Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cmentarza żydowskiego w Grodzisku Mazowieckim

Cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim

Chociaż Grodzisk Mazowiecki nie należy do najchętniej wybieranych przez turystów miejsc, jest to z pewnością miejscowość godna uwagi. Warto wybrać się tu chociażby na jednodniową wycieczkę za miasto - odległość pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą jest naprawdę niewielka - w linii prostej jest to około 30 km. Można tu zobaczyć i zwiedzić kilka interesujących miejsc, jednym z nich jest zabytkowy żydowski cmentarz.

Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski jest jednym z najciekawszych miejsc w Grodzisku Mazowieckim. Przyjeżdżają tu przede wszystkim wyznawcy judaizmu, ale nie tylko. Żydowska nekropolia jest zlokalizowana w sąsiedztwie dworca kolejowego, przy ul. Żydowskiej. Na terenie o powierzchni ok. 0,30 ha znajduje się wiele nagrobków wyznawców judaizmu.

Historia cmentarza

Cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim należy do jednej z wielu tego typu nekropolii na terenie całego kraju. W związku z tym, że osadnictwo żydowskie na tych ziemiach ma swój początek już w XVI w., nie mogło zabraknąć także cmentarza dla Żydów. Jak wskazują przekazy, w XIX w. niemal 80 procent mieszkańców miasta stanowili Żydzi. Prawdopodobnie przy terenie cmentarza znajdował się również nieduży dom przedpogrzebowy. W XX w. zakupiono kolejne grunty pod teren cmentarza. Podczas I wojny światowej tutejszy cmentarz żydowski uległ dewastacji. Upływ czasu nie oszczędził znajdujących się na terenie cmentarza nagrobków pomimo, że członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy i Rekonstrukcji Cmentarza Żydowskiego w Grodzisku Mazowieckim starali się do tego nie dopuścić. Obiekt został wpisany na listę zabytków w 1996 r.

Cmentarz żydowski pomimo sporych zniszczeń to nadal ciekawe miejsce dla turystów, którzy chcą zapoznać się z kulturą judaizmu. Po dziś dzień znajduje się tu ponad 200 macew lub ich fragmentów. Chociaż teren ten jest zwykle zamknięty, czasem pojawiają się tu turyści. W każdą niedzielę o godz. 9:00 pojawiają się tu ludzie porządkujący cmentarz żydowski, którzy zapraszają wszystkich chętnych do pomocy.

Polecane obiekty w pobliżu Cmentarza żydowskiego w Grodzisku Mazowieckim