Noclegi w okolicy Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
Aleja NMP to główna i reprezentacyjna ulica znajdująca się w Częstochowie w samym centrum miasta. Powstała ona na samym początku XIX wieku jako droga, która miała połączyć Częstochowę z Nową Częstochową, jednak obecnie łączy ona Śródmieście, Stare Miasto oraz dzielnicę Podjasnogórską. Składa się ona z dwóch dwupasmowych jezdni, które zostały przedzielone bulwarem.
Historia
Plac Alei Najświętszej Maryi Panny miał w dawnych czasach stanowić łącznik pomiędzy Nową Częstochową oraz Starą Częstochową, a plan jej budowy został stworzony przez inżyniera Jana Bernharda, który kilka razy musiał wykonać bardzo dokładne pomiary obu części miasta. Wytyczanie alei rozpoczęło się w 1818 roku, natomiast od 1824 roku zaczęto oddawać w wieczystą dzierżawę położone przy niej działki. To właśnie wtedy w dokumentach pojawiła się nazwa ulicy, czyli ulica Panny Maryi. W 1983 roku aleja została obsadzona kasztanowcami, a 3 lata później miejskie władze potwierdziły formalnie istnienie ulicy.
W drugiej połowie XIX wieku została wykonana nawierzchnia oraz rynsztoki, natomiast w pierwszej połowie XX wieku rozpoczęto kładzenie kostki granitowej. To właśnie wtedy zdecydowano również o wycince kasztanowców i posadzenie w ich miejscu lip oraz topoli. W czasie II wojny światowej okupanci nazywali ulicę "Adolf Hitler Alee", jednak z czasem przybrała ona nazwę Alei NMP.
W XX wieku przez aleję przebiegały liczne wyścigi samochodowe, a z czasem zaczęto przeprowadzać modernizacje nawierzchni. W 2007 roku Aleja III została gruntownie wyremontowana, zmieniła ona całkowicie swój wygląd i charakter, ponieważ wyłożono ją kostką brukową, a także wyłączono całkowicie ruch samochodowy.
Częstochowski deptak
Mieszkańcy Częstochowy dzielą Aleję NMP na trzy części, a mianowicie na I Aleję, II Aleję oraz III Aleję. Obok tej ulicy postawiono kilka ławeczek pomnikowych upamiętniających znanych Polaków. W 2008 roku przy II Alei odsłonięto ławeczkę z posągiem Władysława Biegańskiego. W 2007 roku odsłonięto ławeczkę Haliny Poświatowskiej, natomiast w 2014 roku marka Perepeczki.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!