Jantar

Jantar

Jantar jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych wsi w województwie pomorskim. Niezwykle atrakcyjne położenie na styku Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych sprawia, że wielu turystów to właśnie tutaj chce spędzić swoje wakacje i tutaj rezerwuje swoje noclegi podczas pobytu nad naszym polskim morzem Bałtyckim.

Garść historii

Nazwa wsi pochodzi od starej nazwy bursztynu, która swój początek bierze w języku litewskim. Jest to wieś dość stara, wzmianki o niej pochodzą z końca XIV wieku. Dawniej wieś ta należała do województwa elbląskiego. Obecnie jest częścią województwa pomorskiego. Na przestrzeni lat Jantar wielokrotnie przechodził ciężkie próby. Jednym z najczęstszych problemów było ciągłe zalewanie terenu Żuław Wiślanych. Jantaru nie oszczędziły też liczne wojny. Po jednej z nich, w XV wieku wieś została całkowicie zniszczona, niemal zrównana z ziemią. Została jednak odbudowana, by po długich latach ciężkich chwil sytuacja wreszcie się ustabilizowała. Powstawały nowe domy, odbudowywano stare budynki. Powstała nawet szkoła podstawowa. Jantar został uznany jako wieś należąca do Gdańska, co znacznie poszerzyło jego popularność i umocniło jego pozycję.

Największe atrakcje

Obecnie Jantar jest wsią rybacko-turystyczną, a także letniskową. Niewątpliwie największą atrakcją, cieszącą się największą popularnością jest morskie kąpielisko. Jest ono stale strzeżone przez WOPR, dzięki czemu kąpiel jest w pełni bezpieczna. Na uwagę zasługuje niezwykle rozległa plaża, zachęcająca do długich spacerów brzegiem Morza Bałtyckiego. Warto zobaczyć również malownicze wydmy porośnięte charakterystyczną wydmową roślinnością.

Jest jednak coś, z czego Jantar słynie najbardziej – wskazuje na to już sama nazwa wsi. Mowa oczywiście o pięknych okazach bursztynów, które przy odrobinie szczęścia można tutaj znaleźć, spacerując brzegiem morza, w szczególności po sztormie. Warto podkreślić, że Jantar leży na byłym Bursztynowym Szlaku, a każdego roku odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynów. Tym, co niewątpliwie zasługuje na uwagę jest nieskazitelnie czyste powietrze, które ma właściwości lecznicze, w szczególności dla osób cierpiących na choroby płuc, serca, a także dolegliwości układu nerwowego. Przyjeżdżający tutaj kuracjusze mogą liczyć na prawdziwy wypoczynek wśród natury i przyrody.

Aktywny wypoczynek w Jantarze

Jantar to wieś, w której miejsce dla siebie znajdą zarówno miłośnicy spędzą czasu na słońcu i zażywania słonecznych kąpieli, ale także miłośnicy aktywnych form spędzania wolnego czasu. Tutaj czeka na nich kryty basen, jest też stadnina koni, a na rodziny czeka Centrum Rodzinnej Rekreacji. To wszystko sprawia, że wypoczynek w Jantarze z pewnością nie zostanie zapomniany i na długo pozostanie w pamięci każdego, kto tutaj przybędzie. To miejsce wprost wymarzone na spędzenie wakacji z całą rodziną. Zajęcie dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i najmłodsi, którzy zachwyceni będą budowaniem zamków z piasku przy brzegu Morza Bałtyckiego czy zażywaniem słonej kąpieli. Jantar to miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się, zapomnieć o problemach i na dobre oddać się obcowaniu z naturą. Nic więc dziwnego, że z roku na rok wciąż przybywa turystów, którzy chcą spędzić tutaj swój wymarzony i niezapomniany urlop. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na spędzenie letnich dni. Cisza, spokój, pełen odpoczynek to tylko namiastka tego, co czeka na turystów w Jantarze.

Wydarzenia kulturalne

W Jantarze odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych. Niektóre z nich odbywają się cyklicznie, inne okazyjnie. Wszystkie jednak przyciągają mnóstwo widzów i turystów z całego kraju, a nawet spoza niego. Największą imprezą są Mistrzostwa w Poławianiu Bursztynu, który tutaj nazywany jest jantarskim złotem. Nic dziwnego, okazy, które można tutaj znaleźć są naprawdę imponujące. Oprócz tego, szczególnie w sezonie letnim odbywają się tutaj liczne koncerty i wydarzenia kulturalne, urozmaicające turystom pobyt w tej pięknej krainie bursztynowych skarbów.

