Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Cerkwi w Częstochowie

Cerkiew w Częstochowie

Mogłoby się wydawać, że Częstochowa to wyjątkowa ostoja chrześcijaństwa - a inne wyznania "meandrujące" wokół tego nurtu, mają tutaj nieco mniej miejsca. Nic bardziej mylnego, miasto jak i region są otwarte na inne poglądy i często podejmują współpracę w głoszeniu wspólnych pozytywnych idei. Ciekawym zabytkiem wartym uwagi jest prawosławna cerkiew.

Prawosławny zabytek architektury

Cerkiew znajduje się przy ulicy Śląskiej i Kopernika. Jej projektantem był Michał Bałasz. Przez wielu określana jako nowoczesna, choć rzadko słyszy się taki epitet w stosunku do świątyni to jest w tym ziarno prawdy. Kamień węgielny pod budowę został zakopany tu w 1998 roku, a prace wykończeniowe trwały jeszcze w 2016 roku. Pierwsi wyznawcy prawosławia na terenie Śląska byli to greccy kupcy, którzy zaczęli osiedlać się w Częstochowie w XVII i XVIII wieku. Obecnie ich ilość nie jest przesadnie duża, jednak władze miasta kładą duża uwagę na to, aby każdy czuł się komfortowo w mieście i mógł wyznawać swoją religię w niczym nieograniczony sposób. Początek prac na cerkwią i kamień węgielny był poświęcony przez konstantonopolitańskiego patriarchę Bartolomeusza przy okazji jego pierwszej wizyty w Polsce. Pierwsza msza została odprawiona tu już nieco ponad 2 lata od rozpoczęcia budowy. Wewnątrz znajduje się ikonostas we współczesnej stylistyce. Budowa nie rozpoczęła się od podstaw, bowiem obecna cerkiew powstała na miejscu starej świątyni, która w 1918 roku stała się świątynią katolicką.

Godziny zwiedzania

Jeżeli chodzi o godziny otwarcia to cerkiew jest dostępna dla zwiedzających praktycznie codziennie - można wejść i pomodlić się. Jeżeli chodzi o same nabożeństwa to odbywają się one w każdą niedzielę o godzinie 11:00, a także w sobotnie wieczory. Cerkiew ma swoja oficjalną skromną stronę internetową, na której można dowiedzieć się o najbliższych nabożeństwach oraz skontaktować się z duchownymi w celu zamówienia mszy lub uzyskania większej ilości informacji. Strona znajduje się pod adresem: http://czestochowa.cerkiew.pl/. Są na niej również odnośniki do cerkwi w innych polskich miastach.

Polecane obiekty w okolicy Cerkwi w Częstochowie