Noclegi w pobliżu Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie
Jest to jedyny taki obiekt w kraju i jeden z nielicznych w Europie. Muzeum Górnictwa w w Częstochowie ukazuje przekrój historyczny polskiego górnictwa od początku jego istnienia. Sam obiekt znajduje się w pomieszczeniach piwnicznych, które powstały w latach siedemdziesiątych pomiędzy Pawilonami Muzeum w Częstochowie w Parku im. Stanisława Staszica.
Rudy żelaza
Samo muzeum powstało w 2008 roku - wtedy nastąpiło oficjalne otwarcie i pierwsi zwiedzający mogli zapoznać się z historia górnictwa zaprezentowaną w ciągu chronologicznym. Prekursorem i inspiratorem wystawy był Tadeusz Loster, który jest kierownikiem Muzeum Techniki Górniczej w Zabrzu. Oprawa wizualną zajęła się Bożena Mazur z Muzeum Górnictwa w Zabrzu. Większość eksponatów, które można tu zobaczyć pochodzi z kopalń rud żelaza takich jak np. "Barbara" czy "Rudniki" - obie zlokalizowane na terenie regionu częstochowskiego. Tereny te są ściśle związane z wydobyciem rud żelaza, dlatego też władze miasta kładą duży nacisk na pielęgnowanie tradycji i świadomości w tej dziedzinie gospodarki, a także pamięć o historii kiedy przemysł ten dopiero się rozpoczynał. Jeżeli chodzi o wystawy to można tu zobaczyć wyrobiska chodnikowe zarówno te stalowe, jak i drewniane. Obiekt dzieli się na sale ekspozycyjne, w których można obejrzeć maszyny - te współczesne oraz te sprzed kilkudziesięciu lat. Są również wykorzystywane tu środki transportu. Cała ekspozycja cieszy się dużą popularnością, a w momencie otwarcia zyskała bardzo dobre recenzje w prasie i lokalnej telewizji. Muzeum cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza, że jest to chluba i dawna podstawa tutejszej gospodarki.
Godziny otwarcia i cennik
Zwiedzanie muzeum jest możliwe przez cały rok, tylko w okresie letnim nieczynne jest w poniedziałki. Godziny otwarcia to 11:00 – 17:00. Cena bilety jednoosobowego całodniowego to normalny 12 złotych, ulgowy 6 zł. Bilety grupowe to koszt 10 złotych za normalne wejściówki, a ulgowe 5 złotych. Muzeum ma własną stronę internetową, na której są zamieszczone niezbędne informacje: http://kopalnia.muzeumczestochowa.pl.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!