Jantar

Jantar

Jantar jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych wsi w województwie pomorskim. Niezwykle atrakcyjne położenie na styku Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych sprawia, że wielu turystów to właśnie tutaj chce spędzić swoje wakacje i tutaj rezerwuje swoje noclegi podczas pobytu nad naszym polskim morzem Bałtyckim.

Garść historii

Nazwa wsi pochodzi od starej nazwy bursztynu, która swój początek bierze w języku litewskim. Jest to wieś dość stara, wzmianki o niej pochodzą z końca XIV wieku. Dawniej wieś ta należała do województwa elbląskiego. Obecnie jest częścią województwa pomorskiego. Na przestrzeni lat Jantar wielokrotnie przechodził ciężkie próby. Jednym z najczęstszych problemów było ciągłe zalewanie terenu Żuław Wiślanych. Jantaru nie oszczędziły też liczne wojny. Po jednej z nich, w XV wieku wieś została całkowicie zniszczona, niemal zrównana z ziemią. Została jednak odbudowana, by po długich latach ciężkich chwil sytuacja wreszcie się ustabilizowała. Powstawały nowe domy, odbudowywano stare budynki. Powstała nawet szkoła podstawowa. Jantar został uznany jako wieś należąca do Gdańska, co znacznie poszerzyło jego popularność i umocniło jego pozycję.

Największe atrakcje

Obecnie Jantar jest wsią rybacko-turystyczną, a także letniskową. Niewątpliwie największą atrakcją, cieszącą się największą popularnością jest morskie kąpielisko. Jest ono stale strzeżone przez WOPR, dzięki czemu kąpiel jest w pełni bezpieczna. Na uwagę zasługuje niezwykle rozległa plaża, zachęcająca do długich spacerów brzegiem Morza Bałtyckiego. Warto zobaczyć również malownicze wydmy porośnięte charakterystyczną wydmową roślinnością.

Jest jednak coś, z czego Jantar słynie najbardziej – wskazuje na to już sama nazwa wsi. Mowa oczywiście o pięknych okazach bursztynów, które przy odrobinie szczęścia można tutaj znaleźć, spacerując brzegiem morza, w szczególności po sztormie. Warto podkreślić, że Jantar leży na byłym Bursztynowym Szlaku, a każdego roku odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynów. Tym, co niewątpliwie zasługuje na uwagę jest nieskazitelnie czyste powietrze, które ma właściwości lecznicze, w szczególności dla osób cierpiących na choroby płuc, serca, a także dolegliwości układu nerwowego. Przyjeżdżający tutaj kuracjusze mogą liczyć na prawdziwy wypoczynek wśród natury i przyrody.

Aktywny wypoczynek w Jantarze

Jantar to wieś, w której miejsce dla siebie znajdą zarówno miłośnicy spędzą czasu na słońcu i zażywania słonecznych kąpieli, ale także miłośnicy aktywnych form spędzania wolnego czasu. Tutaj czeka na nich kryty basen, jest też stadnina koni, a na rodziny czeka Centrum Rodzinnej Rekreacji. To wszystko sprawia, że wypoczynek w Jantarze z pewnością nie zostanie zapomniany i na długo pozostanie w pamięci każdego, kto tutaj przybędzie. To miejsce wprost wymarzone na spędzenie wakacji z całą rodziną. Zajęcie dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i najmłodsi, którzy zachwyceni będą budowaniem zamków z piasku przy brzegu Morza Bałtyckiego czy zażywaniem słonej kąpieli. Jantar to miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się, zapomnieć o problemach i na dobre oddać się obcowaniu z naturą. Nic więc dziwnego, że z roku na rok wciąż przybywa turystów, którzy chcą spędzić tutaj swój wymarzony i niezapomniany urlop. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na spędzenie letnich dni. Cisza, spokój, pełen odpoczynek to tylko namiastka tego, co czeka na turystów w Jantarze.

Wydarzenia kulturalne

W Jantarze odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych. Niektóre z nich odbywają się cyklicznie, inne okazyjnie. Wszystkie jednak przyciągają mnóstwo widzów i turystów z całego kraju, a nawet spoza niego. Największą imprezą są Mistrzostwa w Poławianiu Bursztynu, który tutaj nazywany jest jantarskim złotem. Nic dziwnego, okazy, które można tutaj znaleźć są naprawdę imponujące. Oprócz tego, szczególnie w sezonie letnim odbywają się tutaj liczne koncerty i wydarzenia kulturalne, urozmaicające turystom pobyt w tej pięknej krainie bursztynowych skarbów.

