Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Kotlina Kłodzka , nocleg i okolice

Noclegi i wypoczynek – Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka to region w Sudetach graniczący z Czechami, będący częścią historycznej ziemi kłodzkiej. Ciekawe położenie kotliny pomiędzy pasmami górskimi (Góry Stołowe, Bardzkie, Złote, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika) daje ogromne możliwości dla turystów, którzy mogą wybierać spośród noclegów w dużych miastach (Kłodzko z twierdzą i podziemną trasą turystyczną i Bystrzyca Kłodzka z ciekawym układem urbanistycznym) oraz w mniejszych i spokojniejszych ośrodkach wypoczynkowych tj. Stronie Śląskie, Kletno oraz Międzygórze. Na wypoczynek z dziećmi poleca się te niewielkie miejscowości, z uwagi na ofertę noclegową (ustronnie położone i komfortowe ośrodki), a także ciekawe miejsca oraz niezapomniane atrakcje (Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Muzeum Zabawek i Błędne Skały w Kudowie-Zdrój, letni tor saneczkowy w Polanicy-Zdrój). Na terenie ziemi kłodzkiej mieści się 5 uzdrowisk (Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój i Długopole-Zdrój), dlatego na obszarze kotliny, oprócz sanatoriów, można liczyć na szereg miejsc noclegowych poszerzających swoją ofertę o udogodnienia typowe dla ośrodków uzdrowiskowych (wiele obiektów ma w ofercie zabiegi odnowy biologicznej, masaże relaksacyjne, strefy spa). Zieleniec to część Dusznik-Zdroju, która jest uważana za zimową wizytówkę regionu, tu mieści się Zieleniec Ski Arena - jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich. Co ciekawe, rozwój infrastruktury tego miejsca sprawił, że również latem można korzystać tu z wielu form wypoczynku (golf, wyciągi, łowisko pstrąga), a baza noclegowa miejscowości oddzieliła się nieco od Dusznik-Zdroju i z każdym rokiem przyjmuje coraz więcej wczasowiczów. Świetnie spędzają tu czas rodziny, mając do dyspozycji wypożyczalnie i szkółki narciarskie, kręgielnię i ośrodek jeździecki. Stąd także najbliżej do granicy polsko-czeskiej. Noclegi na terenie Polanicy-Zdrój, to oprócz korzystnych walorów uzdrowiska, okazja do poznania okolicy podczas przejażdżki oryginalną turystyczną ciuchcią. Oddalony od Kłodzka o 24 km Lądek-Zdrój (tuż obok terenów Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego) pozwoli spędzić czas w przepięknym, odrestaurowanym mieście, w którego klimat wpisują się stylowe hotele i pensjonaty. To także miejsce, które służy jako baza noclegowa do zimowego szaleństwa na Czarnej Górze oraz podczas wycieczek na Borówkową (900 m n.p.m., szczyt z wieżą widokową na granicy polsko-czeskiej) i Jawornik Wielki (872 m n.p.m. z imponującym widokiem na Przedgórze Sudeckie i Nizinę Śląską).

Kotlina Kłodzka – turystyczne hrabstwo Sudetów

W Sudetach Środkowych znajduje się kotlina, otoczona przez Góry Stołowe, Bardzkie, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika. To Kotlina Kłodzka, która wraz z okalającymi ją terenami tworzy historyczną krainę – Ziemię Kłodzką. Centralnym miastem jest tu Kłodzko ze swoją sztandarową twierdzą czy największym zabytkiem sakralnym – kościołem Wniebowzięcia NMP. Kotlina i sąsiadujące okolice to multum atrakcji – jaskinie, skalne labirynty, nietypowe kaplice i sanktuaria czy profesjonalnie przygotowane stoki narciarskie dla miłośników białego szaleństwa (Czarna Góra, Zieleniec, Kamienica, Lądek-Zdrój). Tereny te historycznie zamieszkiwane przez Polaków, Niemców, Czechów i Flamandów, to region, w którym nadal nie tylko w pięknych zabytkach widać klimat wielokulturowości i otwartości.

Kotlina Kłodzka – urok średniowiecznych twierdz i popularnych uzdrowisk

Główną atrakcją Kotliny Kłodzkiej jest przede wszystkim miasto Kłodzko – największy ośrodek tej ziemi, historyczna jej stolica. Najchętniej odwiedzana jest twierdza – system obronny jeszcze z przełomu XII i XIII wieku, aktualnie oddany do zwiedzania z odcinkiem podziemnej trasy. Będąc tu, nie można ominąć mostu gotyckiego na Młynówce czy zabudowań Starego Miasta z ratuszem, barokową studnią lub pałacem Wallisów. Oprócz trasy podziemnej w Twierdzy Kłodzkiej warto przejść jeszcze jedną – Podziemną Trasę Turystyczną Tysiąclecia Państwa Polskiego. Miasto to także baza wypadowa w głąb kotliny – np. na Kłodzką Górę. Także przez Bystrzycę Kłodzką prowadzą liczne szlaki: żółty, zielony czy czarny. Wokół Kotliny jest wiele atrakcji: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Międzygórze z Ogrodem Bajek czy szlakami na Śnieżnik i Wodospad Wilczki, Błędne Skały – ciekawe skalne miasto, Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych czy niecodzienna Kaplica Czaszek ze zbiorem ponad 3 tysięcy ludzkich czaszek i kości. Możemy także zajrzeć do pobliskich uzdrowisk, takich jak Lądek-Zdrój z najsłynniejszych zakładem na tych ziemiach – Zdrojem Wojciech czy do Dusznik-Zdroju, którym odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Zimą przyjeżdża tu wielu fanów zimowych sportów – m.in. do nowoczesnych ośrodków narciarskich w Czarnej Górze i Zieleńcu. Warto wziąć udział w cyklicznie organizowanych tu imprezach - w Dniach Kłodzka, Święcie Ulicy Daszyńskiego, Kłodzkich Wieczorach Muzyki Organowej, Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich czy Festiwalu Sztuki Multimedialnej „Labitynt”.