Noclegi w pobliżu Kościoła św. Karola Boromeusza w Nałęczowie
Kościół św. Karola Boromeusza w Nałęczowie
W Nałęczowie funkcjonuje kilka kościołów, ale jedynie ten pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, który jest jednocześnie kościołem rektoralnym, znajduje się na oficjalnej liście miejskich zabytków. Świątynia przez długie lata – jako kapliczka – pełniła niezwykle ważną rolę religijną oraz kultową, jednocząc i zbierając wokół siebie mieszkańców Nałęczowa i stanowiąc niejako niepisany symbol miasta.
Dzieje kościoła
Niewielki i drewniany kościół św. Karola Boromeusza w Nałęczowie powstał w latach 1917-1919 i pierwotnie był wyłącznie lokalną kaplicą wzniesioną w stylu zakopiańskim. Był potrzebny z tego względu, że miejscowa ludność miała wtedy do dyspozycji wyłącznie jeden obiekt sakralny, położony jednak dość daleko i problematyczne stało się uczestniczenie w nabożeństwach religijnych. Kaplica została ufundowana z rąk prywatnych – przez Ludwikę Benni na pamiątkę jej zmarłego męża, natomiast wezwanie kaplicy nawiązuje do jego imienia (Karol). Regularne msze święte odbywały się w niej od połowy 1919 roku, a kaplica została oficjalnie przekazana w ręce pobliskiej parafii Jana Chrzciciela i oddana pod opiekę tamtejszego proboszcza.
Drewniana struktura kościółka szybko jednak niszczała, dlatego dzięki środkom zebranym od parafian i nałęczowskich kuracjuszy, kaplica została w latach 1962-1965 odremontowana i odnowiona. Dokonano konserwacji zewnętrznej oraz wewnętrznej, dobudowano ogrodzenie. Odrestaurowano także znajdujący się w środku obraz Karola Boromeusza. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku zgodnie z zarządzeniem biskupa lubelskiego, kaplica została podniesiona do rangi rektoralnego kościoła.
Zwiedzanie
Kościół jest dostępny dla wiernych i zwiedzających codziennie, jednak w różnych godzinach zależnych od administratora parafii. W zimę kościół jest otwierany jedynie na czas mszy oraz kilka godzin przed nimi. Msze święte odbywają się tylko w niedziele oraz w święta, dlatego kościół najlepiej zwiedzać właśnie wtedy – przed lub po nabożeństwie, gdyż ma się wtedy pewność, że będzie otwarty. Można również umówić się wcześniej – kontaktując się z kancelarią parafialną. Jest to niezbędne w przypadku, gdy zwiedzać chce większa grupa osób. Wstęp jest darmowy, mile widziane są jednak ofiary do puszek przy wejściu, które przeznaczane są na bieżące prace remontowe.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!