Noclegi w pobliżu Bramy Krakowskiej w Ojcowie
Brama Krakowska w Ojcowie
Brama Krakowska to jedna z kilku monumentalnych bram skalnych, które znajdują się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Brama położona jest w Dolinie Prądnika i stanowi zamknięcie wylotu z Wąwozu do tej doliny.
Historia Bramy Krakowskiej
Jest to klasyczny przykład typowej bramy skalnej. Nazwa tej formacji jest związana z jej przeszłością. Dawniej przez bramę prowadził szlak handlowy ze Śląska do Krakowa. W 1928 roku z okazji wybudowania nowej drogi prowadzącej z Krakowa do Ojcowa na bramie wymurowano tablicę pamiątkową. Nowa droga biegła dnem Doliny Prądnika. Po licznych protestach przyrodników w 1935 roku tablica została usunięta i bramie przywrócono naturalny wygląd
Budowa Bramy Krakowskiej
Kolumny tej skalnej bramy są zbudowane z bloków jurajskich wapieni skalistych, które charakteryzują się wysoką odpornością na wietrzenie. Mają one wysokość około 15 metrów. Lewa kolumna jest nieco wyższa. Brama Krakowska powstała w wyniku zachodzenia naturalnych procesów erozyjnych. Erozja była powodowana przez strumienie wody spływające po spękaniach ciosowych. W późniejszych etapach powstawania bramy do procesu dołączyło również wietrzenie mechaniczne, a także zjawiska krasowe. W skałach budujących bramę można zauważyć poziome powierzchnie uławicenia wapienia oraz płaszczyzny spękań pionowych. W lewej kolumnie znajduje się zamontowany obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej.
Szlaki turystyczne
W pobliżu biegną trzy piesze szlaki turystyczne:
- czerwony – Szlak Orlich Gniazd, odcinek przez Dolinę Prądnika prowadzący do Prądnika Korzkiewskiego
- niebieski – Szlak Warowni Jurajskich prowadzący od Doliny Prądnika do Doliny Będkowskiej przez Wąwóz Ciasne
- żółty – szlak prowadzi z Wierzchownia przez Dolinę Sąspowską i Sąspów, przez Dolinę Prądnika do Pieskowej Skały
Ciekawostki
W pobliżu Bramy Krakowskiej można zobaczyć dwa cisy nasadzone. Skały, które tworzą bramę są pokryte murawą kserotermiczną. W tej murawie dominują kolonie porostów, które nadają jej różnokolorowe wybarwienie - miejscami białe, czarne lub ceglaste. Brama Krakowska pojawiała się w sztuce, między innymi została opisana w wierszach autorstwa Józefa Cyra.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!