Ojców

Ojców

W województwie małopolskim, na rozległym obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej leży miejscowość Ojców. To duża wioska o wielu walorach turystycznych, dlatego jest znanym i cenionym kurortem turystycznym. Miejscowość ta znajduje się również na Szlaku Orlich Gniazd, dlatego też jest doskonale znana zamiłowanym piechurom i amatorom aktywnego wypoczynku.

Historia

Prawdopodobnie miejsce to powstało w 1370 roku i początkowo było malutką osadą, która przynależała do znajdującego się nieopodal zamku. Od 1928 do 1966 roku Ojców był już znanym uzdrowiskiem. Podczas powstania styczniowego miejscowość trochę ucierpiała i musiała zostać odbudowana. W tym czasie wybudowano tu Park Zdrojowy oraz wiele sławnych ośrodków uzdrowiskowo – wypoczynkowych. Obecnie Ojców zatracił nieco swoje właściwości uzdrowiskowe, a stał się bardziej kurortem turystycznym, który jest chętnie odwiedzany przez turystów w każdym wieku.

Bardzo duże znaczenie w rozwoju Ojcowa miało wybudowanie tutaj przez Kazimierza Wielkiego murowanego zamku należącego do grodów strażniczych. Miały one spełniać funkcje ochronne i zabezpieczać przed najazdami nieprzyjaciół. W XIII wieku warownia w Ojcowie zabezpieczała Kraków, który był stolicą dzielnicy senioralnej. Pod koniec okresu rozbicia dzielnicowego w Polsce dla Władysława Łokietka Ojców był nie tylko punktem oparcia w walkach z królem czeskim Wacławem II, ale także bezpiecznym miejscem schrnienia. Od XIV wieku w pobliżu zamku powstawało coraz więcej zabudowań, które dały początek miejscowości.

Zabytki i miejsca warte odwiedzenia

Miejsce to licznie odwiedzają turyści, dlatego też nie może tu zabraknąć dla nich atrakcji. Do najważniejszych miejsc w Ojcowie można zaliczyć przede wszystkim ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, które pochodzą jeszcze z XIV wieku. Ruiny zachowały się w doskonałym stanie, warto więc je obejrzeć z bliska. Innym ważnym punktem obowiązkowym dla turystów jest Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Muzeum to mieści się w budynku dawnego hotelu. Warto też odwiedzić dawny Park Zdrojowy, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był pełen kuracjuszy. W miejscu tym stosowano hydroterapię, jako znaną metodę leczniczą wielu schorzeń. Ważnym punktem zwiedzania powinna też być Kaplica na Wodzie oraz Brama Krakowska i źródełko miłości. W Ojcowie jest wiele do zwiedzania, mimo że miejscowość ta nie ma dużych rozmiarów. W Willi Bazar Warszawski znajduje się muzeum etnograficzne PTTK kolejne niezwykle ciekawe miejsce skrywające wiele interesujących eksponatów. Jest tu też kilka zabytkowych młynów, wśród nich najpopularniejszy jest Młyn Tarnówki oraz Boroniówka.

Miłośnicy pieszych wędrówek powinni odwiedzić najważniejsze w tym rejonie jaskinie: Jaskinię Ciemną i Jaskinię Łokietka. Oczywiście należy tego dokonać w czasie dnia, bo po zachodzie słońca mogą w jaskiniach nocować różne dzikie zwierzęta. Z pewnością warto też przejść się do Doliny Sąspowskiej oraz przemierzyć kilometry pieszych szlaków turystycznych, które znajdują się w okolicy. Na trasie tych szlaków jest się mnóstwo punktów widokowych, z których można podziwiać całą piękną okolicę. Każdy kto ceni sobie historię powinien obejrzeć na żywo drewniane domy, które zostały zbudowane w stylu szwajcarskim i pochodzą z XIX wieku. Dużą atrakcją jest tu też sam Ojcowski Park Narodowy, gdzie można uprawiać wspinaczkę skałkową. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tu wielu amatorów mocnych wrażeń, żądnych adrenaliny, którzy mogą się tu wykazać wspinając się po wysokich skałach.

