Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zabytkowe spichrze w Bydgoszczy

Noclegi w pobliżu zabytkowych spichrzów w Bydgoszczy

Zabytkowe spichrze w Bydgoszczy

Zabytkowe spichrze nad Brdą to budynki magazynowe, które były wykorzystywane głównie do przechowywania produktów spożywczych i rolnych. Należą do najbardziej rozpoznawalnych budynków w Bydgoszczy i są symbolem miasta.

Historia spichrzy

Bydgoskie spichrze powstawały głównie pod koniec XVIII i w XIX wieku, kiedy miasto przechodziło intensywny rozwój pod zaborem pruskim. Były to często spichrze tranzytowe wykorzystywane przez kupców, którzy skupywali ziarno na eksport. Ponieważ szybki wyładunek i załadunek miał duże znaczenie, spichrze budowano możliwe jak najbliżej nabrzeża. Do XV wieku mieszczanie bydgoscy nie mieli prawa do handlu spławnego. Dopiero w 1484 otrzymali przywilej prowadzenia takiej działalności. Z tego okresu nie zachowały się jednak żadne spichrze.

W wyniku wojen szwedzkich Bydgoszcz przestała liczyć się jako ważny ośrodek handlowy. Nowa era dla handlu nastała po włączeniu miasta do zaboru pruskiego. Władze pruskie postawiły na gospodarczy rozwój miasta. W tym czasie powstało kilka zachowanych do dzisiaj spichrzów, których budowa została sfinansowana z kasy państwowej.

Spichrze w Bydgoszczy

Trzy najbardziej rozpoznawalne spichrze znajdują się przy ulicy Grodzkiej 17. Zostały zbudowane przez kupca Samuela Gotlieba Engelmanna w latach 1793-1800. Pierwotnie powstało pięć budynków, ale dwa z nich spłonęły całkowicie w wyniku pożaru. Pozostałe trzy zostały przekazane muzeum bydgoskiemu i przeznaczone na cele ekspozycyjne. W 2006 roku przeszły gruntowny remont. Kolejny znany spichrz znajduje się na Wyspie Młyńskiej u ujścia kanału "międzywodzie" do Brdy. Obecnie można obejrzeć w nim ekspozycję „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów".

Wystawy muzealne

Dwa z trzech spichrzy przy ulicy Grodzkiej należą do bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Mieszczą się w nich działy etnografii, historii, grafiki oraz dział muzyczny. W budynkach można zobaczyć między innymi stałą wystawę: "Od Starego Rynku do placu Wolności", a także wystawy czasowe.

Godziny otwarcia: sobota-niedziela 10.00-16.00, wtorek, środa, piątek 10.00-18.00, czwartek 10.00-19.00. Cena biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł.

Polecane obiekty w pobliżu zabytkowych spichrzów w Bydgoszczy