Gdzie warto się zatrzymać i zjeść

Jantar to miejsce wprost idealne do spędzenia niezapomnianego weekendu wśród niezwykłych krajobrazów, czystego powietrza i szumu morskich fal. Mimo, iż Jantar jest wsią, oferuje przyjeżdżającym tutaj turystom mnóstwo miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wczasowych. Zatrzymać można się również w kwaterach prywatnych. Miejsca noclegowe różnią się od siebie standardem i oczywiście ceną. Każdy z całą pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, zgodnie ze swoimi preferencjami i upodobaniami.

Miejscowość słynie z karczm, w których serwowane są pyszne lokalne przysmaki. Z racji tego, że Jantar to wieś rybacka, najbardziej charakterystycznym specjałem tutejszej kuchni są oczywiście ryby. Nie brakuje tu również jednak wielu innych przysmaków, które z pewnością zaspokoją głód i nawet najbardziej wygórowane oczekiwania smakoszy. Nie brakuje tu również kawiarni i cukierni, gdzie każdy turysta może skosztować pysznej kawy czy czegoś na osłodę. We wsi pełno jest restauracji, barów i pubów, w których można coś zjeść, napić się i miło spędzić czas ze znajomymi i przyjaciółmi.

Jantar to bez wątpienia miejsce, w które warto przyjechać choćby tylko na kilka dni. Tutaj czeka na nas prawdziwy odpoczynek, o który tak ciężko jest we współczesnym, ciągle zabieganym świecie. To świetne miejsce na spędzenie czasu z rodziną. Wakacje spędzone tutaj z całą pewnością będą niezapomniane dla wszystkich.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Jantarze.

Aktualności

-
Plaża Jantar
Jantar

Już 14 lipca plaża w Jantarze nabierze prawdziwego blasku. Stanie się tak za sprawą drugiego konkursu eliminacyjnego otwartych Wyborów Bursztynowej Miss Polski. Mnóstwo kandydatek zgłosiło się do konkursu, a oprócz tytułu Bursztynowej Miss, kandydatki walczą o przyznanie innych ważnych nominacji (m. in. Miss Internetu czy Miss Publiczności). Trzecie i ostatnie eliminacje odbędą się 21 lipca w Jarosławcu, a finał 19 sierpnia w Ustce. Wybory Bursztynowej Miss chętnie śledzą turyści oraz wszyscy kibicujący kandydatkom.

 

Wstęp: w ramach Summer Amber Festival: bilet 1-dniowy 20 zł, bilet 2-dniowy 30 zł

Po wyczerpaniu puli – 30-45 zł.

Dzieci do 7 lat - wstęp wolny

 

www.bursztynowamiss.pl

 

-
Plaża Jantar
Jantar

Summer Amber Festival to impreza, na której pojawią się najbardziej znani reprezentanci polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (pop, disco polo, dance). W Jantarze wystąpi m. in. zespół Boys, D-Bomb, Piękni i Młodzi czy Freaky Boys. To oni zagoszczą na scenie pierwszego dnia festiwalu. 15 lipca zobaczymy występy Kate Ryan, Danzela, Stefano Terracino & Belli Ribelli, zaśpiewa energetyczna Kasia Nova i hipnotyzujący Yugine. Summer Amber Festival to impreza, która odbywa się podczas trzech weekendów - gwiazdy usłyszeć będzie można również w Łebie (7 lipca) i Jarosławcu (21-22 lipca). Wydarzeniu towarzyszy wybór Bursztynowej Miss Polski 2017.

 

Wstęp: bilet 1-dniowy 20 zł, bilet 2-dniowy 30 zł. Po wyczerpaniu puli odpowiednio 30 i 45 zł. Dzieci do 7 lat – wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.amberfestival.pl

Plaża
Jantar

Jantarowy Przełaj, czyli bieg przez nadmorskie tereny, rozpocznie się w sobotę 27 maja na plaży w Jantarze. Dla uczestników wydarzenia zostaną przygotowane dwie trasy. Zawodnicy startujący w biegu głównym zmierzą się z 10 km trasą. Druga trasa liczy 3 km i jest częścią biegu rekreacyjnego. Otwarcie i zakończenie zawodów będzie miało miejsce na plaży, zaś sam bieg w większości będzie przebiegał przez tereny lesiste.

 

Wstęp: opłata startowa 70 zł

Parking: przy ulicy

www.facebook.com/events/339860013073821/

prognoza pogody

dzisiaj
20 ℃
min. 15 ℃
maks. 20 ℃
opady 5.93 mm
umiarkowany deszcz
jutro
14 ℃
min. 12 ℃
maks. 16 ℃
opady 0.45 mm
lekki deszcz
pojutrze
15 ℃
min. 14 ℃
maks. 15 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2017-06-29
16 ℃
min. 15 ℃
maks. 16 ℃
opady 6.58 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Jantarze

noclegi w Jantarze

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!