Atrakcje dla turystów

W Ojcowie przez cały rok bardzo dużo się dzieje. Odbywa się tu mnóstwo imprez na wolnym powietrzu oraz w różnego rodzaju lokalach i instytucjach publicznych. Bardzo popularne są tu Muzyczne Majówki, można też pojeździć dorożkami, a zimą wziąć udział w kuligu z konnym zaprzęgiem. W lato odbywają się tu koncerty znanych zespołów muzyczny, organizuje się tu huczne obchody pierwszego dnia lata itp. Jak widać Ojców jest wspaniałym miejscem na weekend, jak i na długie wczasy.

Jest tu wiele zabytków historycznych, które zachowały się w dobrym stanie, jak i przepiękna natura w postaci rozległych lasów, dużych polan czy małych jeziorek. W takim miejscu można odpocząć z dala od tłoku dużej metropolii, poczuć świeże powietrze i posłuchać odgłosów zwierząt. Warto na wyprawę do Ojcowa zabrać ze sobą rower, by na nim przemierzyć całą okolicę i poznać jej wszystkie najciekawsze zakamarki, które kryją w sobie wiele tajemnic.

Noclegi

Ojców ma doskonale rozbudowaną bazę noclegową. Można tu znaleźć noclegi na każdą kieszeń, o różnych standardach. Przeważają tu gospodarstwa agroturystyczne i małe hoteliki – to bardzo przytulne miejsca, gdzie można wypocząć razem z rodziną lub samemu. Gospodarze takich miejsc są niezwykle uprzejmi i mili swoim gościom serwują miejscowe, domowej roboty specjały. Ceny za noclegi w takich miejscach są stosunkowo tanie. Inną propozycję stanowią luksusowe hotele, których kilka w tym miejscu się znajduje. Są to hotele o wysokim standardzie, gdzie poza noclegami można też znaleźć możliwość skorzystania ze SPA, z basenów czy z kortów tenisowych. W takich miejscach płaci się za standard, więc cena jest wyższa niż w małych pensjonatach.

Opcją bardzo tanią, jeśli chodzi o noclegi, są pola namiotowe. Każdy kto posiada własny namiot, może sobie w takim miejscu rozbić swój obóz. Płaci się tylko za dobowy postój, a cena jest bardzo atrakcyjna. Na terenie takiego pola namiotowego, można skorzystać z zaplecza sanitarnego, można też tu zrobić ognisko albo postawić grilla, można podziwiać piękne gwiazdy i cieszyć się spokojem okolicy.

Gastronomia

W Ojcowie można się natknąć na liczne lokale gastronomiczne. Są tu ekskluzywne restauracje, gdzie można zjeść romantyczną kolację, małe przytulne restuaracyjki, gdzie podają tylko domowe posiłki oraz lokale z ogródkami na świeżym powietrzu, gdzie można smacznie zjeść, przy okazji ciesząc się piękną pogodą. Funkcjonuje tu również kilka smażalni ryb, gdzie podaje się ryby smażone, pieczone i wędzone. Oczywiście nie może też zabraknąć w takim miejscu kawiarenek. W miejscach takich można się napić pysznej kawy czy herbaty i zjeść smaczny deser. Serwuje się tu ciasta wszelkiego rodzaju oraz desery lodowe. Dla miłośników dobrej zabawy powstało tu kilka barów i klubów muzycznych, gdzie można się zabawić przy dobrej muzyce i wyśmienitych trunkach.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ojcowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 9 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
pochmurnie
jutro
21 ℃
min. 9 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
pochmurnie
pojutrze
18 ℃
min. 11 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2023-06-03
13 ℃
min. 4 ℃
maks. 15 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!