Noclegi w pobliżu Ścieżek Przyrodniczych w Jastarni
Ścieżki Przyrodnicze w Jastarni
Jastarnia położona jest na Półwyspie Helskim – jest to miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Od 1978 roku półwysep objęto ochroną jako Nadmorski Park Krajobrazowy. Utworzono tam malownicze trasy dla turystów, którymi warto wybrać się na spacer.
Ścieżki przyrodnicze
W pobliżu Jastarni znajduje się kilka ścieżek, które pozwalają poznać miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych. Wszystkie trasy opatrzono znakami oraz tablicami prezentującymi najciekawsze informacje na temat oglądanych miejsc. Na wyprawę warto zabrać lornetkę, ponieważ Półwysep Helski jest znany z obfitości rożnych gatunków ptaków.
Torfowe Kłyle w Jastarni
Na trasie znajdują się trzy stanowiska: las dębowy, brzeg Zatoki Puckiej oraz Wieża Widokowa. Torfowe Kłyle są zatorfioną równiną, na której występuje wiele ciekawych gatunków ptaków, zwłaszcza w sezonie wędrówek, czyli jesienią i wiosną.
Trasa z Kuźnicy na Górę Libek
Najciekawsze miejsca to:
- Góra Libek – najwyższa wydma piaszczysta w okolicy o wysokości 12,5m n. p.m., nad plażą wznosi się wydmowy klif.
- Wał ziemny wzniesiony z betonowych podkładów kolejowych i gruzu, służący do zabezpieczania torów kolejowych i zabudowy Kuźnicy przed zniszczeniem.
- Sosna Czarna – egzotyczny gatunek pochodzenia śródziemnomorskiego, przybiera bardzo charakterystyczny pokrój pod wpływem silnych wiatrów.
Długość ścieżki to 2,6 km, trasa biegnie niebieskim szlakiem turystycznym. Jest to doskonałe miejsce do obserwowania marskich ptaków. Duża wysokość klifu zwiększa pole widzenia i pozwala na oglądanie gatunków, które spędzają większość czasu na morzu.
Ścieżka Przyrodnicza w Juracie
Na trasie wyznaczono i opisano dwa ciekawe stanowiska. Długość tej ścieżki to około 300 m. W tej okolicy można podziwiać przede wszystkim doskonale zachowany fragment lasu brzozowo-dębowego. Jest to formacja występująca na obszarach przymorskich. To niskopienny las składający się głównie z dębów szypułkowych, brzozy brodawkowatej i omszonej, a także sosny zwyczajnej. Las wyróżnia się ciekawym runem, które składa się z wyjątkowo bujnej orlicy pospolitej, czyli niezwykle wysokiej paproci, która może osiągać nawet 2 metrów wysokości.
Wstęp do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego jest bezpłatny.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!