Grodzisk Mazowiecki

Turyści poszukujący wypoczynku w niewielkiej odległości od Warszawy coraz częściej wybierają Grodzisk Mazowiecki. Ta stosunkowo niewielka gmina miejsko-wiejska to dość popularne miejsce na kilkudniowy wypad za miasto. Nic więc dziwnego, że turyści, którzy szukają ciekawych i mało obleganych kierunków często wybierają się w te właśnie strony na kilkudniowy odpoczynek.

Położenie geograficzne

Grodzisk Mazowiecki to miasto położone w województwie mazowieckim, w odległości około 40 km od stolicy naszego kraju w kierunku południowo - zachodnim. Można tam dojechać dość szybko, gdyż spora część trasy do Grodziska Mazowieckiego przebiega przez autostradę A2. Nawet niezmotoryzowany turysta bez trudu dotrze w te okolice - istnieje dogodne połączenie kolejowe pomiędzy tą miejscowością a Warszawą. Grodzisk Mazowiecki to miejscowość zlokalizowana na Równinie Łowicko – Błońskiej nad rzeką Rokitnicą.

Historia

Miasto może poszczycić się wielowiekową historią. Grodzisk Mazowiecki powstał bowiem ok. XI - XIII w. jako wczesnośredniowieczny gród. W XII w. powstała wieś o nazwie Grodzisk, a w XIV w. miejscowość ta była pod panowaniem rodziny Grodziskich. Nazwa miejscowości idealnie pasuje zatem do jej historii. Grodzisk Mazowiecki może pochwalić się niezwykle długą historią miejską - prawa miejskie uzyskano już w 1522 r. Zostały one nadane przez króla Zygmunta I Starego. Niestety, miasto było niejednokrotnie pustoszone przez epidemie np. cholery. W 1870 r. Grodzisk stracił prawa miejskie, jednak w 1915 r. zostały przywrócone.

Warto się tu wybrać szczególnie ze względu na sporą ilość zabytków. W 1884 r. powstał Zakład Wodoleczniczy, z którego korzystał między innymi noblista Władysław Reymont. Historia nie oszczędziła Grodziska Mazowieckiego także w trakcie najazdu szwedzkiego, gdy spora część miasta została zniszczona. W trakcie II wojny światowej Grodzisk Mazowiecki również uległ wielu zniszczeniom. W mieście miała miejsce eksterminacja Żydów - istniało tu getto.

Najciekawsze zabytki

Turyści, którzy nigdy nie byli w tych okolicach często zastanawiają się, gdzie udać się na początku swojej wycieczki po Grodzisku Mazowieckim. Na uwagę zasługuje wybudowany w stylu późnobarokowym kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny pochodzący z XVII - XIX w. Do zabytków należy również kaplica pw. Św. Krzyża, która znajduje się obok kościoła św. Anny. Warto zwrócić uwagę na to, że w Grodzisku istnieje wiele wspólnot wyznaniowych. Swoje miejsce mają tu nie tylko katolicy, ale także wyznawcy protestantyzmu czy Świadkowie Jehowy. Sporym zainteresowaniem ze strony turystów cieszy się również cmentarz żydowski, na którym znajduje się niemal 280 zabytkowych nagrobków.

Oprócz zabytków o charakterze sakralnym w Grodzisku Mazowieckim można znaleźć również wiele innych obiektów. Warto zwrócić uwagę na zabytkowe wille, np. willa "Kaprys" czy willa "Niespodzianka", wzbogacające estetyczne oblicze miasta. Jednym z popularniejszych obiektów w Grodzisku Mazowieckim jest willa "Foksal". Uwagę turystów przykuwa również dom z ogrodem - budynek byłego Zakładu Wodoleczniczego z 1884 r. Można znaleźć tu również zabytkowy pałacyk z XIX w. W Grodzisku znajduje się kilka interesujących pomników. Najpopularniejsze z nich to pomnik Józefa Chełmońskiego, obelisk upamiętniający Leopolda Okulickiego oraz Pomnik Kolejarza wybudowany w XX w., na który można natknąć się w pobliżu zabytkowego dworca kolejowego.

Różnorodność atrakcji

Kilkudniowy wypoczynek w Grodzisku Mazowieckim to idealna propozycja dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku dużego miasta, a jednocześnie nie podróżować zbyt daleko. Grodzisk Mazowiecki to miasto, gdzie szczególnie w okresie letnim można uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach, przede wszystkim o charakterze kulturalnym i sportowym. Tutejsze Centrum Kultury organizuje często recitale i koncerty. Przybywający do Grodziska Mazowieckiego znajdą wiele interesujących możliwości na spędzanie wolnego czasu. Warto wspomnieć na przykład o zmodernizowanej stosunkowo niedawno pływalni. W mieście funkcjonują także kryte i otwarte korty do tenisa ziemnego. Znajdzie się tutaj coś także dla fanów jazdy konnej – szeroka oferta szkółek jeździeckich.

Noclegi i gastronomia

Grodzisk Mazowiecki to idealne miejsce na kilkudniowy wypad za miasto. Baza noclegowa i gastronomiczna w tej miejscowości dynamicznie się rozwijają. W mieście dominują kwatery prywatne, wśród których wybór jest największy, a także hotele i agroturystyki. Grodzisk Mazowiecki to miejsce, w którym nie brakuje zarówno miejsc noclegowych, jak i restauracji serwujących naprawdę pyszne potrawy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Grodzisku Mazowieckim.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. 5 ℃
maks. 7 ℃
opady 0.63 mm
słabe opady deszczu
jutro
7 ℃
min. 5 ℃
maks. 9 ℃
opady 2.03 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
8 ℃
min. 6 ℃
maks. 8 ℃
opady 8.13 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-02-24
11 ℃
min. 5 ℃
maks. 11 ℃
opady 1.01 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!