Katowice

Katowice

Położenie geograficzne Katowic

Katowice jest to miasto w województwie śląskim, w południowej części Polski. Jest to jeden z największych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto leży w dziale wolnym dwóch rzek Odry oraz Wisły. Przez Katowice przepływa rzeka Rawa. Krajobraz Katowic to przede wszystkim wyżyny, a cała rzeźba terenu jest dosyć zróżnicowana. Różnica pomiędzy najwyższym i najniższym punktem krajobrazowym w mieście to około sto metrów. Katowice położone są na trasie głównych szlaków krajowych i międzynarodowych. Miasto posiada port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Miasto posiada również rozbudowaną sieć handlowo-usługową, jest również centrum kulturowym, sportowym i akademickim śląska.

Historia miasta

Pierwszy zapis o wsi Katowice odnajdziemy w zapisach księdza Kazimierskiego pod koniec szesnastego wieku. Jednak historia tego miejsca sięga zdecydowanie wcześniej – za czasów osad rolniczych z czternastego wieku. Sama nazwa Katowice wywodzi się prawdopodobnie od słowa kat, które określa pierwszego osadnika. Inne tłumaczenie mówi o tym, iż nazwa pochodzi od słowa kąty oznaczającego dawne chaty zagrodników, którzy pracowali przy wyrębie drewna.

Katowice zaczęły się rozwijać w połowie dziewiętnastego wieku. W tym okresie rozpoczęła się budowa kolei berlińskiej, która wiodła do Mysłowic. W tym też okresie zaczęto przekształcać okoliczne wsie w miasto przemysłowe. Katowice prawa miejskie uzyskały w 1865 roku. W połowie dziewiętnastego wieku w miejscowości powstało kilka ważnych budowli. Pierwszą z nich był kościół ewangelicki, kolejną budowlą był neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny, a także klasztor i szpital Bonifratrów. Pod koniec lat osiemdziesiątych w Katowicach powstał duży koncern przemysłowy zwany Kattowitzer Aktien-Gesellschaft. W tym też okresie w mieście prężnie zaczął rozwijać się przemysł, a zwłaszcza kopalnie i huty. Pod koniec dziewiętnastego wieku powstały takie instytucje jak Górnośląska Konwencja Węglowa, Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, Sąd Okręgowy, Państwowa Dyrekcja Poczt czy Dyrekcja Prusko-Królewskich Kolei Państwowych. To sprawiło, że Katowice stały się ośrodkiem gospodarczym śląska.

W dwudziestym wieku w Katowicach powstał Teatr Miejski, który zbudowano przy Rynku, a także zakończono budowę dużego dworca kolejowego. Co ciekawe pierwsza wojna światowa nie przyniosła Katowicom wielkich strat, wręcz przeciwnie – spowodowała rozwój przemysłu, zwłaszcza hut. Budowano nowe obiekty, rozbudowywano głównie południową część Katowic, budowano luksusowe dzielnice, osiedla oraz budowle sakralne. Po wojnie Katowice stały się silnym ośrodkiem naukowym i kulturowym. Przede wszystkim otwarto Uniwersytet Śląski, jedyną taką wyższą uczelnię humanistyczną w tamtym regionie. W tym czasie powstała również Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek”, która stała się symbolem miasta.

Co warto zobaczyć w Katowicach?

Katowice to miasto, które rozwijało się bez centralnego ośrodka. Obecny wygląd miasta to skutek równoległego rozwoju sąsiadujących ze sobą wsi i osiedli, które wspólnie tworzą miasto. Najważniejszą i centralną dzielnicą miasta jest Śródmieście. Powstało ono pod koniec dziewiętnastego wieku i przez wielu zwane było jako „mały Paryż”. Katowice posiadają reprezentacyjny Rynek, wokół którego znajdują się zabytkowe kamienice. Rynek poprzecinany jest siecią torów tramwajowych charakterystyczną dla tego miasta.

Atrakcje w Katowicach to zarówno zabytkowe budowle, jak i miejsca odpoczynku i rekreacji. W mieście podziwiać można neogotycki, piękny kościół Najświętszej Marii Panny znajdujący się przy ulicy Mariackiej. Kościół posiada wysoką wieżę i zdecydowanie zdobi centrum miasta. Na ulicy Warszawskiej znajduje się kolejna budowla sakralna – kościół ewangelicki. To najstarszy budynek monumentalny w Katowicach, który pochodzi z połowy dziewiętnastego wieku. W mieście znajduje się również największa polska katedra. Archikatedra Chrystusa Króla położona jest na ulicy Wita Stwosza. Ciekawym miejscem jest również Teatr Śląski zbudowany w dwudziestym wieku. W Katowicach znajduje się również kilka ciekawych osiedli. Jedno z nich Nikiszowiec jest to górnicze osiedle zbudowane na początku dwudziestego wieku. Drugim osiedlem wartym zobaczenia jest Giszowiec.

