Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Noclegi w pobliżu Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Usytuowane w Częstochowie Muzeum Produkcji Zapałek to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić. Nie każdy wie, ale jest to najstarsza w naszym kraju fabryka produkująca zapałki, a także jedyne w Europie czynne muzeum zapałek.

Historia muzeum

Muzeum znajduje się w Częstochowie, przy ulicy Ogrodowej 46, w pobliżu Alei Wolności i Alei Najświętszej Maryi Panny. Bliskość dworca kolejowego i autobusowego powoduje, że dojazd do muzeum nawet przy wykorzystaniu środków publicznej komunikacji jest bardzo prosty. Obiekt muzealny leży na Szlaku Zabytków Techniki województwa Śląskiego. Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego SA działają nieprzerwanie począwszy od 1882 r. Na terenie fabryki wybuchły dwa duże pożary - w 1913 r. i 1930 r. W każdym z nich część budynków i maszyn produkcyjnych została uszkodzona. W obu przypadkach zakład przechodził gruntowną odbudowę, połączoną z modernizacją. Linia produkcyjna wykorzystywana w zakładzie po dziś dzień pochodzi z 1930 r. W 2002 r. na terenie zakładów utworzono wyjątkowe Muzeum Produkcji Zabawek.

Eksponaty są prezentowane w dwóch salach wystawowych. Znajdziemy wśród nich między innymi dokumenty związane z produkcją zapałek, ogromną kolekcję etykiet, a także stałą wystawę Rzeźby z jednej zapałki. Ponadto goście mają możliwość zwiedzania czynnego zakładu produkcyjnego i obserwowania całego cyklu produkcji zapałek, który od lat pozostaje niezmieniony.

Informacje praktyczne

W okresie od początku września do końca czerwca muzeum jest dostępne dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Zwiedzanie w weekendy jest możliwe jedynie w przypadku grup zorganizowanych, liczących co najmniej 10 osób, po wcześniejszym uzgodnieniu za pośrednictwem telefonu lub e-maila. W okresie wakacji muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, a także w weekendy w godzinach od 10:00 do 15:00.

Ceny biletów: normalny (dorośli i studenci) - 10 zł, ulgowy (dzieci) - 5 zł. Cena biletu obejmuje godzinne zwiedzanie muzeum w towarzystwie przewodnika. Strona www: http://www.zapalki.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie