Katowice

Katowice

Położenie geograficzne Katowic

Katowice jest to miasto w województwie śląskim, w południowej części Polski. Jest to jeden z największych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto leży w dziale wolnym dwóch rzek Odry oraz Wisły. Przez Katowice przepływa rzeka Rawa. Krajobraz Katowic to przede wszystkim wyżyny, a cała rzeźba terenu jest dosyć zróżnicowana. Różnica pomiędzy najwyższym i najniższym punktem krajobrazowym w mieście to około sto metrów. Katowice położone są na trasie głównych szlaków krajowych i międzynarodowych. Miasto posiada port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Miasto posiada również rozbudowaną sieć handlowo-usługową, jest również centrum kulturowym, sportowym i akademickim śląska.

Historia miasta

Pierwszy zapis o wsi Katowice odnajdziemy w zapisach księdza Kazimierskiego pod koniec szesnastego wieku. Jednak historia tego miejsca sięga zdecydowanie wcześniej – za czasów osad rolniczych z czternastego wieku. Sama nazwa Katowice wywodzi się prawdopodobnie od słowa kat, które określa pierwszego osadnika. Inne tłumaczenie mówi o tym, iż nazwa pochodzi od słowa kąty oznaczającego dawne chaty zagrodników, którzy pracowali przy wyrębie drewna.

Katowice zaczęły się rozwijać w połowie dziewiętnastego wieku. W tym okresie rozpoczęła się budowa kolei berlińskiej, która wiodła do Mysłowic. W tym też okresie zaczęto przekształcać okoliczne wsie w miasto przemysłowe. Katowice prawa miejskie uzyskały w 1865 roku. W połowie dziewiętnastego wieku w miejscowości powstało kilka ważnych budowli. Pierwszą z nich był kościół ewangelicki, kolejną budowlą był neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny, a także klasztor i szpital Bonifratrów. Pod koniec lat osiemdziesiątych w Katowicach powstał duży koncern przemysłowy zwany Kattowitzer Aktien-Gesellschaft. W tym też okresie w mieście prężnie zaczął rozwijać się przemysł, a zwłaszcza kopalnie i huty. Pod koniec dziewiętnastego wieku powstały takie instytucje jak Górnośląska Konwencja Węglowa, Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, Sąd Okręgowy, Państwowa Dyrekcja Poczt czy Dyrekcja Prusko-Królewskich Kolei Państwowych. To sprawiło, że Katowice stały się ośrodkiem gospodarczym śląska.

W dwudziestym wieku w Katowicach powstał Teatr Miejski, który zbudowano przy Rynku, a także zakończono budowę dużego dworca kolejowego. Co ciekawe pierwsza wojna światowa nie przyniosła Katowicom wielkich strat, wręcz przeciwnie – spowodowała rozwój przemysłu, zwłaszcza hut. Budowano nowe obiekty, rozbudowywano głównie południową część Katowic, budowano luksusowe dzielnice, osiedla oraz budowle sakralne. Po wojnie Katowice stały się silnym ośrodkiem naukowym i kulturowym. Przede wszystkim otwarto Uniwersytet Śląski, jedyną taką wyższą uczelnię humanistyczną w tamtym regionie. W tym czasie powstała również Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek”, która stała się symbolem miasta.

Co warto zobaczyć w Katowicach?

Katowice to miasto, które rozwijało się bez centralnego ośrodka. Obecny wygląd miasta to skutek równoległego rozwoju sąsiadujących ze sobą wsi i osiedli, które wspólnie tworzą miasto. Najważniejszą i centralną dzielnicą miasta jest Śródmieście. Powstało ono pod koniec dziewiętnastego wieku i przez wielu zwane było jako „mały Paryż”. Katowice posiadają reprezentacyjny Rynek, wokół którego znajdują się zabytkowe kamienice. Rynek poprzecinany jest siecią torów tramwajowych charakterystyczną dla tego miasta.

Atrakcje w Katowicach to zarówno zabytkowe budowle, jak i miejsca odpoczynku i rekreacji. W mieście podziwiać można neogotycki, piękny kościół Najświętszej Marii Panny znajdujący się przy ulicy Mariackiej. Kościół posiada wysoką wieżę i zdecydowanie zdobi centrum miasta. Na ulicy Warszawskiej znajduje się kolejna budowla sakralna – kościół ewangelicki. To najstarszy budynek monumentalny w Katowicach, który pochodzi z połowy dziewiętnastego wieku. W mieście znajduje się również największa polska katedra. Archikatedra Chrystusa Króla położona jest na ulicy Wita Stwosza. Ciekawym miejscem jest również Teatr Śląski zbudowany w dwudziestym wieku. W Katowicach znajduje się również kilka ciekawych osiedli. Jedno z nich Nikiszowiec jest to górnicze osiedle zbudowane na początku dwudziestego wieku. Drugim osiedlem wartym zobaczenia jest Giszowiec.

