Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie

Obóz koncentracyjny w Stutthofie był jednym z pierwszych założonych obozów tego typu. Został bowiem uruchomiony już 2 września 1939 roku mając na celu „rozwiązanie kwestii polskiej” na terenie Pomorza Gdańskiego.

Historia obozu Stutthof

Osadzano tutaj osoby, które według III Rzeszy zagrażały opanowaniu przez Rzeszę terenu Pomorza Gdańskiego, m. in. osoby chore psychicznie i ocalałe z pogromów organizowanych przez specjalne grupy operacyjne policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa. Byli wśród nich zarówno Polacy, jak i Żydzi, którzy znaleźli się na wykazie osób mających podlegać eliminacji w trakcie tzw. „akcji Tannenberg”. Obóz koncentracyjny Stutthof działał przez pięć lat wojny, w trakcie których zarejestrowano w nim ponad sto tysięcy więźniów przywożonych tutaj z niemal wszystkich krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Byli oni mordowani w masowo organizowanych egzekucjach, będących także formą zastraszania i terroru obozowego.

Szczególnym okrucieństwem władze obozu odznaczały się wobec ludności żydowskiej – wykorzystując ją do najcięższych prac, poddając selekcji oraz likwidacji metodami masowej zagłady. Od połowy 1944 roku zaczęto stosować komory gazowe, uśmiercając m.in. Żydówki przybywające do obozu w bardzo złym stanie zdrowia czy też radzieckich jeńców wojennych przywiezionych tutaj z frontu wschodniego. W styczniu 1945 roku na skutek zagrożenia zbliżaniem się frontu wschodniego, obóz w Stutthofie został ewakuowany. Więźniowie znaleźli się w większości w obozach ewakuacyjnych, gdzie na skutek trudnych warunkach nadal byli dziesiątkowani.

Powstanie Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof upamiętniające ofiary obozu koncentracyjnego zostało utworzone dzięki staraniom byłych więźniów w 1962 roku. Na terenie ponad 20 hektarów pozostały m.in. częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura oraz zrekonstruowane krematoria. Obóz dysponuje także bogatymi archiwami poobozowymi, prezentując je m.in. na stałej wystawie głównej oraz wystawach czasowych.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:

  • codziennie od 1 maja do 30 września w godz. 8.00 – 18.00
  • codziennie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8.00 – 15.00

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, więcej szczegółów pod adresem: www.stutthof.org

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Stutthof w Sztutowie