Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Kropli Wody w Wieży Ciśnień w Ełku

Muzeum Kropli Wody w Wieży Ciśnień w Ełku

W wieży ciśnień w Ełku znajduje się Muzeum Kropli Wody. Właścicielem muzeum i wieży jest Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej "Mazury" w Ełku. Wieże jest również świetnym punktem widokowym.

Wnętrze

W muzeum wystawione są eksponaty związane z wodą. Można obejrzeć stare pompy strażackie, dawne ubiory, narzędzia, naczynia, piecyki, sprzęt gospodarstwa domowego, przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat, gąsiory, butelki. Na ścianach wiszą stare fotografie przedstawiające Ełk na przełomie XIX i XX wieku. Na jednej z kondygnacji umieszczono bibliotekę z niemieckim księgozbiorem. Natomiast na placu przy wieży znajdują się pompy i urządzenia przeciwpożarowe z dawnych czasów. Wieża jest najwyższym budynkiem w Ełku. Przed wejściem stoi skarbonka, gdzie można zostawić datek dla Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej "Mazury".

Historia Wieży

Wieża ciśnień w Ełku powstała w 1895 roku. Stanowiła świadectwo dynamicznego rozwoju miasta, ponieważ wiązała się z zupełnie nową technologią dostarczania czystej wody mieszkańcom miasta. Wcześniej funkcjonowały studnie kopane przyzagrodowe oraz publiczne z pompami ręcznymi. W czystym środowisku sprawdzały się doskonale i do XIX wieku nie były potrzebne inne rozwiązania. Powstanie i funkcjonowanie kolei żelaznej wymusiła stosowanie ujęć pompowych.

W 1895 roku zbudowano wieżę ciśnień na przedmieściu Garncarskim. W ten sposób Ełk zrobił wielki krok w rozwoju cywilizacyjnym i otrzymał nowe ujęcie wody, które dostarczało wodę do mieszkań. Wieża była piękną i charakterystyczną dla tego miasta budowlą. Posiadała aż pięć kondygnacji – pierwsza, druga i piąta zostały otynkowane, natomiast drugą, trzecią oraz czwartą i piątą rozdzielono kordonowym gzymsem arkadowym. Kondygnacje pierwsza i druga rozmieszczone zostały na ośmiobocznym planie. Dach ma kształt kopuli i posiada lukarnie oraz latarnię. Ujęcie wody było w lesie, około 4 kilometrów od Ełku i z sześciu studzien woda płynęła do wieży ciśnień, gdzie znajdował się zbiornik, z którego była dostarczana do mieszkań pod odpowiednim ciśnieniem. Z wieży korzystano przez 80 lat, do wybudowania nowoczesnych systemów wodociągowych w latach siedemdziesiątych.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: wtorek i piątek w godzinach 10:00-12:00, w sezonie turystycznym codziennie od 10:00 do 16:00.

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Kropli Wody w Wieży Ciśnień w Ełku


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!