Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

Muzeum monet i medali Jana Pawła II zlokalizowane jest w Częstochowie przy ulicy Jagiellońskiej. Obiekt udostępniony jest zarówno dla osób indywidualnych, jak i zorganizowanych grup. Muzeum posiada bardzo duży zbiór pamiątek po papieżu Janie Pawle II, a największą kolekcję stanowi ponad 500 monet z wizerunkiem Jana Pawła II.

Historia

Muzeum powstało z inicjatywy ówczesnego właściciela, który od wielu lat kolekcjonował różnego rodzaju pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II. W 2010 roku postanowił on skontaktować się z Wojciechem Grabowskim mieszkającym w Londynie, który miał w posiadaniu bardzo dużą kolekcję numizmatów. Były one niegdyś prezentowane na Zamku Królewskim w Warszawie, jednak zgodził się odsprzedać całą kolekcję, która liczyła niemal 3500 pozycji. Zbiory trafiły do muzeum, a w ciągu roku kolekcja powiększyła się o kolejne egzemplarze. Muzeum rozpoczęło swoją działalność 11 sierpnia 2011 roku i zostało poświęcone przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Papieskie eksponaty

Najstarsza moneta pochodzi z 1932 roku, natomiast najmłodsza z drugiej połowy 2011 roku. Największe monety znajdujące się w zbiorach muzeum mają średnicę 140 mm, a ich waga sięga nawet 1 kg. Monety wykonane są z różnych kruszców, dlatego też wystawa robi bardzo duże wrażenie. Niektóre monety są bite stemplem lustrzanym, inne z kolei są emaliowane, a niektóre zdobione s kryształkami Swarovskiego.

Pomimo tego, iż największą kolekcję muzeum stanowią monety, to jednak w zbiorach można również znaleźć inne pamiątki związane z Janem Pawłem II. Wśród tych najciekawszych wymienia się przede wszystkim replikę pastorału, replikę pierścienia czy replikę szat liturgicznych. Dosyć ciekawa jest także kolekcja obrazów, zdjęć oraz znaczków pocztowych z wizerunkiem papieża. W muzeum można również zobaczyć fragment białej szaty liturgicznej należącej do Jana Pawła II, która została umieszczona pod rzeźbą wykonaną przez Mariusza Drapikowskiego.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:00-15:00, sobota 12:00-15:00. Ceny biletów: normalny 40 zł ulgowy 30 zł, grupowy ulgowy 10 zł od osoby, grupowy normalny 20 zł od osoby. Szczegóły znajdują się pod adresem http://www.jp2muzeum.pl/

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie