Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Spodka w Katowicach

Spodek w Katowicach

W Katowicach można znaleźć wiele symboli współczesnej architektury, która doceniana jest nie tylko w kraju, ale również na świecie. Hala widowiskowo-sportowa Spodek jest tego najlepszym przykładem. Oryginalny projekt i zastosowanie nowatorskich technik inżynierii budowlanej sprawiły, że obiekt stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w całym kraju. Przez wszystkie te lata był także światkiem ważnych wydarzeń sportowych i muzycznych.

Położenie i okolica

Spodek zlokalizowany jest w jednym z najważniejszych i najbardziej uczęszczanych miejsc w Katowicach. Znajduje się on bezpośrednio przy Rondzie Ziętka, gdzie krzyżują się ze sobą aleja Korfantego, aleja Roździeńskiego oraz ulica Chorzowska. W podziemnym tunelu przebiega Drogowa trasa średnicowa, a na powierzchni zlokalizowany jest przystanek tramwajowy oraz nowa Galeria ASP – „Rondo sztuki”. Przed samym spodkiem rozciąga się plac, a po drugiej stronie alei Roździeńskiego stoi najważniejszy pomnik w mieście – Pomnik Powstańców Śląskich.

Historia

Pierwsze pomysły budowy hali widowiskowej pojawiły się już w 1955 roku. Prace budowlane rozpoczęto w 1964 roku, a całość ukończono w 1971 r. Do kompleksu należy m.in. budynek hali lodowej wybudowany w 1969 r. W latach 2009 i 2011 przeprowadzono remonty głównego obiektu.

Architektura i konstrukcja

Swoją nazwę obiekt zawdzięcza podobieństwu do statku kosmicznego, co jest efektem projektu łączącego cechy hali sportowej oraz hali widowiskowej. Na całości zamontowano ważącą 300 ton kopułę, którą utrzymuje system lin, łączących ją ze stalowym pierścieniem. Jest to jeden z pierwszych obiektów na świecie, gdzie wykorzystano tego typu technologię. Do obiektu przylega także lodowisko, sala gimnastyczna oraz hotel.

Wydarzenia

Ze względu na wymiary Spodka, w wydarzeniach brać udział może nawet 11 tysięcy osób. Organizowane są tutaj konferencje naukowe, wydarzenia sportowe – mecze siatkówki, koszykówki i rozgrywki hokeja na lodzie, jak i koncerty. Wystąpili tu m. in. muzycy z zespołów The Prodigy, Metallica, Rammstein czy Depeche Mode.

Zwiedzanie

Na stronie internetowej Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek co jakiś czas pojawiają się informacje o możliwości zwiedzenia całego obiektu, w tym miejsc niedostępnych podczas wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Obowiązuje rejestracja mailowa na poszczególne wydarzenia.

Cena biletu wynosi 5 zł. Dzieci do lat 7 zwolnione są z opłaty. Szczegóły można znaleźć na http://www.spodekkatowice.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Spodka w Katowicach