Kąty Rybackie

Kąty Rybackie

Zmęczeni natłokiem turystów w dużych, nadmorskich miejscowościach wycieczkowicze coraz częściej wybierają się do mniej znanych, małych miejscowości. W odległości 56 km od Gdańska i 17 km od Krynicy Morskiej znajdują się Kąty Rybackie. Trzeba przyznać, że to miejsce z roku na rok zyskuje na popularności wśród turystów poszukujących wypoczynku nad wodą.

Położenie geograficzne

Kąty Rybackie to niewielka miejscowość położona w województwie pomorskim. Można do niej łatwo trafić, gdyż jest zlokalizowana przy drodze wojewódzkiej nr 501. Turyści chętnie odwiedzają te regiony z uwagi na to, że Kąty Rybackie są położone na Mierzei Wiślanej, w bliskim sąsiedztwie Zalewu Wiślanego. Jest to zatem doskonałe miejsce do wypoczynku, szczególnie latem. Dogodne warunki przyrodnicze sprawiają, że warto przyjechać tutaj szczególnie wtedy, gdy upały dają o sobie znać. W Kątach Rybackich można znaleźć szerokie, piaszczyste plaże. To jednak nie koniec atrakcji. Warunki przyrodnicze w tym miejscu idealnie pasują do spokojnego wypoczynku na łonie natury.

Historia osady rybackiej

Kąty Rybackie to wieś, która niegdyś stanowiła typowo rybacką osadę. Dzisiaj ta nieduża miejscowość koncentruje się przede wszystkim na turystyce. Pierwsze informacje na temat tego miejsca pojawiły się już w 1643r. W 1680 r. powstał tu pierwszy dworek, a następnie miejscowość szybko rozwijała się za sprawą tutejszych rybaków. Po powstaniu wielu zabudowań Kąty Rybackie szybko odłączyły się od Sztutowa - powstała samodzielna osada rybacka. Kąty Rybackie uległy poważnym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Obecnie miejscowość ma charakter wypoczynkowy i skupia się głównie na rozwoju turystycznym.

Rezerwat ornitologiczny

Kąty Rybackie zachwycają nie tylko bliskością Zalewu Wiślanego i pięknymi plażami. W tej miejscowości znajdują się również dwie przystanie, a także port morski. Miłośnicy wodnych przygód na pewno znajdą tu coś dla siebie. Ciekawym miejscem w Kątach Rybackich godnym odwiedzenia jest rezerwat przyrody kormorana czarnego. Ten ptasi rezerwat ma za zadanie ochronić naturalne miejsce lęgowe nie tylko kormorana czarnego, ale i czapli siwej - dwóch coraz rzadziej spotykanych gatunków ptaków. Utworzony w 1957r. rezerwat ma powierzchnię 11 hektarów. Jest on częścią Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana.

Najciekawsze miejsca i atrakcje

Obecnie w Kątach Rybackich można znaleźć kilka ciekawych miejsc. Do jednego z chętniej oglądanych przez turystów obiektów należy Muzeum Zalewu Wiślanego. Dzięki wizycie w tym miejscu można poznać historię tutejszego rybołówstwa i szkutnictwa. Jednym z najciekawszych eksponatów znajdujących się w muzeum jest oryginalny warsztat szkutniczy. Wizyta tutaj będzie na pewno ciekawą lekcją historii dla całej rodziny. Zabytkiem, który należy do symboli miejscowości jest Ławeczka Rybaka w Kątach Rybackich z rzeźbą rybaka zlokalizowana przy morskim porcie nad Zalewem Wiślanym. Atrakcją przygotowaną szczególnie dla najmłodszych turystów jest Piracka Zatoka. To miejsce, w którym dzieci mogą skorzystać z wielu zjeżdżalni i innych obiektów do zabaw. Do wyboru są np. Statek Piracki Karawela czy Tor Przeszkód Komandosa Boot Camp. Wypoczynek z dziećmi w Kątach Rybackich to idealny pomysł na wakacje czy nawet na krótki weekend za miastem. Kolejną atrakcją turystyczną jest możliwość żeglowania po Zalewie Wiślanym. W zimie można tu się wybrać także na bojery.

Kąty Rybackie mogą pochwalić się nie tylko rezerwatem ornitologicznym czy Muzeum Zalewu Wiślanego. Z uwagi na bliskość wody szczególnie latem wiele się tu dzieje. Przyjezdni mogą nie tylko wypoczywać na pięknych plażach, ale także wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Często odbywają się tu imprezy o charakterze sportowym, związane z żeglarstwem. Miłośnicy kultury mogą brać udział w organizowanych w plenerze koncertach. Warto wspomnieć chociażby o Dniach Rybaka w Kątach Rybackich.

Noclegi

Głównym atutem tego wyjątkowego miejsca jest spokój, którego często poszukują turyści, zwłaszcza ci, którzy przyjeżdżają z dużych ośrodków miejskich. Kąty Rybackie to miejsce, w którym baza noclegowa w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Turyści mogą zdecydować się na wypoczynek w willach czy w prywatnych kwaterach nad samym morzem. Sporym zainteresowaniem ze strony przyjezdnych cieszy się również wynajem domków letniskowych położonych przy samym brzegu Bałtyku. Oczywiście, nie brakuje tu także ośrodków wypoczynkowych czy hoteli o kilkugwiazdkowym standardzie. Każdy, nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tutaj zatem odpowiednią propozycję dla siebie i swojej rodziny.

Gastronomia

Godne polecenia są również tutejsze przysmaki. Warto pamiętać o spróbowaniu ryb z tutejszych smażalni - jest to główny powód do dumy tutejszych rybaków. Turyści o innych gustach smakowych także znajdą tu coś dla siebie - oprócz ryb oferowane są tutaj tradycyjne dania mięsne czy warzywne. W tej niewielkiej miejscowości mieści się wiele restauracji czy barów. Niektórzy właściciele kwater umożliwiają również wykupienie obiadów w miejscach noclegowych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kątach Rybackich.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. 4 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
6 ℃
min. 4 ℃
maks. 7 ℃
opady 3.62 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
6 ℃
min. 3 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-02-29
5 ℃
min. 2 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!