Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu promenady wzdłuż jeziora w Ełku

Promenada wzdłuż jeziora w Ełku

Promenada w Ełku przebiegająca wzdłuż brzegu Jeziora Ełckiego to deptak o długości 6 km i szerokości 3,5 m. Obejmuje ścieżkę rowerową oraz chodnik dla pieszych z klimatycznymi i stylowymi latarniami, ławeczkami i stolikami. Oczywiście jest tam również miejsce na pozostawienie rowerów. Wzdłuż odcinka znajdującego się na osiedlu Centrum podziwiać można drewniane rzeźby władców Polski aż do III rozbioru Rzeczypospolitej.

Powstanie promenady

Przed I wojną światową zabudowania miasta schodziły nad sam brzeg jeziora. W dwudziestoleciu międzywojennym stworzono aleję nad brzegiem, która oddzielała budynki od jeziora. Po II wojnie światowej miasto zaniedbało część przy jeziorze, jednak po powstaniu samorządu miejskiego wszystko się zmieniło. Postawiono na turystykę oraz dbanie o środowisko. W 2001 roku zaczęto zagospodarowywać Jezioro Ełckie w celu przyciągnięcia turystów, co mocno przyczyniło się do stworzenia promenady nad jeziorem.

Podróż promenadą

Początek ełckiej promenady jest na ul. Grunwaldzkiej przy Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Ciągnie się przez ulicę Kazimierza Pułaskiego, przy której można podziwiać fontannę na wodzie w Jeziorze Ełckim. Fontanna robi wrażenie zwłaszcza nocą, ponieważ jest podświetlana. Oprócz tego znajduje się przy tej ulicy miejski plac zabaw i właśnie przy tej ulicy odbywają się cykliczne wydarzenia jak piknik ułański, piknik z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, imprezy "Spotkajmy się na Promenadzie" i "Noc na promenadzie", a w letnim okresie jest okazja do oglądania filmów w "Kinie pod gwiazdami".

W dalszej części promenady znajdziemy ciąg pubów i restauracji, następnie zobaczymy zabytkowy most na Jeziorze Ełckim, za którym znajduje się zamek krzyżacki wybudowany w latach 1398-1406 rok. Gdy udamy się chodnikiem w kierunku plaży miejskiej, tuż przy ujściu rzeki Ełk przejdziemy przez "zielony mostek". Szlaki rowerowe, piesze i kajakowe przecinają się w kolejnym ciekawym miejscu czyli Centrum Edukacji Ekologicznej przy promenadzie. Niedaleko znajduje się plaża miejska, na której organizowane są koncerty, zabawy i różne widowiska, między innymi coroczne Międzynarodowe Mazurskie Zawody Balonowe. Idąc dalej znajdziemy pomost w kształcie litery "T". A ostatnim przystankiem na trasie jest Hala Widowiskowo-Sportowa MOSIR. W przyszłości planowana jest rozbudowa promenady.

Polecane obiekty w pobliżu promenady wzdłuż jeziora w Ełku


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!