Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Chrystusa Króla w Katowicach

Noclegi w pobliżu Kościoła Chrystusa Króla w Katowicach

Kościół Chrystusa Króla w Katowicach

Katowicka Archikatedra Chrystusa Króla to stosunkowo młoda budowla sakralne. To, że została zbudowana w XX wieku sprawia jednak, że została zbudowana w zupełnie innym stylu i na innym założeniu. Dlatego warto wybrać się na ulicę Wita Stwosza i samemu obejrzeć tę świątynię z bliska.

Historia

Katedra zaczęła wznosić się w 1927 roku za sprawą ówczesnego biskupa śląskiego Arkadiusza Lisieckiego. Budowa została wznowiona po II wojnie światowej, ale komunistyczne władze zaczęły wpływać na jej ostateczny wygląd. Zdecydowano m. in. o obniżeniu kopuły o prawie 40 metrów. Nadal jednak była to ówcześnie największa świątynia w Polsce, a jej konsekracja nastąpiła w 1955 roku. Podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1983 roku gościł tutaj papież Jan Paweł II. W 1992 roku została powołana do życia metropolia katowicka, a kościół zyskał rangę archikatedry.

Architektura

Świątynia powstała na terenie dawnej cegielni, gdzie pod sam budynek i jego otoczenie przeznaczono ponad 90 tysięcy metrów kwadratowych. Pierwotny projekt zakładał wysokość przekraczającą 100 metrów co sprawiłoby, że świątynia górowałaby nad większością miasta. Ze względu na modyfikacje, ostatecznie wznosi się ona na 64 metry. Wymiary podstawy świątyni to około 100 na 50 metrów. Z zewnątrz uwagę przykuwa nie tylko kopuła, ale również kolumnada znajdująca się przed głównym wejściem. Na dachu archikatedry zamontowano również pięć dzwonów, z których najcięższy waży ponad 3,5 tony. Większość murów świątyni została wykonana z żelazobetonu, a elementy ozdobne wykonano z dolomitu.

Dodatkowymi elementami zdobnymi są duże witraże, wspaniałe rzeźby oraz inne elementy wystroju. We wnętrzu góruje figura Chrystusa Króla Wszechświata znajdująca się nad ołtarzem głównym. W świątyni znajduje się także kilka kaplic oraz dwie pary organów – chórowe i mechaniczne. Całość prac we wnętrzu zakończono pod koniec lat 80. ubiegłego wieku.

Wydarzenia w świątyni

Oprócz licznych nabożeństw w katowickiej archikatedrze odbywają się także różne spotkania dla grup modlitewnych czy młodzieży. Co roku ma tu miejsce również Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego. Więcej szczegółów znajduje się pod adresem http://katedra.wiara.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Chrystusa Króla w Katowicach