Gdzie warto się zatrzymać i zjeść

Jantar to miejsce wprost idealne do spędzenia niezapomnianego weekendu wśród niezwykłych krajobrazów, czystego powietrza i szumu morskich fal. Mimo, iż Jantar jest wsią, oferuje przyjeżdżającym tutaj turystom mnóstwo miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wczasowych. Zatrzymać można się również w kwaterach prywatnych. Miejsca noclegowe różnią się od siebie standardem i oczywiście ceną. Każdy z całą pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, zgodnie ze swoimi preferencjami i upodobaniami.

Miejscowość słynie z karczm, w których serwowane są pyszne lokalne przysmaki. Z racji tego, że Jantar to wieś rybacka, najbardziej charakterystycznym specjałem tutejszej kuchni są oczywiście ryby. Nie brakuje tu również jednak wielu innych przysmaków, które z pewnością zaspokoją głód i nawet najbardziej wygórowane oczekiwania smakoszy. Nie brakuje tu również kawiarni i cukierni, gdzie każdy turysta może skosztować pysznej kawy czy czegoś na osłodę. We wsi pełno jest restauracji, barów i pubów, w których można coś zjeść, napić się i miło spędzić czas ze znajomymi i przyjaciółmi.

Jantar to bez wątpienia miejsce, w które warto przyjechać choćby tylko na kilka dni. Tutaj czeka na nas prawdziwy odpoczynek, o który tak ciężko jest we współczesnym, ciągle zabieganym świecie. To świetne miejsce na spędzenie czasu z rodziną. Wakacje spędzone tutaj z całą pewnością będą niezapomniane dla wszystkich.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Jantarze.

Mapa

Aktualności

-
Muzeum Stutthof
Sztutowo, ul. Muzealna 6

Dyrektor Muzeum Stutthof zaprasza na uroczyste upamiętnienie 78. rocznicy wywozu więźniów do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Był on pierwszym i najdłużej istniejącym obozem, gdzie znalazło się ok. 110 tys. osób z 28 państw. Obchody rozpoczną się mszą św. w imieniu ofiar obozu, która zostanie odprawiona obok budynku krematorium. Podczas tych uroczystości wystąpi były więzień KL Stutthof, zostaną zapalone znicze pod pomnikiem, nie zabraknie państwowego hymnu i pieśni obozowych (Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej). Do wydarzeń towarzyszących należy także otwarcie wystawy muzeum pt. „Odezwała się ziemia”. Uczestnicy proszeni są o przybycie ok. 15 min przed planowanym rozpoczęciem obchodów. Muzeum Stutthof znajduje się ok. 8 km od Jantaru.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

-
Ośrodek Wypoczynkowy Grześ
Mikoszewo, ul. Leśna 5

Gdańska Akademia Artystyczna organizuje tygodniowy obóz, który ma na celu rozwinięcie pasji, talentu i kreatywności. Uczestnicy będą podzieleni na grupy tematyczne ćwiczące w zakresie gimnastyki artystycznej, tańca współczesnego i jazzu, akrobatyki oraz street dance. W obozie mogą wziąć udział dzieci od 6 roku życia, młodzież i dorośli. Cel jest jeden – wspólna zabawa podczas treningów i miło spędzony czas w malowniczym Mikoszewie (5 km od Jantaru). W wolnym czasie organizatorzy zapewniają kąpiele w basenie, wyjścia na plażę, wycieczki leśne i wiele innych gier i atrakcji. Zajęcia będą prowadzić instruktorzy różnych technik tańca oraz ruchu.

Wstęp: 1400-1450 zł

Parking: na ulicy lub na posesji

akademiaartystyczna.com/aka-oboz-2017

Teren gminny przy promie
Mikoszewo

Rok 2017 to Rok Rzeki Wisły, jak ogłosił Sejm - w tym roku obchodzone jest 550-lecie pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Warto zwrócić uwagę na tę rzekę o ogromnym znaczeniu historycznym, turystycznym i gospodarczym. Z tej okazji zaplanowano piknik pt. Kulturalny rejs. 1 sierpnia o godz. 11:00 odbędzie się on w Mikoszewie (5 km na zachód od Jantaru). W programie znajdą się warsztaty dla dzieci, czytanie tekstów literackich (Wisła w literaturze), obróbka bursztynu oraz występy zespołów (Fale, Mała Mi) i wiele innych. O godz. 18:30 odbędzie się koncert Tomasza Olszewskiego – dziennikarza radiowego. Kulturalny rejs zawita wcześniej także do Rybina (27.07) oraz Sztutowa (29.07).

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/3028/wisla-niejedno-ma-imie-pikniki-kulturalny-rejs

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 18 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
rozproszone chmury
jutro
17 ℃
min. 16 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.25 mm
lekki deszcz
pojutrze
16 ℃
min. 16 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2017-08-25
18 ℃
min. 18 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.78 mm
lekki deszcz
noclegi w Jantarze

noclegi w Jantarze

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!