Noclegi w pobliżu Kościoła Świętej Rodziny w Częstochowie
Kościół Świętej Rodziny w Częstochowie
Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny zlokalizowana jest w Częstochowie przy ulicy Krakowskiej. Stanowi obecnie jedną z największych tego typu budowli nie tylko w Polsce, ale również w Europie, która została wzniesiona na terenie dawnego cmentarza. Fasada bazyliki archikatedralnej zwrócona jest w stronę północną, a tuż przed świątynią znajduje się Plac Jana Pawła II. Pod kaplicą Bazyliki znajduje się krypta biskupów częstochowskich.
Historia
Projekt budowy kościoła został opracowany przed Konstantego Wojciecha w 1900 roku, natomiast budowa świątyni rozpoczęła się 26 października 1901 roku. Rok później wzniesiono fundamenty i został poświęcony kamień węgielny. W 1905 roku mury nawy głównej zostały przykryte dachem, jednak z uwagi na bardzo duże zadłużenie prace budowlane zostały wstrzymane aż na dwa lata. Po tym czasie prace wznowiono z inicjatywy ks. Mariana Fulmana i urządzono w prowizoryczny sposób wnętrze kościoła. Pod koniec 1907 roku kościół został poświęcony, a w 1908 roku ukończona została jego budowa.
W 1917 została utworzona odrębna parafia pw. Świętej Rodziny, a jej ówczesny proboszcz zdecydował się na wykończenie kościoła. W kolejnych latach świątynia została zelektryfikowana oraz wyposażona w aparaty liturgiczne, a fasada wnętrza została wyłożona cegłą licówką. Podczas II wojny światowej katedra utraciła dwa dzwony, a na placu przed budowlą rozstrzelano kilkaset osób. W połowie XX wieku powstał okazały ołtarz z tryptykiem świętej Rodziny, który został wykonany z drzewa lipowego. W połowie 1962 roku katedra otrzymała miano bazyliki mniejszej, natomiast w 1992 roku została ona podniesiona do rangi archikatedry.
Organy
Wnętrze świątyni przedstawia styl neogotycki, a najciekawszym elementem wyposażenia są organy, które zostały zbudowane w drugiej połowie XX wieku. Instrument zasługuje na uwagę, ponieważ posiada 117 głosów, które zostały rozłożone na 4 ręczne klawiatury. Zespół organów dzieli się na organy wielkie mające 101 głosów – te znajdują się na tradycyjnym chórze i organy boczne mające 16 głosów, które umieszczone są w prezbiterium.
Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.archikatedra.pl
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!