisiaj znajdujących się w Parku Zdrojowym do najpiękniejszych należy Pałac Małachowskich, w którego salach urządzono m. in. Muzeum Bolesława Prusa, a także można oglądać reprezentacyjną Salę Balową, Portretową i Zieloną utrzymane w stylu rokokowym i późnoklasycystycznym. Można tu także oglądać Stare Łazienki – dawne sanatorium z XIX wieku, obecnie w przebudowie, Domek Gotycki wybudowany w końcu XIX wieku będący dziś siedzibą informacji turystycznej, Domek Biskupi wybudowany w 1809 roku czy Domek Grecki z 1882 roku. Chętnie odwiedzanym miejscem jest Dom Zdrojowy, w którym mieści się kawiarnia oraz pijalnia wody z trzech źródeł, a także palmiarnia.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!