Będąc w Katowicach warto zobaczyć przede wszystkim Rynek. Niedawno został on odnowiony i obecnie jest to doskonałe miejsce do wypoczynku pełne ławeczek i zieleni. Na rynku znajduje się również fontanna. Jednym z symboli miasta jest Rondo gen. Ziętka. Składa się między innymi z dwunawowego tunelu oraz platformy ze szklaną kopułą. Na ostatnim poziomie szklanej kopuły znajduje się kawiarnia z dwoma balkonami z których podziwiać można panoramę miasta. Na ulicy Murcjowskiej znajduje się zielony teren rekreacyjny zwany Doliną Trzech Stawów. W tym miejscu możemy doskonale wypocząć, w przyjemnej atmosferze pospacerować, a dzięki licznym trasom rowerowym pojeździć na rowerze.

Odwiedzając Katowice warto odwiedzić Galerię Szyb Wilson. Znajduje się ona na ulicy Oswobodzenia i jest największą galerią w Polsce, w której zobaczyć można sztukę współczesną. Wejście do obiektu jest darmowe, dlatego warto się tam zatrzymać na chwilę spędzając czas w Katowicach. Wiele osób do Katowic wybiera się na specjalnie organizowany, niezwykły Jarmark. Odbywa się on w pierwszy weekend po Barbórce w Nikiszowcu. Możemy tam podziwiać rękodzieło, przepiękne ozdoby świąteczne, szkło artystyczne oraz niezwykłe malarstwo, biżuterię i rzeźby tamtejszych twórców. Wielbiciele śląskiej kuchni mogą skosztować tradycyjnej kuchni, rozgrzać się za pomocą grzanego wina oraz skosztować pysznych ciast pieczonych z tradycyjnych składników.

Obecnie w Katowicach co roku powstają nowe zielone zakątki. Parki, place zabaw oraz inne obiekty wypoczynkowe i rekreacyjne sprawiają, że miasto staje się bardziej przyjazne środowisku. Największym parkiem w mieście jest Katowicki Park Leśny, równie atrakcyjna jest Dolina Trzech Stawów czy Park im. Tadeusza Kościuszki. Są to miejsca, w których zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą odpocząć od codziennego zgiełku i hałasu. Katowice posiadają również dobrze rozbudowaną sieć ścieżek dla rowerzystów.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Katowicach.

Mapa

Aktualności

Dolina Trzech Stawów
Katowice, Dolina Trzech Stawów

W Katowicach wybierzemy się w podróż do lat 90. Usłyszymy hity, które wtedy znali wszyscy i zobaczymy najbardziej popularne gwiazdy. W Dolinie Trzech Stawów wydarzenie będzie prowadził Toni Cottura. 12 sierpnia br. na scenie pojawią się – Scooter, Fun Factowy, Real McCoy, Maxx czy Dj Quicksilver. Trzy poprzednie edycje imprezy miały miejsce w Bielsku-Białej, tym razem po raz pierwszy odbędzie się w Katowicach.

Wstęp: 49-500 zł

90festival.pl/

-
La Clave
Katowice, ul. Chorzowska 11

Kizomba jest gatunkiem muzyki i stylem tańca. Powstała w Angoli, zyskując potem popularność w Portugalii i w reszcie europejskich krajów. Zmysłowy, delikatny sposób tańca jest połączeniem semby i muzyki z Karaibów Francuskich. Właśnie takiego stylu poruszania się będą nauczali Ani i Marek Rewiccy w Katowicach na ul. Chorzowskiej 11. Spotkanie odbędzie się 22 lipca br. od godz. 11.00 do 13.00 i w niedzielę, 23 lipca od 12.00 do 14.00. W sobotni wieczór dla uczestników zjazdu przewidziana także impreza.

Wstęp: 99-150 zł

www.facebook.com/events/1453222408067968

-
Spodek
Katowice, al. Korfantego 35

W katowickim Spodku odbędzie się wydarzenie dla wszystkich fanów mocnego brzmienia. 21 lipca br. będzie tam miał miejsce Metal Hammer Festival. Na imprezie wystąpi Marylin Manson i specjalni goście. Jednym z nich będzie artysta, którego debiut w tym roku został uznany za jeden z najbardziej prowokacyjnych i wizjonerskich – Zeal&Ardor. Na scenie pojawi się też legenda sceny brytyjskiej, grupa Paradise Lost.

Wstęp: 170-395 zł

www.spodekkatowice.pl/pl/wydarzenia/metal-hammer-festival-2017,377.html

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 15 ℃
maks. 18 ℃
opady 2.35 mm
lekki deszcz
jutro
17 ℃
min. 14 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
lekki deszcz
pojutrze
20 ℃
min. 12 ℃
maks. 20 ℃
opady 1.94 mm
lekki deszcz
2017-07-28
18 ℃
min. 14 ℃
maks. 18 ℃
opady 33.55 mm
intensywny deszcz
noclegi w Katowicach

noclegi w Katowicach

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!