Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Mauzoleum Piastów w Legnicy

Noclegi w pobliżu Mauzoleum Piastów w Legnicy

Mauzoleum Piastów w Legnicy

W województwie dolnośląskim, nad rzeką Kaczawą i Czarną Wodą, leży miasto Legnica o bogatej historii i licznych zabytkach historycznych. W Legnicy można miło spędzić czas na zwiedzaniu i aktywnym wypoczynku. Wśród licznych zabytków Legnicy, na szczególne wyróżnienie zasługuje Mauzoleum Piastów Śląskich, które jest częścią Kościoła Św. Jana Chrzciciela. To Mauzoleum Książąt legnicko-brzeskich i jest hołdem pamięci dla ostatnich przedstawicieli rodu Piastów. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków architektury barokowej.

Historia

Budowę mauzoleum rozpoczęto w 1677 roku, a zakończono w 1679 roku. Fundatorką mauzoleum była matka księcia Jerzego Wilhelma. Kościół Św. Jana Chrzciciela, do którego przynależy Mauzoleum, był miejscem pochówku i pamięci zmarłych z rodziny Piastów już od XVI wieku. Kiedy rozpoczęto budowę mauzoleum, sam kościół też przeszedł generalny remont, jednak do dziś zachował swój barokowy klimat.

Charakterystyka

Mauzoleum znajduje się po wschodniej stronie kościoła Św. Jana Chrzciciela i znajduje się w jego dawnym prezbiterium. Ma kształt ośmioboku i jest dosyć duża. U góry jest zwieńczona przepiękną kopułą wykonaną w stylu barokowym, z bogatymi ornamentami i malowniczymi freskami, które przedstawiają życie dynastii Piastów oraz greckiego boga Heliosa. Samo mauzoleum jest podzielone na pięć równych wnęk, pod którymi znajduje się ogromna krypta. We wnękach znajdują się bogato zdobione i wykonane z posrebrzanej miedzi sarkofagi Zofii Elżbiety, Ludwika IV, Jerzego Wilhelma, Ludwiki i Christiana, zaś w krypcie spoczywa reszta członków rodziny Piastów. W Mauzoleum znajdują się też pięknie wykonane pomniki ostatnich przedstawicieli tego rodu. Wykonano je z alabastru i mają naturalną wielkość dorosłego człowieka. Na ich cokołach zamieszczono napisy w języku łacińskim, które czytane po kolei tworzą jeden spójny dialog. Poza tym w Mauzoleum znajduje się też tablica fundacyjna, której tekst opracował poeta barokowy Daniel Casper von Lohenstein.

Informacje dla zwiedzających

Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy jest niezwykłym zabytkiem historycznym, dlatego warto się tam wybrać. Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9.00-15.00. Ceny biletu – 2 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Mauzoleum Piastów w Legnicy