Częstochowa

Częstochowa

Częstochowa to bardzo popularna miejscowość znajdująca się na południu Polski w województwie śląskim na północ od Katowic. Jest to znana miejscowość z wielu powodów, po pierwsze jest to główne miejsce, w które pielgrzymują osoby wierzące z Polski oraz zza granicy. Sanktuarium na Jasnej Górze to najbardziej znany obiekt Częstochowy. Jest to także ciekawe miasto z wieloma miejscami do zwiedzenia a lokalizacja pozwala na spędzenie ciekawych wakacji – można organizować wypady w obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej czy w dowolne miejsce na południu Polski takie jak Katowice czy Oświęcim (około 1-1, 5 h jazdy samochodem).

Częstochowa to miasto kompletne. Znajdziemy tu wszystko, co potrzebuje turysta do idealnego wypoczynku. Możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc z Sanktuarium na Jasnej Górze na czele, piękne parki, gdzie można wypocząć w ciszy w tym Parki Podjasnogórskie z przepięknym widokiem na Jasną Górę. Jest tu także znakomicie rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, która gwarantuje wysoki komfort podczas pobytu w tym mieście. Oprócz tego w Częstochowie znaleźć można wiele atrakcji sportowych jak chociażby mecze żużla i siatkówki na nowoczesnych obiektach sportowych a drużyny grają w najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce, gwarantując wysoki poziom rozgrywki.

Jasna Góra

Jasna Góra to miejsce znane już z historii naszego kraju, kiedy podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku było jedynym miejscem, które nie zostało opanowane przez Szwedów. Obrona Jasnej Góry przeszła do historii jaki cud za wstawiennictwem Maryi i od tamtej pory jest tu szerzony kult maryjny. Dzisiaj na Jasnej Górze znajduje się przepiękna Bazylika, Kaplica i przede wszystkim cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, do którego podróżują pielgrzymi z całej Polski a nawet Europy. Na Jasnej Górze odbywa się wiele wydarzeń jak chociażby pielgrzymki maturzystów, msze święte czy spotkanie wszystkich pielgrzymów podczas letniej podróży na Jasną Górę. Jest to miejsce, które można zwiedzać cały dzień. Ciekawe fortyfikacje, wiele zabytków i przepięknych budynków, wieża widokowa i znakomity widok na panoramę Częstochowy.

Inne atrakcje

Oprócz Sanktuarium na Jasnej Górze, Częstochowa posiada liczne zabytki i atrakcje. Do najciekawszych miejsc wartych zobaczenia należą: Stary Rynek wraz z kamienicami, Aleja Najświętszej Maryi Panny, Parki Podjasnogórskie, gdzie można odpocząć, Częstochowski Ratusz (w którym dzisiaj znajduje się siedziba Muzeum Częstochowskiego), Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza czy Muzeum Haliny Poświatowskiej. Oprócz tych miejsc jest wiele innych zabytków sakralnych, które także można odwiedzić. Czas można spędzić także w Filharmonii Częstochowskiej, Teatrze imienia Adama Mickiewicza czy w Miejskiej Galerii Sztuki.

Dodatkowo jak każde większe miasto, Częstochowa posiada kilka dużych centrów handlowych, gdzie można zrobić zakupy, zjeść i pójść do kina w jednym miejscu podczas jednego dnia. Jeśli chodzi o atrakcje to w Częstochowie na nudę nie można narzekać i nawet tygodniowe wakacje będą bardzo ciekawe. Warto skorzystać także z przepięknej okolicy. Wycieczki po Częstochowie są połączone ze zwiedzaniem obszaru Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Przez samą Częstochowę biegną szlaki: Orlich Gniazd (czerwony), Jury Wieluńskiej (czerwony), Walk 7 Dywizji Piechoty (Zielony), szlak imienia Z. Łęskiego z Częstochowy do Olsztyna (żółty) oraz przebiega tędy też Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Częstochowa na sportowo

Także fani sportu znajdą tu wiele ciekawych miejsc i wydarzeń. W mieście działają takie kluby jak Włókniarz Częstochowa (żużel) oraz AZS Częstochowa (siatkówka). Każdy z tych zespołów ma nowoczesną arenę mieszczącą tysiące kibiców. Obiekt AZS-u Częstochowa to Hala Sportowa Częstochowa – bardzo nowoczesny obiekt a zespół siatkarski gra w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, tak więc wysoki poziom i emocje gwarantowane. To samo jeśli chodzi o żużel – nowoczesny stadion żużlowy Arena Częstochowa, która gości kibiców na każdym meczu Włókniarza. Oprócz siatkówki i żużla w mieście działa klub piłkarski Raków Częstochowa, jednak ten, w porównaniu do dwóch powyższych, nie gra na najwyższym szczeblu ligowym w Polsce, choć i tak wielu kibiców gości na meczach tej drużyny. Tak więc Częstochowę można uznać także za miasto bardzo rozwinięte pod względem sportowym i to w wielu dyscyplinach a nowoczesne obiekty sportowe umożliwiają oglądanie zmagań sportowców tysiącom kibiców.

Baza turystyczna

Jeśli celem turysty jest odpoczynek i zwiedzenie miasta to warto wybrać się tam w momencie, kiedy nic się nie dzieje. Podczas pielgrzymek czy różnych wydarzeń typu spotkania maturzystów miasto jest pełne wiernych co oznacza także pełne restauracje, pizzerie i trudniejsze przemieszczanie się po mieście. Jak każde dużo miasto, Częstochowa posiada znakomitą bazę gastronomiczną. Każdy znajdzie coś tutaj dla siebie. Dobre restauracje z wykwintnymi daniami, pizzerie, bary szybkiej obsługi i znane sieci fast-food – to wszystko znajdziemy na terenie całego miasta, chociaż wiadomo, że najwięcej restauracji jest w centrum i w okolicy Jasnej Górze, ponieważ tam przyjeżdża najwięcej turystów i pielgrzymów.

Częstochowa to miasto posiadające uczelnie wyższe w tym Politechnikę Częstochowską co oznacza, że wielu studentów przyjeżdża tu się uczyć. To zaś spowodowało znakomity rozwój bazy noclegowej. Dzisiaj znaleźć w Częstochowie można praktycznie każdy rodzaj noclegu. Zarówno luksusowe, wielogwiazdkowe hotele z pełną obsługą jak i tańsze hoteliki czy miejsca w kwaterach prywatnych, które gwarantują sporą oszczędność środków, które można potem wykorzystać na zwiedzanie i ciekawe atrakcje, których w Częstochowie jest całe mnóstwo.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Częstochowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
21 ℃
min. 16 ℃
maks. 22 ℃
opady 14.91 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
22 ℃
min. 13 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
pochmurnie
pojutrze
23 ℃
min. 13 ℃
maks. 26 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
2024-07-27
28 ℃
min. 18 ℃
maks. 30 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!