Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Organów Śląskich w Katowicach

Muzeum Organów Śląskich w Katowicach

Organy piszczałkowe od wieków fascynują ludzi. Pod wieloma względami są instrumentem rekordowym, zaczynając od ich rozmiaru. Znalazły zastosowanie przede wszystkim w świątyniach, gdzie obecnie często organizowane są specjalne konkursy muzyki sakralnej czy klasycznej. Są także przedmiotem zainteresowania organoznawstwa – dziedziny nauki poświęconej temu rodzajowi instrumentów muzycznych. Nie trzeba być jednak specjalistą, by docenić bogate zbiory Muzeum Organów Śląskich, działającego przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Położenie

Muzeum zlokalizowane jest w gmachu Akademii Muzycznej, mieszczącym się przy ulicy Zacisze 3. By dostać się w tę okolicę można skorzystać z komunikacji miejskiej – niedaleko znajduje się przystanek tramwajowy Katowice Damrota. W niewielkiej odległości zlokalizowany jest także dworzec kolejowy Katowice, więc na zwiedzanie można się udać tuż po przybyciu do miasta.

Historia

Idea, by stworzyć muzeum w całości poświęconego organom, została zaprezentowana już w latach 80-tych ubiegłego wieku przez profesora Juliana Gembalskiego – wykładowcę Akademii Muzycznej. Już wtedy zaczął się on starać o eksponaty – głównie elementy organów, odnajdywane podczas prac w zabytkowych kościołach. Pierwszą wystawę pokazano podczas konferencji w 1983 i 1994 roku. W 2002 roku zdecydowano o utworzeniu Muzeum Organów Śląskich, które będzie działać w ramach Katedry Organów i Muzyki Kościelnej.

Eksponaty

Obecnie pokazywane są tutaj różne elementy organów, wykonywanych na terenie całego Śląska i okolic. Oprócz tego udało się zebrać kilka pełnych instrumentów pochodzących z okresu od XVIII stulecia do początku XX wieku. Większość z nich znajdowała się w kościołach na terenie Górnego Śląska, ale trafiły tu także eksponaty z innych części kraju. Jednymi z najcenniejszych są organy z kościoła w Przyszowej - wykonane po 1750 roku oraz XIX-wieczne, częściowo zrekonstruowane organy z kościoła w Ćwiklicach. W muzeum zebrano także kolekcję ponad 30 fisharmonii oraz pokaźną kolekcję zdjęć i dokumentów związanych z powstawaniem instrumentów oraz z obiektami, które nie zachowały się do dzisiaj.

Najważniejsze informacje dla turystów

Godziny zwiedzania – poniedziałek i czwartek 17.00-19.00, wtorek i środa 11.00-13.00. Wstęp do Muzeum Organów Śląskich jest bezpłatny. W przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość telefonicznego umówienia innego terminu. Szczegóły widnieją na stronie http://www.am.katowice.pl/?a=315_muzeum-organow-slaskich

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Organów Śląskich w Katowicach