Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze

Noclegi w pobliżu Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze

Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze

Jantar to letniskowa miejscowość nad polskim morzem. Początki wioski sięgają XIII wieku. Początkowo była to osada rybacka i miejsce poławiania bursztynu. Ze względu na wspaniałe plaże i wyjątkowy morski mikroklimat, dzisiaj jest to turystyczny kurort znany między innymi z Muzeum Bursztynu.

Jantar znaczy bursztyn

Wypoczywając w Jantarze koniecznie trzeba wybrać się do Muzeum Bursztynnictwa. Działa ono od 2004 roku. W czterech salach przedstawione są ciekawe wystawy. Pierwsza opowiada o historii bursztynnictwa, druga przedstawia fakty z życia wsi i jej mieszkańców, kolejna sala to pamiątki związane ze szkołą, na terenie której muzeum powstało, a w ostatniej sali można dowiedzieć się wszystkiego o odbywających się w Jantarze Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu.

Drogocenna żywica

Muzeum to bardzo ciekawe miejsce. Wśród zgromadzonych okazów bursztynów można zobaczyć takie, w których zatopione zostały owady albo fragmenty starych roślin. Warto dodać, że zanim kropla żywicy zamieni się w drogocenny bursztyn potrzeba wielu tysięcy lat i odpowiednich warunków. Bursztyn w większości składa się z węgla, pozostałe jego składniki to wodór, tlen i siarka. Zgromadzone w muzeum okazy mają różne kolory od białego, żółtawego, przez złocisty, czerwony, aż do ciemnego brunatnego.

Muzeum posiada również bogatą kolekcję przepięknych wyrobów wykonanych z Jantaru. Warto dodać, że ślady najdawniejszej pracowni bursztyniarskiej, pochodzącej z X wieku odkryto w Gdańsku. Wówczas z tego drogocennego materiału wyrabiano paciorki, krzyżyki, pierścienie, kostki do gry, pionki, a nawet przedmioty związane z magią. Muzeum ciągle poszerza swoje zbiory o nowe eksponaty.

Informacje dla turystów

Dla zwiedzających przygotowano ciekawe wystawy multimedialne i pokazy. Od czasu powstania, muzeum cieszy się niesłabnącą popularnością. Przyjeżdżają wycieczki szkolne, wstępują letnicy i wielu gości z zagranicy. Warto tutaj wstąpić i zobaczyć historię jak niektórzy mówią: słońca zamkniętego w kropli żywicy, a także poznać sposoby jego pozyskiwania. Muzeum posiada w swych zbiorach stare kaszory, umieszczone na długich tykach oraz nowsze przyrządy, za pomocą których bursztyn czerpano.

W lecie Muzeum Bursztynnictwa jest czynne w dni robocze od godziny 10. 00 do 18. 00. Zwiedzenie tego ciekawego muzeum na pewno przypadnie do gustu każdemu niezależnie od wieku.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze