Ełk

Ełk

Położenie i historia

Ełk leży w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto to ma największą populację i powierzchnię w całym województwie. Jednocześnie jest to największe miasto w rejonie, które nigdy w swojej historii do zakończenia II wojny światowej nie leżało w granicach Polski. To tutaj skupia się najwięcej placówek kulturalnych na Warmii i Mazurach. Jest to również główny ośrodek przemysłowy. Ełk znajduje się nad trzema jeziorami - Ełckim, Sunowo, Selmęt Mały i Szyba.

Powstanie tej miejscowości jest ściśle związane jest z zamkiem, który wybudowany został tutaj na przełomie XIV i XV stulecia. Pierwotnie była to wieś, której prawa miejskie nadano w połowie XV wieku. Rozwój Ełku został spowolniony przez wojnę trzynastoletnią, która prawie całkowicie zniszczyła te tereny. O wiele szybciej zaczął się rozwijać około stu lat później. Miasto zostało po raz kolejny zniszczone w czasie I wojny światowej. Podczas II wojny na tych terenach odbywały się prace przymusowe wykonywane przez obywateli państw okupowanych. Wielkich zniszczeń dokonała tu Armia Czerwona. Ełk stał się miastem prawie całkowicie opuszczonym przez mieszkańców. Ełk włączono do Polski po zakończeniu II wojny światowej.

Zielone Płuca Polski

Obszar Zielone Płuca Polski znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Cała idea zakłada połączenie ochrony środowiska z gospodarką i rozwojem cywilizacyjnym. Należy do niego również Ełk. Miasto to stawia sobie za cel ekorozwój, a zarządzanie ma oparte być na zasadach ekologii. Miasto Ełk należy do programu od 1992 roku. Fakt, że tak dba się tutaj o naturę, sprawia, że z chęcią do Ełku przyjeżdża całe mnóstwo turystów. Tereny te są prawdziwą odskocznią od miast pełnych smogu i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Zielone Płuca Polski charakteryzują się tym, że można spotkać tu unikatowe gatunki roślin. To tutaj zderzają się ze sobą różnorodne kultury, co skutkuje tym, że trafić można w Ełku na różnorodne zabytki a także zjeść potrawy charakterystyczne dla różnych społeczności, przygotowywane bez zastosowania produktów modyfikowanych genetycznie.

Atrakcje turystyczne

Na wyspie na Jeziorze Ełckim znajduje się krzyżacki zamek, który powstał na przełomie XIV i XV wieku. Pierwotnie w jego miejscu stała drewniana warownia, która zburzona została przez wojska Władysława Jagiełły. W późniejszym czasie zamek pełnił funkcję starostwa, sądu a na końcu więzienia. Od lat siedemdziesiątych minionego stulecia zamek stoi pusty i popada w ruinę. Do zamku można dostać się mostem, który obecnie również jest atrakcją turystyczną tego miejsca. Kiedyś był on mostem zwodzonym, dziś spaceruje tutaj wielu turystów. Pięknie wygląda on zwłaszcza w nocy dzięki oświetleniu.

W pobliżu bloków mieszkalnych przy ulicy Kajki w Ełku znajduje się cmentarz, na którym pochowani zostali niemieccy żołnierze, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Od 2007 roku po gruntownym odrestaurowaniu, niemiecki cmentarz wojenny wpisany został do Rejestru Zabytków.

Wieża ciśnień w Ełku powstała w połowie lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Swoją funkcję pełniła do lat siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Kropli Wody. Wstęp do tego muzeum kosztuje jedynie symboliczną złotówkę. Można tutaj zobaczyć fotografie z przeszłości Ełku, które upamiętniają na przykład różnorodne historyczne wydarzenia. W Muzeum Kropli Wody znajdują się również przedmioty, które dawniej miały swoje zastosowanie w codziennym użytku. Umieszczono tu też niemieckie księgozbiory. Oprócz muzeum jest tu też siedziba Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej "Mazury". Ełcka wieża ciśnień stanowi doskonały punkt widokowy jako najwyższy budynek w mieście.

Ełk leży na terenie Krainy Tysiąca Jezior, tak więc wiadome jest, że wielu turystów przyjeżdża tutaj ze względu na liczne akweny wodne. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest tutaj Jezioro Ełckie. Właśnie na tym jeziorze znajduje się wyspa, gdzie stoją ruiny krzyżackiego zamku. Bardzo popularna jest promenada wiodąca przy brzegu tego jeziora. Jest to miejsce częstych spacerów zarówno mieszkańców jak i turystów.

Miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne

Ełk jest miejscowością pełniącą funkcję głównie turystyczną. Powstało tu wiele ośrodków wypoczynkowych, w których zatrzymać mogą się turyści, którzy przyjechali do miasta na dłużej. Znajdą się tutaj zarówno hotele, pensjonaty, ville, pokoje gościnne, jak i domki letniskowe. Z całą pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Właściciele takich obiektów proponują swoim gościom różne standardy w bardzo zróżnicowanych cenach. Można zorganizować swój pobyt w Ełku za niewielkie pieniądze. Jednak nawet najbardziej wymagający turyści będą zadowoleni. Wiele obiektów położonych jest nad jeziorami, które znajdują się w Ełku oraz jego okolicach. Ich lokalizacja jest bardzo dogodna. Dzięki niej w prosty sposób można dostać się do najciekawszych miejsc w Ełku.

W ełckich restauracjach serwuje się bardzo różnorodne jedzenie. Jedną z najpopularniejszych restauracji jest tutaj restauracja Mała. Na uwagę zasługuje fakt, że serwowane są tutaj porcje bardzo duże, które są jednocześnie naprawdę smaczne. Swoim wystrojem zachęca Dos Patos. Zjeść tutaj można pizzę pełną dodatków a także wiele rodzajów kebabów w bardzo przystępnych cenach. Na obiad lub kolację warto się wybrać również do restauracji Między Wierszami. Dania podawane są w bardzo ciekawy sposób, który przywodzi na myśl najbardziej ekskluzywne restauracje. Jednocześnie miejsce to jest bardzo przytulne. Z pewnością każdy turysta znajdzie w Ełku coś smacznego.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ełku.

Mapa

Aktualności

Ełckie Centrum Kultury
Ełk, ul. Wojska Polskiego 47

W Ełckim Centrum Kultury pojawi się legendarna grupa polskiej sceny muzycznej. 12 sierpnia br. koncert da tam Stare Dobre Małżeństwo. Wydarzenie na ul. Wojska Polskiego 47 rozpocznie się o godz. 19:00. Przypomnijmy, że grupa wykonuje piosenki folkowe i poezję śpiewaną. Jej znane utwory to m.in. „Czarny blues o czwartej nad ranem” czy „Z nim będziesz szczęśliwsza”.

Wstęp: 60 zł

sdm-myszkowski.com/cpt_shows/elk-2/

Ełckie Centrum Kultury
Ełk, ul. Wojska Polskiego 47

W Ełku w końcu odbędzie się tak oczekiwany festiwal jazzowy. Na rozpoczęcie imprezy wystąpi pianista światowej klasy. 23 lipca br. będzie można podziwiać Leszka Możdżera. W Ełckim Centrum Kultury w sali widowiskowej o godz. 18:00 rozpocznie się koncert. Bilety można kupić w kasie ECK bądź też przez stronę internetową.

Wstęp: 70-90 zł

www.eck.elk.pl/index.php/wydarzenia/muzyka/koncerty/2954-ek-jazz-festival

Bilety: www.bilety.eck.elk.pl

 

 

Hotel Rydzewski
Ełk, ul. Armii Krajowej 32

Związek Ukraińców w Polsce i Muzeum Historyczne w Ełku zapraszają na interesujące spotkanie i to nie tylko miłośników historii. 14 lipca br. odbędzie się w Hotelu Rydzewskim konferencja popularnonaukowa „Akcja Wisła – mazurskie aspekty”. O deportacji, społecznym i politycznym wydźwięku akcji „Wisła”, o życiu mieszkańców Ełku i ludności ukraińskiej na mazurskim obszarze opowiedzą specjalni goście. Podczas spotkania głos zabiorą – prof. Roman Drozd, Igor Hałagida, dr Arkadiusz Słabiga, Stefan Marcinkiewicz, Igor Harasyma i Anna Dąbrowska. Początek konferencji o godz. 11:00 w Sali Bursztynowej.

Wstęp wolny

elk.wm.pl/450372,ELK-KONFERENCJA-O-AKCJI-quotWISLAquot.html#axzz4m3kDfTr7

prognoza pogody

dzisiaj
20 ℃
min. 17 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
rozproszone chmury
jutro
21 ℃
min. 13 ℃
maks. 22 ℃
opady 4.14 mm
umiarkowany deszcz
pojutrze
22 ℃
min. 16 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
rozproszone chmury
2017-07-25
24 ℃
min. 17 ℃
maks. 26 ℃
opady 8.02 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Ełku

noclegi w Ełku

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!