Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Dworu Skarbków w Grodzisku Mazowieckim

Dwór Skarbków w Grodzisku Mazowieckim

Dwór Skarbków to jedno z najpopularniejszych w Grodzisku Mazowieckim miejsc odwiedzanych przez turystów. Jego popularności bez wątpienia sprzyja lokalizacja obiektu - jest on położony przy ul. Dworskiej 3, niedaleko od skrzyżowania najczęściej uczęszczanych w Grodzisku Mazowieckim ulic. Dwór Skarbków to miejsce o wyjątkowej historii. Obecnie znajduje się tu Państwowa Szkoła Muzyczna.

Historia Dworu Skarbków

Dwór Skarbków to budynek powstały w II połowie XVIII w., jeszcze przed 1782 r. z polecenia rodziny Mokronoskich. Jest to parterowy budynek z użytkowym poddaszem. Za projektanta tego ciekawego obiektu uważany jest Charles Pierre Coustou, wybitny architekt ówczesnych lat. Zdania na temat tego, kto zaprojektował wygląd znajdującego się w Grodzisku Mazowieckim dworku są jednak podzielone.

Dworek Skarbków ma charakter barokowo – klasycystyczny. We wnętrzach znajdują się zabytkowe kominki. Uwagę turystów najbardziej przykuwają jednak polichromie, które zostały wykonane w 1782 r. przez Jana Bogumiła Plerscha. W Dworku Skarbków na uwagę zasługują również dwie szafy, pokryte rysunkami o motywach arabeskowych. Rodzina Mokronoskich sprzedała dworek Wolfowi Blaksztejnowi w 1869 r. Następnym właścicielem był hrabia Henryk Skarbek - od jego nazwiska pochodzi nazwa "Dwór Skarbków". Po wywłaszczeniu dworku przeszedł on w posiadanie Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego. Po dostosowaniu budynku do potrzeb nowych użytkowników otworzono tu Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Tadeusza Bairda. Do połowy lat 90 – tych mieściło się tu również grodziskie PTTK, a także BORT - Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego.

Muzyczne koncerty

Dzisiaj Dworek Skarbków pozostaje atrakcją turystyczną i jest chętnie odwiedzany przez turystów. Podziwiają oni przede wszystkim niezwykle ciekawą architekturę tego miejsca. Warto zobaczyć Dworek Skarbków nie tylko ze względu na bogate zdobienia i artystyczny kunszt. W miejscu tym odbywają się także często koncerty z udziałem uczniów tutejszej szkoły muzycznej.

Polecane obiekty w pobliżu Dworu Skarbków w Grodzisku Mazowieckim