Będąc w Katowicach warto zobaczyć przede wszystkim Rynek. Niedawno został on odnowiony i obecnie jest to doskonałe miejsce do wypoczynku pełne ławeczek i zieleni. Na rynku znajduje się również fontanna. Jednym z symboli miasta jest Rondo gen. Ziętka. Składa się między innymi z dwunawowego tunelu oraz platformy ze szklaną kopułą. Na ostatnim poziomie szklanej kopuły znajduje się kawiarnia z dwoma balkonami z których podziwiać można panoramę miasta. Na ulicy Murcjowskiej znajduje się zielony teren rekreacyjny zwany Doliną Trzech Stawów. W tym miejscu możemy doskonale wypocząć, w przyjemnej atmosferze pospacerować, a dzięki licznym trasom rowerowym pojeździć na rowerze.

Odwiedzając Katowice warto odwiedzić Galerię Szyb Wilson. Znajduje się ona na ulicy Oswobodzenia i jest największą galerią w Polsce, w której zobaczyć można sztukę współczesną. Wejście do obiektu jest darmowe, dlatego warto się tam zatrzymać na chwilę spędzając czas w Katowicach. Wiele osób do Katowic wybiera się na specjalnie organizowany, niezwykły Jarmark. Odbywa się on w pierwszy weekend po Barbórce w Nikiszowcu. Możemy tam podziwiać rękodzieło, przepiękne ozdoby świąteczne, szkło artystyczne oraz niezwykłe malarstwo, biżuterię i rzeźby tamtejszych twórców. Wielbiciele śląskiej kuchni mogą skosztować tradycyjnej kuchni, rozgrzać się za pomocą grzanego wina oraz skosztować pysznych ciast pieczonych z tradycyjnych składników.

Obecnie w Katowicach co roku powstają nowe zielone zakątki. Parki, place zabaw oraz inne obiekty wypoczynkowe i rekreacyjne sprawiają, że miasto staje się bardziej przyjazne środowisku. Największym parkiem w mieście jest Katowicki Park Leśny, równie atrakcyjna jest Dolina Trzech Stawów czy Park im. Tadeusza Kościuszki. Są to miejsca, w których zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą odpocząć od codziennego zgiełku i hałasu. Katowice posiadają również dobrze rozbudowaną sieć ścieżek dla rowerzystów.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Katowicach.

Mapa

Aktualności

NOSPR
Katowice, pl. Wojciecha Kilara 1

30 stycznia 2018 roku odbędzie się w Katowicach Wtorkowy Klub Jazzowy. W sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie miał miejsce koncert Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Podczas wydarzenia usłyszymy np. utwory Shirley Horn, w tym najbardziej popularne z jej nostalgicznych ballad. Nie zabraknie także hitów z repertuaru Joni Mitchell.

Wstęp: 5 zł

www.nospr.org.pl/pl/koncerty/946/koncert-instytutu-jazzu-akademii-muzycznej-im-k-szymanowskiego-w-katowicach

NOSPR
Katowice, pl. Wojciecha Kilara 1

31 grudnia br. odbędzie się w Katowicach bal sylwestrowy. Już od godz. 21:00 będzie się można bawić w rytmach swingu i kubańskiej salsy. O piosenki do tańca zadba Jose Torres & Havana Dreams, Mark Preston i jego Big Band. Zainteresowanych zapraszamy do obiektu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Wstęp: 350-450 zł

www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1141/bal-sylwestrowy-ameryka-ameryka

-
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Katowice, Plac Wojciecha Kilara 1

Przerwana trasa Zbigniewa Wodeckiego pt. „Mój Jubileusz” będzie kontynuowana. W Katowicach podczas koncertu pod zmienioną nazwą „Twój Jubileusz” wystąpią znani artyści, chcący oddać hołd muzykowi. W czasie wydarzenia polscy wokaliści zaprezentują znane utwory Wodeckiego. Usłyszymy m.in. Beatę Rybotycą, Olgę Bończyk czy Jacka Wójcickiego. Muzykom będzie towarzyszyć orkiestra symfoniczna Collegium F pod batutą Maestro Marcina Sompolińskiego.

Wstęp: 100-150 zł

www.facebook.com/events/1438604342870301

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. 4 ℃
maks. 7 ℃
opady 2.65 mm
słabe opady deszczu
jutro
5 ℃
min. 4 ℃
maks. 5 ℃
opady 0.12 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
8 ℃
min. 4 ℃
maks. 10 ℃
opady 0.23 mm
słabe opady deszczu
2024-02-23
7 ℃
min. 6 ℃
maks. 8 ℃
opady 8.91 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!