Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Grodzisk Mazowiecki - oferta noclegu w Grodzisku Mazowieckim i okolice

Noclegi i pobyt w Grodzisku Mazowieckim

Położenie Grodziska Mazowieckiego pomiędzy autostradą A2, drogą krajową nr 8 i dwoma drogami wojewódzkimi sprawia, że staje się on optymalnym miejscem na nocleg podczas wyjazdów biznesowych do Warszawy. To także dobry wybór dla zatrzymujących się w Grodzisku przejazdem podróżując do Łodzi (113 km). Baza noclegowa rozmieszczona jest wzdłuż tras, więc miejsce noclegowe można znaleźć praktycznie od Żyrardowa do Pruszkowa. Noclegi w centrum miasta będą najdroższe, lecz odpowiednie dla tych, którzy chcą szybko dojechać do Warszawy (hotel i pensjonat przy ul. Radońskiej, zaraz obok cmentarza i pływalni). Ulica ta graniczy z dworcem WDK (Warszawska Kolej Dojazdowa - szybki dojazd do stolicy i okolicznych miejscowości). Z ul. Radońskiej blisko do Dworca Głównego (800 m) i parku im. Skarbków (650 m). We wschodniej części miasta (Os. Bairda, na granicy z Milanówkiem) poleca się nocleg w kilku obiektach o wyższym standardzie, znajdują się one w sąsiedztwie Podkowy Leśnej (6 km) i Lasu Młochowskiego (zaciszna okolica, ścieżki piesze, rowerowe, dydaktyczne). Kwatery gwarantujące przystępne ceny (od 16 zł/doba) znajdziemy na terenie Osiedla Łąki (ul. Poniatowskiego) oraz wsi Kozerki i Chylice (zachodnia granica powiatu grodziskiego). Ich położenie przy drodze wojewódzkiej nr 719 pozwoli na szybki powrót na trasę (w kierunku wschodnim do Warszawy i zachodnim do Żyrardowa). Grodzisk Mazowiecki oddalony jest od Lotniska Chopina w Warszawie o ok. 38 km.

Grodzisk Mazowiecki – Mazowieckie perełki

Ośrodek położony na Równinie Łowicko-Błońskiej na miejscu dawnego słowiańskiego grodziska z XI-XII w. Nazwa miejscowości pochodzi od rodu Grodziskich – właścicieli tych terenów w XIV w. Ciekawym zabytkiem jest dwór Mokronoskich, a miejsca warte zobaczenia to Galeria Instrumentów Folkowych (jedyna w Europie) oraz tereny rekreacyjne: Stawy Goliana i Walczewskiego. Z Grodziskiem Mazowieckim związani byli malarz Józef Chełmoński oraz żeglarz Leonid Teliga (pierwszy Polak, który samotnie opłynął Ziemię drewnianym jachtem). W Grodzisku rozwija się także przemysł – głównie farmaceutyczny, spożywczy i logistyczny. Niedaleko miasta leży Milanówek (3 km), Leszno (19 km) Pruszków (15,7 km) oraz Żyrardów (14,8 km). Większym miastem w pobliżu Grodziska Mazowieckiego jest oddalona o 39 km Warszawa.

Mazowieckie zabytki i ciekawostki

Najcenniejszym zabytkiem jest dwór Mokronoskich z drugiej połowy XVIII w. Obiekt stoi w otoczeniu zabudowy miejskiej powstałej na terenach dawnego parku, w skład którego wchodzą także Stawy Goliana oraz Park Miejski. Stawy Goliana to zbiorniki wodne powstałe w wyniku spiętrzenia rzeki Rokiczanki. Dwa zbiorniki o powierzchni 2 ha są rozdzielone wyspą z groblami. Brzegi są otoczone przez ścieżki rowerowe oraz roślinność. Rewitalizacja terenu pozwoliła na oczyszczenie zbiorników wodnych, wybudowanie ławek oraz pomostu-sceny, który służy imprezom i przedstawieniom. Kolejnym terenem rekreacyjnym są Stawy Walczewskiego z alejkami, ścieżkami rekreacyjnymi, mostkami, fontanną i kąpieliskiem z trawiastą plażą. Park im. hr. Skarbków jest usytuowanym w centrum miasta ważnym elementem historycznej części miasta. Przez park prowadzą liczne alejki spacerowe oraz przepływa rzeka Rokicianka. Grodzisk Mazowiecki może pochwalić się obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. Kościół parafialny św. Anny to późnobarokowy obiekt z obrazami Filipa Castaldiego przebywającego na dworze Mokronoskich. Zabytkowy budynek dworca kolejowego jest pozostałością po wybudowanym w 1845 r. pierwszym budynku dworca na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Do zabytków należy także kaplica św. Krzyża znajdująca się na granicy miasta. Ciekawym budynkiem w Grodzisku jest Willa Foksal zwana lomotywką znajdująca się niedaleko Parku hr. Skarbków. Budynek o charakterystycznym kształcie zbudowany został według projektu Teofila Schullera i pełnił funkcję domu zajezdnego dla podróżnych. W Grodzisku Mazowieckim znajduje się także jedyna w Europie Galeria Instrumentów Folkowych. Kolejnym budynkiem prezentującym treści kulturalne jest Willa Radogoszcz czyli siedziba Galerii Etnograficznej. Grodzisk Mazowiecki to miasto związane z rodziną Chełmońskich. Na deptaku miejskim przy ul. 11 Listopada znajduje się pomnik Józefa Chełmońskiego. Wzdłuż deptaka rozciąga się uliczna prezentacja dorobku malarskiego artysty. Ok. 4 km od Grodziska w Adamowiźnie znajduje się dworek brata malarza, Adama Chełmońskiego. Bratanek malarza, dr Mateusz Chełmoński, osiedlił się z kolei w „Domu nad Stawem” - obecnej Izbie Praktyki Lekarskiej. Warto odwiedzić także dawny zakład wodoleczniczy w Jordanowicach. W gminie Grodziska Mazowieckiego znajdują się także liczne szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Imprezy kulturalne oraz koncerty i recitale organizuje w Grodzisku Mazowieckim lokalne Centrum Kultury. Zajęcia sportowe odbywają się w Pływalni Miejskiej „Wodnik 2000”, na kortach tenisowych, siłowniach oraz na stadionie do gry w piłkę nożną. Istnieją także szkółki do jazdy konnej. W oddalonym o 3 km Milanówku warto odwiedzić zabytkowe wille z początku XX w. oraz obiekty związane z polskim jedwabnictwem.