Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu stacji Kolei Wąskotorowej w Ełku

Kolej Wąskotorowa w Ełku

Stuletnia Ełcka Kolej Wąskotorowa została wybudowana w latach 1912-1918. Jest jedyną czynną atrakcją turystyczną tego typu na Warmii i Mazurach. Obecnie uznana jest za cenny zabytek kultury technicznej, a w 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Powstanie kolei

Przenieśmy się na początek XX wieku. Sytuacja polityczna w Europie, a szczególnie w stosunkach między Niemcami i Rosją jest napięta. W 1905 starosta ełcki zlecił prace związane z projektowaniem Ełckiej Kolei Wąskotorowej na terenie powiatu. Jej zadaniem było ożywienie gospodarcze i poprawa transportu lokalnego, ale ukryty był jeszcze jeden aspekt – militarny, ponieważ kolei miała dochodzić do granicy z Rosją w Zawadach.

Berlińska firma Lenz dostarczyła tabor i wyposażenie niezbędne do eksploatacji kolei i do niej należało wykonanie zlecenia. Budowę rozpoczęto w 1912 roku. Kolej miała rozciągać się od Ełku przez Laski Małe i Borzymy do Turowa z odgałęzieniem od Lasków Małych do Zawad oraz miała mieć 42 km linii głównych. Uroczyste otwarcie ruchu odbyło się 23 października 1913 roku. Jednak odcinek linii Borzymy - Turowo nadal był w budowie i nie został ukończony przed wybuchem wojny. Toczyły się zaciekłe boje o Ełk, które spowodowały ogromne zniszczenia miasta i obiektów kolejowych. W lipcu 1915 r. Rosjanie podczas odwrotu niszczyli wszystko, co mogło mieć wartość dla przeciwnika. Z kolejki ełckiej wywieziono wszystkie parowozy i część parku wagonowego. Po oddaleniu frontu, zaczęto odbudowywać kolej i zamówiono nowy tabor. Dwa pierwsze parowozy dostępne były już jesienią 1915 roku. Od 1 grudnia funkcjonował tymczasowy ruch towarowy na linii z Ełku do Turowa. Normalny ruch pasażerski przywrócono 5 października 1918 roku.

Szeroka oferta dla turystów

Dzisiaj Ełcka Kolej Wąskotorowa jest świetną atrakcją turystyczną, a przejazd w jednym z wagonów daje gwarancje niezapomnianej przygody. Dostępne są przejazdy dla turystów indywidualnych w wybrane dni pomiędzy majem a wrześniem oraz przejazdy grupowe dla zorganizowanych grup, a także dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Oferta dla grup obejmuje nie tylko przejazd stylowym i klimatycznym wagonikiem, ale także piknik w Sypitkach, zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa oraz wystaw czasowych w Galerii na dworcu EKW i hali lokomotywowni oraz zwiedzanie zabytkowego parowozu. Do dodatkowych usług przygotowanych dla turystów należą: dołączenie wagonu bagażowego na rowery, kajaki i inny sprzęt turystyczny – 100 zł, akordeonista – 150 zł oraz ognisko, którego cena wynosi 50 zł. Organizowane są w dodatku spływy kajakowe.

Najważniejsze informacje

Kolej kursuje na trasie Ełk - Sypitki – Ełk. Odjazd z Ełku planowany jest na godzinę 10:00, a z Sypitek na godzinę 12:15.

Ceny biletów: normalny – 20 zł, ulgowy dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – 10 zł, dzieci do 5 lat podróżują bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej. W cenę biletu wliczone jest dodatkowo zwiedzanie Galerii na dworcu EKW oraz zabytkowego taboru, a także ognisko w Sypitkach.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://kolejka-elk.pl/

Polecane obiekty w pobliżu stacji Kolei Wąskotorowej w Ełku