Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Początków Państwa w Gnieźnie znajduje się przy ulicy Kostrzewskiego 1, a jego dyrektorem jest dr Michał Bogacki. Znajdują się tu zbiory związane przede wszystkim z wczesnym średniowieczem na ziemiach polskich oraz z historią Gniezna i jego okolicy. Oczywiście niektóre eksponaty pochodzą z późniejszych czasów, a nawet ze współczesności. Przyjmuje się, że znajduje się tu aż siedemnaście tysięcy eksponatów.

Historia

Prace archeologiczne zaczęły się tu jeszcze w latach 40-tych ubiegłego wieku. W 1956 roku powstało muzeum i nazwano je Gnieźnieńskim Oddziałem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Dopiero w 1973 roku placówka stała się jednostką samodzielną. Dziesięć lat później zmieniono jej nazwę na Muzeum Początków Państwa Polskiego. Budynek, w którym mieści się muzeum był budowany w latach 1970-1978.

Zbiory

W muzeum funkcjonuje kilka wystaw stałych oraz wystawy czasowe. Wystawy stałe są cztery. Pierwsza to „Początki państwa polskiego”, która jest połączona z projekcją filmów w 3D, można tu podziwiać eksponaty dotyczące X oraz XI wieku. Znajduje się tam wiele przedmiotów odnalezionych przez archeologów, a także np. rekonstrukcja wału, który otaczał gnieźnieński gród. Ponadto można także podziwiać wystawy: „Gniezno w dawnych wiekach”, „Oręż w dawnej Polsce” i „Piastów malowane dzieje”. Ta ostatnia jest przede wszystkim galerią XIX malarstwa. Na obrazach zostały uwiecznione sceny historyczne z czasów od X do XIV wieku, a więc do końca panowania dynastii Piastów. Podziwiać tam można między innymi słynny obraz Jana Matejki "Koronacja pierwszego króla". Istnieje także możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju warsztatach, lekcjach interaktywnych itp. Muzeum z pewnością spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Zwiedzanie

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach: 9.00 – 18.00

Ceny biletów:

  • bilet normalny - 10 zł
  • bilet ulgowy - 7 zł
  • bilet rodzinny - 30 zł
  • bilet edukacyjny - 5 zł
  • warsztaty - 8 zł
  • bilet normalny grupowy - 9 zł
  • bilet ulgowy grupowy - 6 zł

Szczegółowe informacje można znaleźć na: http://www.muzeumgniezno.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie