Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rezerwat przyrody Helskie Wydmy

Noclegi w pobliżu Rezerwatu przyrody Helskie Wydmy

Rezerwat przyrody Helskie Wydmy

Tereny nadbrzeżne w Polsce w prawie 80% są terenami prawnie chronionymi – jako park narodowy albo rezerwat przyrody. Nie inaczej jest w przypadku Helu, który jako cały półwysep znajduje się pod przyrodniczą ochroną. Helskie Wydmy to jednocześnie jeden z najpiękniejszych naturalnych rezerwatów, który zasługuje na uwagę ze względu na swoje specyficzne położenie, ale i różnorodność natury.

Położenie i cechy rezerwatu

Powierzchnia rezerwatu liczy nieco ponad 108 ha. Zajmuje większą część cypla, w całości leżąc na terenie gminy Hel. Swoim obszarem obejmuje przede wszystkim nadmorską część przyrodniczą – wydmy, las iglasty, wrzosowiska, pola i łąki, jednak ochronie podlega równocześnie część miejska. Dlatego wszelkie budowy i inwestycje na terenie Helu muszą otrzymać najpierw specjalne zgody.

Do rezerwatu dostać się można na dwa sposoby – od strony lądu przyjeżdżając z Władysławowa i korzystając z kolejki dojazdowej lub sieci komunikacyjnej albo własnego samochodu. Popularniejszą i bardziej atrakcyjniejszą dla turystów opcją jest jednak podróż statkiem z portów w Gdyni albo Gdańsku. Z nabrzeża wykonywane są regularne kursy na Hel, zarówno zwyczajnymi katamaranami, jak i stylizowanymi statkami.

Ochrona flory

Wbrew pozorom głównym celem utworzenia rezerwatu Helskie Wydmy nie była bezpośrednia ochrona systemów wydmowych. Przede wszystkim rezerwat ma chronić ekosystemy unikatowe dla tego obszaru: murawowe i wrzosowiskowe. Naturalny przyrodniczy krajobraz wydmowy pozwala natomiast na stały rozwój tych ekosystemów, które nie są zakłócane ludzką działalnością. Dzięki temu ochronie podlegają między innymi rośliny naczyniowe, porosty i grzyby naporostowe, które występują wyłącznie na Helu. Oprócz tego na Półwyspie Helskim i w rezerwacie swoje siedliska mają liczne gatunki ptaków, w tym gatunków morskich. Spokojna okolica, brak ludzkiej ingerencji, naturalne środowisko sprawiają, że w Helskich Wydmach panuje obecnie jeden z najbardziej przyjaznych ekosystemów przyrodniczych na całym polski nabrzeżu.

Gratka dla turystów

Helskie Wydmy są atrakcją dodatkową dla tych, którzy wybierają się na Hel na wakacje lub odwiedzają tutejsze fokarium. Spacer po wydmowym wybrzeżu należy jednak z pewnością do przeżyć, które warto zaznaczyć na swojej liście rzeczy do zrobienia. Majestatyczne tony piasku strzegące wybrzeża to widok, który każdy turysta zapamięta na długo.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu przyrody Helskie Wydmy