Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu zwodzonego mostu drogowego w Sztutowie

Zwodzony most drogowy w Sztutowie

Pochodzący z 1934 roku most zwodzony w Sztutowie jest jedną z atrakcji tej wypoczynkowej miejscowości na Pomorzu, znanej przede wszystkim z tragicznych dziejów w trakcie II wojny światowej. To tutaj istniał bowiem jeden z większych obozów koncentracyjnych Stutthof, którego teren dziś przekształcono w muzeum upamiętniające ofiary III Rzeszy.

Historia powstania mostu zwodzonego

Wyjątkowo charakterystyczna konstrukcja mostu zwodzonego w Sztutowie znajdującego się na Wiśle Królewieckiej, powstała w pierwszej połowie XX wieku, w 1934 roku. Niedawno został odnowiony i poddany gruntownej rewitalizacji, przez wiele lat przedstawiał sobą dość smutny widok. Zaniedbany, rdzewiejący i nieczynny, stał się w gruncie rzeczy niepotrzebny. Wisła Królewiecka została bowiem zdegradowana z rangi szlaku wodnego do rowu melioracyjnego znajdującego się poza klasyfikacją wodnych dróg w Polsce.

Rewitalizacja mostu zwodzonego w Sztutowie została podjęta w latach 2005-2006, choć przez kolejne dwa lata most nie był regularnie użytkowany ze względu na mały ruch wodny. Linie wysokiego napięcia znajdowały się zbyt nisko nad wodą, uniemożliwiając swobodne korzystanie z tej drogi. Jednak od 2008 roku most ma regularne godziny otwierania – we wszystkie godziny parzyste od godziny 10.00 do 18.00, stanowiąc niemałą atrakcję dla przebywających w Sztutowie turystów.

Ciekawostki

Charakterystycznym elementem budowy mostu zwodzonego w Sztutowie jest stanowisko jego obsługi, umieszczone w środku betonowego cokołu. Na zewnątrz widoczne jest tylko jego ciasne, bunkrowe okno. Ciekawostką medialną związaną z mostem zwodzonym w Sztutowie jest też fakt, że zagrał on w jednym z kultowych seriali z okresu PRL-u „Czterej pancerni i pies”. W szesnastym odcinku serialu zatytułowanym „Daleki patrol” załoga czołgu „Rudy” ma za zadanie zdobyć zaminowany most, którego bronią wojska III Rzeszy. Dzięki wyczynowi Janka Kosa, granego przez Janusza Gajosa, który podpływa do mostu rzeką i wspina się na niego obezwładniając załogę obronną, most zostaje zdobyty. Według scenariusza odcinka, most znajduje się niedaleko Berlina, a pancerni zdobywają w nim także obóz koncentracyjny zagrany przez Muzeum w Sztutowie.

Polecane obiekty w pobliżu zwodzonego mostu drogowego w Sztutowie