Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Leśna

Noclegi w pobliżu Zamku Leśna

Zamek Leśna

Dolny Śląsk słynie ze swoich malowniczo położonych zamków i pałaców. Miejscem, gdzie można spotkać najpiękniejsze z nich jest niewątpliwie Kotlina Kłodzka. To właśnie tam niedaleko Kudowy Zdrój znajduje się tajemniczy zamek Leśna Skała.

Droga do zamku

Zamek położony jest w miejscowości Szczytna na szczycie góry Szczytnik, która pnie się na wysokość 589 metrów n.p.m. i jest jednym ze szczytów Gór Stołowych. Miejsce to położone jest zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy regionu – Kłodzka. Z Kudowy Zdroju do zamku można dojechać asfaltową drogą, którą można pokonać zarówno autem, jak i rowerem. Szlak do Leśnej Skały wskazują znaki, które pojawiają się już w samej Kudowie Zdroju. Należy kierować się nimi na miejscowość Szczytna. Po dojechaniu autem do miejscowości Szczytna trzeba liczyć się z tym, że do samego zamku należy dojść już pieszo. Czas takiego wejścia trwa około godziny.

Historia zamku

Zamek pomimo swojej konstrukcji nie posiada bogatej przeszłości wojennej. Od momentu powstania w roku 1836 nie miał on na szczęście styczności z konfliktami zbrojnymi. Budowniczym zamku był Leopold von Hochberg, który nadał mu również nazwę – Leśnej Skały. Po śmierci pierwszego właściciela zamek przechodził z rąk do rąk aż do roku 1880, kiedy jego właścicielami zostali Helena i Bruno Klein, którzy w nim zamieszkali.

Zamek w czasach obecnych

W XX wieku, szczególnie po II Wojnie Światowej, zamek spełniał rolę miejsca, w którym do zdrowia dochodziły dzieci. Obecnie jest on przekształcony w Dom Pomocy Społecznej dla osób z upośledzeniem umysłowym. Tym samym nie ma możliwości zwiedzania zamku w całości. Osoby postronne nie mogą wchodzić do jego wnętrz. Osoby odwiedzające to miejsce mogą jednak skorzystać z okazji i zobaczyć zewnętrze piękno Leśnej Skały. Niewątpliwie warto odwiedzić kaplicę zamkową, przejść przez bramę wieńczącą most zwodzony oraz stanąć na tarasie widokowym, z którego można podziwiać panoramę Gór Stołowych.

Odwiedzenie zamku Leśnej Skały jest bezpłatne i można go zwiedzać przez cały tydzień.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Leśna