Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Muzeum jednego z najbardziej lubianych autorów okresu pozytywizmu w Polsce, twórcy „Lalki” jest kolejnym oddziałem Muzeum Lubelskiego, otwartym w nałęczowskim Pałacu Małachowskich, gdzie pisarz przebywał podczas swoich pobytów w uzdrowisku.

Historia Muzeum Bolesława Prusa

Nałęczowskie uzdrowisko cieszyło się dużą popularnością wśród pisarzy polskich. Chętnie przyjeżdżał tutaj Stefan Żeromski, którego muzeum również znajduje się do dzisiaj w uzdrowisku. Bolesław Prus starał się natomiast kuracjami nałęczowskimi wyleczyć swój lęk przed przestrzenią, którego nabawił się w efekcie napadu na niego przez studentów urażonych publikacjami pisarza w prasie codziennej.

Spacery autora „Lalki” po nałęczowskim parku zdrojowym i uliczkach miasta stały się żywym wspomnieniem dla mieszkańców Nałęczowa. Nic więc dziwnego, że w Pałacu Małachowskich mieszczącym się w parku zdrojowym w kilku salach stworzono ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Prusa, jego pobytom w Nałęczowie i związkom z Ziemią Lubelską. Inicjatorem jego powstania był polonista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – Feliks Araszkiewicz, którego pasją stało się poznawanie życia i twórczości Bolesława Prusa.

Zbiory muzealne

W salach Pałacu Małachowskich, w którym pisarz często zatrzymywał się na wypoczynek i kuracje uzdrowiskowe znajdziemy zbiory jego listów do żony Oktawii oraz znajomych: Aliny Sacewiczowej i Antoniego Osuchowskiego. Poza nimi w zbiorach muzeum znajdują się także autografy pisarza, jego notatki i konspekty powieści, a także przekłady na języki obce najbardziej znanych dzieł Prusa. Natkniemy się tutaj także na zdjęcie pisarza z 1904 roku, projekt okładki autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicz do opowiadań Prusa oraz pamiątki poświęcone związkom pisarza z uzdrowiskiem nałęczowskim.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia:

  • wtorek 10.00 – 18.00
  • sobota-niedziela 10.00 – 18.00
  • środa, czwartek, piątek – możliwość zwiedzania grupowego po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, (tel. 81 501 47 80 lub 81 501 45 52)

Ceny biletów: normalny – 4.50 zł, ulgowy – 5.50 zł, zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem – 35 zł.

Więcej informacji na stronie www.muzeumlubelskie.pl/Muzeum_Boleslawa_Prusa_w_Naleczowie-1-261-40.html

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie