Jantar

Jantar

Jantar jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych wsi w województwie pomorskim. Niezwykle atrakcyjne położenie na styku Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych sprawia, że wielu turystów to właśnie tutaj chce spędzić swoje wakacje i tutaj rezerwuje swoje noclegi podczas pobytu nad naszym polskim morzem Bałtyckim.

Garść historii

Nazwa wsi pochodzi od starej nazwy bursztynu, która swój początek bierze w języku litewskim. Jest to wieś dość stara, wzmianki o niej pochodzą z końca XIV wieku. Dawniej wieś ta należała do województwa elbląskiego. Obecnie jest częścią województwa pomorskiego. Na przestrzeni lat Jantar wielokrotnie przechodził ciężkie próby. Jednym z najczęstszych problemów było ciągłe zalewanie terenu Żuław Wiślanych. Jantaru nie oszczędziły też liczne wojny. Po jednej z nich, w XV wieku wieś została całkowicie zniszczona, niemal zrównana z ziemią. Została jednak odbudowana, by po długich latach ciężkich chwil sytuacja wreszcie się ustabilizowała. Powstawały nowe domy, odbudowywano stare budynki. Powstała nawet szkoła podstawowa. Jantar został uznany jako wieś należąca do Gdańska, co znacznie poszerzyło jego popularność i umocniło jego pozycję.

Największe atrakcje

Obecnie Jantar jest wsią rybacko-turystyczną, a także letniskową. Niewątpliwie największą atrakcją, cieszącą się największą popularnością jest morskie kąpielisko. Jest ono stale strzeżone przez WOPR, dzięki czemu kąpiel jest w pełni bezpieczna. Na uwagę zasługuje niezwykle rozległa plaża, zachęcająca do długich spacerów brzegiem Morza Bałtyckiego. Warto zobaczyć również malownicze wydmy porośnięte charakterystyczną wydmową roślinnością.

Jest jednak coś, z czego Jantar słynie najbardziej – wskazuje na to już sama nazwa wsi. Mowa oczywiście o pięknych okazach bursztynów, które przy odrobinie szczęścia można tutaj znaleźć, spacerując brzegiem morza, w szczególności po sztormie. Warto podkreślić, że Jantar leży na byłym Bursztynowym Szlaku, a każdego roku odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynów. Tym, co niewątpliwie zasługuje na uwagę jest nieskazitelnie czyste powietrze, które ma właściwości lecznicze, w szczególności dla osób cierpiących na choroby płuc, serca, a także dolegliwości układu nerwowego. Przyjeżdżający tutaj kuracjusze mogą liczyć na prawdziwy wypoczynek wśród natury i przyrody.

Aktywny wypoczynek w Jantarze

Jantar to wieś, w której miejsce dla siebie znajdą zarówno miłośnicy spędzą czasu na słońcu i zażywania słonecznych kąpieli, ale także miłośnicy aktywnych form spędzania wolnego czasu. Tutaj czeka na nich kryty basen, jest też stadnina koni, a na rodziny czeka Centrum Rodzinnej Rekreacji. To wszystko sprawia, że wypoczynek w Jantarze z pewnością nie zostanie zapomniany i na długo pozostanie w pamięci każdego, kto tutaj przybędzie. To miejsce wprost wymarzone na spędzenie wakacji z całą rodziną. Zajęcie dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i najmłodsi, którzy zachwyceni będą budowaniem zamków z piasku przy brzegu Morza Bałtyckiego czy zażywaniem słonej kąpieli. Jantar to miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się, zapomnieć o problemach i na dobre oddać się obcowaniu z naturą. Nic więc dziwnego, że z roku na rok wciąż przybywa turystów, którzy chcą spędzić tutaj swój wymarzony i niezapomniany urlop. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na spędzenie letnich dni. Cisza, spokój, pełen odpoczynek to tylko namiastka tego, co czeka na turystów w Jantarze.

Wydarzenia kulturalne

W Jantarze odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych. Niektóre z nich odbywają się cyklicznie, inne okazyjnie. Wszystkie jednak przyciągają mnóstwo widzów i turystów z całego kraju, a nawet spoza niego. Największą imprezą są Mistrzostwa w Poławianiu Bursztynu, który tutaj nazywany jest jantarskim złotem. Nic dziwnego, okazy, które można tutaj znaleźć są naprawdę imponujące. Oprócz tego, szczególnie w sezonie letnim odbywają się tutaj liczne koncerty i wydarzenia kulturalne, urozmaicające turystom pobyt w tej pięknej krainie bursztynowych skarbów.

