Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach

Na terenie Katowic znaleźć można nie tylko dawne zakłady przemysłowe i pamiątki po górnictwie węgla kamiennego, ale również wiele interesujących zabytków, w tym kilka naprawdę pięknych kościołów. Doskonałym przykładem architektury sakralnej na terenie miasta jest Kościół Mariacki, należący do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Położenie

Kościół położony jest na wschód od dworca kolejowego Katowice, na placu Emila Szramka. W okolicy przebiega ulica Warszawska, przy której zlokalizowane są przystanki tramwajowe Katowice Damrota. Do kościoła można dość także ulicą Mariacką, będącą głównym deptakiem Katowic.

Historia

W połowie XIX wieku, gdy Górny Śląsk dopiero zaczynał się rozwijać, pojawiły się pierwsze plany zlokalizowania tu nowej parafii. W 1858 roku planowano przenieść do Katowic drewniany kościół z Biskupic. W międzyczasie wierni korzystali z murowanej świątyni tymczasowej. Ostatecznie, w 1861 roku zdecydowano się na wybudowanie nowej, murowanej świątyni, którą zaprojektować miał Alexis Langer – architekt odpowiedzialny za wiele projektów na terenie Legnicy czy Wrocławia.

Architektura

W pierwotnej wersji miała być to potężna trójnawowa świątynia. Jednak okazało się, że parafii nie było stać na tak duży obiekt i wprowadzono do projektu znaczące zmiany. Powstała główna czteroprzęsłowa nawa, otoczona rzędem kaplic bocznych, imitujących w pewnym stopniu nawy boczne. Wybudowano także prezbiterium i zakrystię.

Od zachodniej, frontalnej strony wybudowano wieżę na planie ośmiokąta, która wznosi się na 71 metrów. Jej szczyt zdobiony jest w stylu neogotyckim, w którym specjalizował się Langer. Sama świątynia ma 43 metry długości, a dach sięga 31 metrów. Całość wybudowano z dolomitu śląskiego.

Wnętrza

We wnętrzu Kościoła Mariackiego uwagę przykuwają przede wszystkim piękne witraże zaprojektowane przez Adama Bunscha. Z jednej strony nawy znalazły się te, które przedstawiają symbole grzechu, a z drugiej – cnoty chrześcijańskie. W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, a także inne elementy wystroju – figury czy dawny ołtarz. Zobaczyć można również kamienną monstrancję, stojącą w Kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Bardziej dokładne informacje znajdują się na http://mariacki.katowice.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach