Jurata

Jurata

Letni wypoczynek nad morzem to jeden z najpopularniejszych wśród Polaków sposobów na spędzanie wolnego czasu w wakacje. Sprzyjają temu nie tylko wyjątkowe warunki przyrodnicze czy świetne plaże i czyste wybrzeże. Wiele osób ceni sobie również bezpieczeństwo - do Polski z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów zza granicy. Nad polskie morze warto wybrać się również ze względu na sporą ilość zabytków czy ciekawych do odwiedzenia miejsc, a także wydarzeń o charakterze kulturalnym czy sportowym.

Jurata - spokojny wypoczynek na Mierzei Helskiej

Jurata to niewielka miejscowość o charakterze typowo turystycznym. Jest położona na Mierzei Helskiej i wchodzi w skład gminy Jastarnia. Ten nadmorski kurort znajduje się w powiecie puckim, w województwie pomorskim. Tak korzystne położenie sprawiło, że obecnie turystyka w tych okolicach kwitnie. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. W Juracie można znaleźć dobrze przygotowane do potrzeb turystów kąpielisko, a także fantastyczne plaże. To dlatego Jurata jest znana w całym kraju z dobrze przygotowanej bazy turystycznej. W Juracie można znaleźć także interesującą ścieżkę przyrodniczą - będzie to doskonała okazja do poznania nadmorskiej flory i fauny, z której z pewnością chętnie skorzystają szczególnie ci turyści, którzy preferują aktywny wypoczynek.

Zarys historyczny Juraty

Jurata to miejscowość założona w 1928 r. Jej nazwa pochodzi od bogini żmudzkiej, na temat której opowiadana jest legenda. Otóż według tej historii Jurata zakochała się w ubogim rybaku wbrew woli swojego ojca. Spotkała ją za to kara - roztrzaskanie bursztynowego pałacu. Według legendy to właśnie dlatego można na plażach Juraty znaleźć kawałki tego popularnego w jubilerstwie materiału. Jurata to jednak nie tylko miejsce, które jest kojarzone z bursztynem. Wypoczynek w tej miejscowości przede wszystkim wiąże się z luksusem. Obecnie jest to kurort wypoczynkowy, ale taką rolę Jurata odgrywała już wiele lat przedtem. To właśnie do Juraty chętnie przyjeżdżała elita artystyczna i finansowa kraju. Najprawdopodobniej w Juracie malował Wojciech Kossak, a jego córki - Maria Pawlikowska - Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec także tworzyły w tym właśnie miejscu. Nic więc dziwnego, że obecnie w Juracie można znaleźć mnóstwo zabytkowych willi.

Największe atrakcje turystyczne

Jurata to miejscowość, która nie tylko jest kojarzona z leniwym wygrzewaniem się na plaży. W związku z tym, że miejscowość ma dość ciekawą historię można trafić tu na naprawdę wyjątkowe obiekty. Do głównych zabytków należą przede wszystkim wille, które są zlokalizowane przy ul. Wojska Polskiego, Ratibora, Mestwina czy przy ul. Świętopełka. Są to przede wszystkim domy letniskowe i pensjonaty.

W Juracie znajduje się deptak, a także pomnik Juraty. Legendarna córka boga mórz znajduje się tuż przy wejściu na miejscowe molo. Pomnik ten został odsłonięty w 2006 roku, w 75 rocznicę otworzenia uzdrowiska. Innym, wartym uwagi pomnikiem jest ten przestawiający Wojciecha Kossaka, który znajduje się na deptaku przed molem. Sporym zainteresowaniem ze strony turystów cieszy się również samo molo. Chociaż tego typu obiekty znajdują się w wielu nadmorskich miejscowościach, molo w Juracie jest zupełnie wyjątkowe. Jest to świetne miejsce do spacerów dla turysty w każdym wieku, ma 320 m długości i jest przedłużeniem tutejszego deptaku.

Rozrywka dla całej rodziny

Jurata to miejsce idealne na letni wypoczynek nie tylko dla samotnych turystów. Doskonale odnajdą się tutaj również rodziny z dziećmi poszukujące spokojnego miejsca na letnie rozrywki. W okolicy przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych. Oprócz możliwości zażywania morskich kąpieli czy zabaw w piasku na plaży, dzieci mogą skorzystać z parku linowego czy bawialni dla dzieci. Świetnym sposobem na wypoczynek w Juracie jest także specjalnie przygotowana ścieżka przyrodnicza. Jej długość to około 300 metrów. Prowadzi przez wały wydmowe i zagłębienia pomiędzy wydmami. Przechadzając się po takiej ścieżce można poznać unikalną roślinność, jaka występuje w tym rejonie.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Do wypoczynku w Juracie zachęca nie tylko morze i tutejsza plaża czy molo, ale także świetnie przygotowana baza noclegowa. Przybywający tu turyści bez trudu znajdą miejsca noclegowe. Do wyboru są zarówno luksusowe hotele i ośrodki SPA, a także tańsze kwatery prywatne czy pensjonaty. Każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Dodatkowym atutem tej miejscowości jest baza gastronomiczna, przygotowana na przyjęcie wielu turystów. W Juracie znajduje się sporo restauracji serwujących pyszne potrawy, także rybne. Wybierając się nad Bałtyk warto spróbować przede wszystkim potraw rybnych, gdyż jest to bardzo zdrowy, lokalny przysmak.

Jurata to miejsce godne polecenia właściwie o każdej porze roku. Zarówno latem, jak i zimą morskie powietrze gwarantuje prawdziwy odpoczynek, a spokojna okolica zachęca do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, że jest tak chętnie odwiedzana przez turystów. Jurata to miejscowość, w której szczególnie latem wiele się dzieje i między innymi dlatego jest ona tak popularna wśród osób poszukujących letnich rozrywek. Mierzeja Helska to świetny pomysł dla osób, które chcą uciec od zgiełku dużego miasta.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Juracie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
12 ℃
min. 11 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
12 ℃
min. 11 ℃
maks. 14 ℃
opady 5.17 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
12 ℃
min. 11 ℃
maks. 14 ℃
opady 0.53 mm
słabe opady deszczu
2024-05-21
12 ℃
min. 11 ℃
maks. 13 ℃
opady 0.55 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!