Gdzie warto się zatrzymać i zjeść

Jantar to miejsce wprost idealne do spędzenia niezapomnianego weekendu wśród niezwykłych krajobrazów, czystego powietrza i szumu morskich fal. Mimo, iż Jantar jest wsią, oferuje przyjeżdżającym tutaj turystom mnóstwo miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wczasowych. Zatrzymać można się również w kwaterach prywatnych. Miejsca noclegowe różnią się od siebie standardem i oczywiście ceną. Każdy z całą pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, zgodnie ze swoimi preferencjami i upodobaniami.

Miejscowość słynie z karczm, w których serwowane są pyszne lokalne przysmaki. Z racji tego, że Jantar to wieś rybacka, najbardziej charakterystycznym specjałem tutejszej kuchni są oczywiście ryby. Nie brakuje tu również jednak wielu innych przysmaków, które z pewnością zaspokoją głód i nawet najbardziej wygórowane oczekiwania smakoszy. Nie brakuje tu również kawiarni i cukierni, gdzie każdy turysta może skosztować pysznej kawy czy czegoś na osłodę. We wsi pełno jest restauracji, barów i pubów, w których można coś zjeść, napić się i miło spędzić czas ze znajomymi i przyjaciółmi.

Jantar to bez wątpienia miejsce, w które warto przyjechać choćby tylko na kilka dni. Tutaj czeka na nas prawdziwy odpoczynek, o który tak ciężko jest we współczesnym, ciągle zabieganym świecie. To świetne miejsce na spędzenie czasu z rodziną. Wakacje spędzone tutaj z całą pewnością będą niezapomniane dla wszystkich.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Jantarze.

Mapa

Aktualności

Żuławski Ośrodek Kultury
Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 21

Jantar znajduje się zaledwie 20 km od Nowego Dworu Gdańskiego. To tam 3 grudnia odbędzie się koncert legendy polskiego rocka - zespołu Perfect. Chyba każdy słyszał kiedyś piosenki takie jak Nie płacz Ewka, Niewiele ci mogę dać czy Autobiografia, pochodzące z okresu ich największej popularności. Już wkrótce te i inne swoje kultowe przeboje grupa Perfect zaprezentuje w Żuławskim Ośrodku Kultury. Tego wydarzenia nie mogą przegapić fani Grzegorza Markowskiego.

Wstęp: 80 zł

Parking: na ulicy

perfect.band

Gminna Biblioteka Publiczna
Stegna, ul. Lipowa 3

Gminna Biblioteka Publiczna w Stegnie zaprasza na wyjazd do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, który odbędzie się 8 listopada. Tam będzie można zobaczyć jeden z najlepszych zespołów na świecie – Narodowy Balet Ukrainy – Virski. Powstał w 1937 r. i już od tego momentu zachwycał widzów. Dziś to balet, który łączy współczesność i folklor oraz bardzo bogaty repertuar. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu ze sztuką, będzie to też okazja do odwiedzenia okolicy. Miejsce zbiórki to teren biblioteki w Stegnie – ok. 5 km od Jantaru. Zgłoszenia na wyjazd przyjmowane są do 12 października.

Wstęp: 150 zł (w tym 20 zł przejazd)

Parking: na ulicy

Kontakt: zgłoszenia – 55 247 82 55

-
OW Stokrotka
Sztutowo, ul. Wczasowa 5

Zapraszamy do Sztutowa, oddalonego od Jantaru o ok. 10 km, gdzie w dniach 6 – 8 października odbędą się warsztaty uzdrawiania roślinami. Poprowadzi jej Barbara Styczeń i Janusz Arrasz – pokażą oni jak odpowiednio dobierać rośliny i tworzyć z niż przeróżne połączania, dowiemy się o właściwościach przypraw i ziół oraz poznamy tajniki szybkiego i taniego gotowania posiłków zrobionych w 100% z roślin. Z pewnością nie każdy wie, że można też zbierać chwasty i tworzyć z nich „przetwory” służące naszej odporności i zdrowiu. Dodatkowo, w sobotę 7 października odbędzie się tzw. ceremonia dźwięku – SoundLoveMedecine, nie zabraknie wspólnych ćwiczeń i przygotowywania posiłków oraz kosmetyków. Zachęcamy do wzięcia udziału w tych ciekawych warsztatach.

Wstęp: 325 – 650 zł + ew. dopłata 100 zł za os. towarzyszącą nie biorącą udziału w warsztatach

Parking: na posesji

www.wydarzenia.mindbodyspirit.pl/spizarnia-natury

 

prognoza pogody

dzisiaj
6 ℃
min. 6 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
8 ℃
min. 8 ℃
maks. 10 ℃
opady 1.01 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
8 ℃
min. 8 ℃
maks. 9 ℃
opady 2.33 mm
słabe opady deszczu
2017-11-26
6 ℃
min. 1 ℃
maks. 7 ℃
opady 3 mm
słabe opady deszczu
noclegi w Jantarze

noclegi w Jantarze

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!