Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ojcowski Park Narodowy

Noclegi w pobliżu Ojcowskiego Parku Narodowego

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku. Jest położony w województwie małopolskim w odległości około 16 km od Krakowa. Leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje część Doliny Sąspowskiej oraz część Doliny Prądnik. Należy do najmniejszych parków narodowych na terenie kraju.

Historia parku

W XIX wieku środowisko naturalne na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego ponosiło bardzo poważne straty - rozkopywano jaskinie i wycinano stare drzewostany. Jednocześnie w tym czasie dokonano pierwszych odkryć archeologicznych na terenie parku. Piękne krajobrazy Doliny Prądnika przyciągnęły pierwszych turystów. Niektórzy z przedsiębiorców i ziemian zaczęli wykupywać najcenniejsze tereny, aby zabezpieczyć je przed dalszym zniszczeniem. Pierwsze starania otoczenia Doliny Prądnika ochroną miały miejsce jeszcze przed II wojną światową. Ostatecznie plany utworzenia rezerwatu zaczęto realizować w 1953 roku. W 1956 na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów oficjalnie utworzono Ojcowski Park Narodowy.

Atrakcje na terenie parku

Na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się wiele ciekawych zabytków, a także piękne formacje skalne i jaskinie. Do interesującej architektury należy przede wszystkim średniowieczny zamek w Ojcowie, a także Zamek w Pieskowej Skale z okresu późnego renesansu. W czasie pobytu w parku warto również odwiedzić Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera. Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych widoków z Ojcowskiego Parku Narodowego jest tak zwana Maczuga Herkulesa, czyli wysoka, pionowa skała w kształcie maczugi.

Jaskinie

Wapienne podłoże, które występuje na terenie parku w naturalny sposób sprzyja powstawaniu jaskiń. Opisano ich ponad 400, ale przypuszcza się, że jest ich ok. 700, ponieważ katalogowania jeszcze nie zakończono. Do najdłuższych tuneli należą: Jaskinia Łokietka, Okopy, Ciemna, Zbójecka, Sąspowska, Wielka Dolna. Największe zgrupowanie jaskiń położone jest w Wąwozie Jamki, który niestety jest niedostępny dla turystów. Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz. Występowaniu bogatej fauny nietoperzy sprzyjają właśnie liczne jaskinie znajdujące się na terenie parku.

Szczegółowe informacje znaleźć można na: http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Ojcowskiego Parku Narodowego


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!