Duszniki-Zdrój
Lokalizacja
Duszniki-Zdrój są miastem uzdrowiskowym położonym w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. W Kotlinie Kłodzkiej występuje największe w Sudetach skupisko uzdrowisk. Wpływ na to ma przede wszystkim występowanie licznych źródeł mineralnych i łagodny klimat. Duszniki-Zdrój leżą w zachodniej części kotliny pomiędzy Górami Stołowymi a Górami Bystrzyckimi co czyni ten teren wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Początki miejscowości sięgają czternastego wieku. Powstała tu wówczas osada rzemieślniczo – handlowa związana z zamkiem Homole. Prawa miejskie Duszniki-Zdrój posiadają od 1324 roku.
Historia uzdrowiska
Wody mineralne w Dusznikach odkryto już w piętnastym wieku, jednak pierwsze urządzenia zdrojowe pochodzą z osiemnastego wieku. Początek uzdrowiska datowany jest na 1769 rok. Leczniczą wodę mineralną rozsławił król pruski Fryderyk Wilhelm III. Wtedy też wymyślono kurację przy użyciu koziego i owczego mleka na bazie wody mineralnej. Od dziewiętnastego wieku Duszniki – Zdrój systematycznie się rozwijały. Swoje zdrowie przyjeżdżały tutaj leczyć ważne osobistości. Bywał tu Fryderyk Chopin i Felix Mendelssohn i wiele innych zamożnych osób. Pierwsza pijalnia wód powstała 1844 w roku, podobnie jak Park Zdrojowy. W 1861 wybudowano pierwsze łazienki i zakład, w którym oferowano kąpiele borowinowe. Na początku dwudziestego wieku, do Dusznik przybywało co roku prawie 10 tysięcy kuracjuszy. W mieście powstało kilka obiektów sportowych a dzisiaj znajduje się tu ważny ośrodek sportów zimowych. Ze względu na położenie Duszniki zachwycają urodą krajobrazu i spokojem. Od zawsze pobyt tu polecany był zwłaszcza osobom zmęczonym i przepracowanym. Występujące tutaj szczawy alkaliczne i żelaziste pomagają w leczeniu chorób układu krążenia, dróg oddechowych, chorób kobiecych a nawet chorób zawodowych. Odkryte źródła posiadają szczególne nazwy: Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz i Agata. Wspaniałe ścieżki spacerowe, trasy wycieczkowe i parki to idealne miejsca aby w ciszy i spokoju odpocząć w otoczeniu zieleni.
Atrakcyjne miejsca w Dusznikach- Zdrój.
Ciekawym obiektem w uzdrowisku jest fontanna Gigant, która tryska wodą na wysokość 40 metrów, latem jest dodatkowo podświetlana kolorowymi światłami. Pokazowi towarzyszy muzyka klasyczna. Cały pokaz jest niezwykle widowiskowy, zwłaszcza, że odbywa się w godzinach wieczornych. Dużym atutem miasta jest układ urbanistyczny i liczne zabytki. Duszniki-Zdrój to miasto z wieloma obiektami sakralnymi, z kościołami i kaplicami. Świadczy to głównie o pobożności dawnych mieszkańców miasta. Warto zobaczyć kościoły powstałe na przełomach piętnastego i siedemnastego wieku. Najciekawszym jest kościół świętego Piotra i Pawła.
Rynek miasta otoczony jest starymi kamienicami a po środku stoi ratusz. W Dusznikach znajduje się jedyny w środkowej Europie młyn papierniczy, który pochodzi z 1605 roku. Ciekawostką jest, że od czasu budowy, czyli od 1605 roku pozostał w niezmienionym kształcie. Obecnie mieści się w nim Muzeum Papiernictwa. Na parterze budynku produkowany był papier, a na piętrze mieściły się mieszkania. Poddasze wykorzystano jako suszarnia. We wnętrzu zachowały się malowidła na ścianach i na stropach. Jeszcze do dzisiaj w młynie produkuje się według starych technologii papier czerpany.
Ciekawym obiektem jest również zabytkowy budynek Poczty a także kopia pręgierza ustawiona po środku rynku. Uzdrowisko praktycznie przez cały rok rozbrzmiewa muzyką. Co roku w sierpniu odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W teatrze zdrojowym wystawiane są sztuki teatralne i organizowane są koncerty fortepianowe z udziałem wielkich pianistów. W parku zdrojowym znajduje się również Dworek imienia Fryderyka Chopina, w którym koncertował młody Fryderyk. Obok dworku stoi obelisk z medalionem przedstawiającym popiersie artysty, a przed wejściem do teatru – pomnik Chopina.
Po Dusznikach-Zdróju kursuje kolejka turystyczna, dzięki której bez wysiłku można poznać całe miasto. Express Dusznicki posiada 56 miejsc a dodatkowo można nim przewieźć rowery. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni kolejka kursuje każdego dnia i cieszy się wielką popularnością. Można do niej wsiąść i wysiąść na dowolnym przystanku.
Duszniki-Zdrój na sportowo
Dla miłośników sportów zimowych ważnym atutem jest to, że ze względu na specyficzny klimat, śnieg na stokach utrzymuje się nawet przez 150 dni w roku a nawet jeśli jest go za mało stoki są sztucznie naśnieżane. Poza tym trasy są bardzo dobrze przygotowane i oświetlone do późnych godzin nocnych. Góry Stołowe to główny cel wycieczek dla amatorów pieszych wędrówek a Duszniki jako baza wypadowa spisują się doskonale.
Noclegi.
Duszniki-Zdrój, jak większość kłodzkich uzdrowisk dysponują dobrze rozwiniętą bazą leczniczą i noclegową. Jest tu dużo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, prywatnych kwater i oczywiście sanatoriów. Miasto stanowi doskonałe zaplecze do wycieczek górskich. Posiada też dobrze przygotowaną infrastrukturę sportową, zwłaszcza narciarską, dlatego też oprócz kuracjuszy Duszniki-Zdrój odwiedza wielu turystów.
Tutejsi restauratorzy dbają aby nikt z przyjezdnych nie narzekał na monotonię w wyżywieniu. W menu lokali gastronomicznych można znaleźć potrawy z całego świata ale także popróbować dań regionalnych. Poza tym w mieście jest wiele pizzerii, barów i miejsc gdzie można zjeść szybki, tanio i dobrze. Do miasta przyjeżdżają zarówno kuracjusze i turyści z Polski jak i z zagranicy.
Europejską sławę uzdrowisko posiada już od dziewiętnastego wieku. Połączenie wyjazdu w celach leczniczych z aktywnym wypoczynkiem to obecnie bardzo modna forma turystyki. Już kilkudniowy pobyt w takim miejscu pomaga zregenerować siły i naładować organizm pozytywną energią. W zasadzie każda pora roku jest dobra na przyjazd do tego miasta. Zimą jest tu dość tłoczno za sprawą amatorów białego szaleństwa ale zarówno w samym uzdrowisku jak i w okolicach miasta każdy może znaleźć spokojne i zaciszne miejsca. Duszniki – Zdrój na mapie polskich uzdrowisk zajmują słusznie jedną z czołowych pozycji.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Dusznikach-Zdoju.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!