
Noclegi w pobliżu Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze
Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze
Jantar to letniskowa miejscowość nad polskim morzem. Początki wioski sięgają XIII wieku. Początkowo była to osada rybacka i miejsce poławiania bursztynu. Ze względu na wspaniałe plaże i wyjątkowy morski mikroklimat, dzisiaj jest to turystyczny kurort znany między innymi z Muzeum Bursztynu.
Jantar znaczy bursztyn
Wypoczywając w Jantarze koniecznie trzeba wybrać się do Muzeum Bursztynnictwa. Działa ono od 2004 roku. W czterech salach przedstawione są ciekawe wystawy. Pierwsza opowiada o historii bursztynnictwa, druga przedstawia fakty z życia wsi i jej mieszkańców, kolejna sala to pamiątki związane ze szkołą, na terenie której muzeum powstało, a w ostatniej sali można dowiedzieć się wszystkiego o odbywających się w Jantarze Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu.
Drogocenna żywica
Muzeum to bardzo ciekawe miejsce. Wśród zgromadzonych okazów bursztynów można zobaczyć takie, w których zatopione zostały owady albo fragmenty starych roślin. Warto dodać, że zanim kropla żywicy zamieni się w drogocenny bursztyn potrzeba wielu tysięcy lat i odpowiednich warunków. Bursztyn w większości składa się z węgla, pozostałe jego składniki to wodór, tlen i siarka. Zgromadzone w muzeum okazy mają różne kolory od białego, żółtawego, przez złocisty, czerwony, aż do ciemnego brunatnego.
Muzeum posiada również bogatą kolekcję przepięknych wyrobów wykonanych z Jantaru. Warto dodać, że ślady najdawniejszej pracowni bursztyniarskiej, pochodzącej z X wieku odkryto w Gdańsku. Wówczas z tego drogocennego materiału wyrabiano paciorki, krzyżyki, pierścienie, kostki do gry, pionki, a nawet przedmioty związane z magią. Muzeum ciągle poszerza swoje zbiory o nowe eksponaty.
Informacje dla turystów
Dla zwiedzających przygotowano ciekawe wystawy multimedialne i pokazy. Od czasu powstania, muzeum cieszy się niesłabnącą popularnością. Przyjeżdżają wycieczki szkolne, wstępują letnicy i wielu gości z zagranicy. Warto tutaj wstąpić i zobaczyć historię jak niektórzy mówią: słońca zamkniętego w kropli żywicy, a także poznać sposoby jego pozyskiwania. Muzeum posiada w swych zbiorach stare kaszory, umieszczone na długich tykach oraz nowsze przyrządy, za pomocą których bursztyn czerpano.
W lecie Muzeum Bursztynnictwa jest czynne w dni robocze od godziny 10. 00 do 18. 00. Zwiedzenie tego ciekawego muzeum na pewno przypadnie do gustu każdemu niezależnie od wieku.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!