Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Noclegi w pobliżu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Wśród wielu atrakcji, które czekają na wycieczkowiczów i turystów odwiedzających Duszniki Zdrój jest unikalny na skalę światową młyn papierniczy. Jest to tak bezcenny zabytek, że decyzją prezydenta otrzymał status pomnika historii. Nie można zatem, goszcząc w tym mieście, pominąć tak ważnego zabytku.

Barokowy młyn

Młyn pochodzi z 1605 roku, a ciekawostką jest, że do dnia dzisiejszego pozostał w niezmienionym kształcie. Jest to jedyny w Europie obiekt przemysłowy z czasów baroku. Znajduje się on nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, tuż przy międzynarodowej drodze biegnącej do Czech. Od 1968 roku działa w nim Muzeum Papiernictwa. Jeszcze dzisiaj wytwarza się w nim papier czerpany według starych technologii. Kiedyś w dolnej części budynku produkowano papier, a na piętrze znajdowały się mieszkania. Całe poddasze zajmowała suszarnia papieru. Mimo upływu czasu na ścianach wewnątrz budynku i na stropach w dobrym stanie zachowały się malowidła. Bezpośrednio do młyna przylega drewniana suszarnia papieru.

Oferta muzeum

W muzeum można zobaczyć formy służące do czerpania papieru, a także bogate zbiory prezentujące historię papieru, technologię jego produkcji, materiały pisarskie oraz wyroby papierowe i dzieła sztuki wytworzone z papieru. Poza tym w muzeum można dowiedzieć się, jakie były początki papiernictwa, jak wynaleziono papier, poznać tajniki tworzenia znaków wodnych i wiele innych ciekawostek. Dla wszystkich zwiedzających niewątpliwą atrakcją jest pokaz ręcznej produkcji papieru i możliwość samodzielnego stworzenia papierowej pamiątki.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju to idealne miejsce aby zastanowić się nad ogromnym znaczeniem papieru w przeszłości i obecnie. Jako ciekawostkę warto dodać, że na papierze produkowanym w młynie swoje listy pisał kiedyś młody Fryderyk Chopin. Papier, który kiedyś tutaj wytwarzano był bardzo twardy i uważano, że niezniszczalny. Prawdopodobnie było to zasługą wody mineralnej, którą wykorzystywano w procesie produkcyjnym. Dzisiaj papier z tego młyna używany jest do sporządzania ważnych, okolicznościowych pism, dyplomów czy zaproszeń. Warto odwiedzić Duszniki Zdrój choćby po to, aby zobaczyć ten niezwykły obiekt i poznać historię papieru na Dolnym Śląsku. Wchodząc na internetową stronę muzeum: www.muzeumpapiernictwa.pl można dowiedzieć się o szczegółach dotyczących zwiedzania.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju