Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Bodzentyn - oferta noclegu w Bodzentynie i okolice

Noclegi w Bodzentynie

Położenie Bodzentyna na granicy dwóch dróg wojewódzkich (751 i 752) sprawia, że szczególnie w sezonie letnim zauważyć można wzmożony ruch w mieście. Nocleg w Bodzentynie wybierają turyści poznający ten rejon Gór Świętokrzyskich (przez miasto przebiegają 3 szlaki turystyczne), a także osoby podróżujące służbowo np. do Kielc (30 km na południowy zachód). Pośród obiektów noclegowych znacznie przeważają agroturystyki (61%), w dalszej kolejności domki letniskowe oraz kwatery prywatne, lecz jest ich kilka razy mniej. Pierwsze z nich znajdziemy już w centrum (pomiędzy Rynkiem Górnym a Dolnym), nieco ponad 200 m od Kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa. W tej części miasta można także zanocować w domu gościnnym, gdzie oprócz wynajmu pokoi, mamy możliwość zorganizowania imprez okolicznościowych. Ceny noclegów w centrum należą do średnich (maksymalnie za nocleg w Bodzentynie zapłacimy ok. 85 zł/doba). Najwyższe ceny noclegów znajdują się w zachodniej części miasta, przy ul. Suchedniowskiej (jedyny hotel w mieście, 200 m od siedziby Świętokrzyskiego Parku Narodowego i 800 m od ruin zamku biskupów krakowskich). Nocleg w południowej części Bodzentyna pozwoli w zimie szybko dostać się do wyciągu narciarskiego na zboczach Miejskiej Góry, a latem wyruszyć na przechodzący przez nią niebieski szlak turystyczny (z Wąchocka do Cedzyny).

Bodzentyn – Świętokrzyskie szlaki

Urokliwe miasteczko założone w połowie XIV w. przez biskupa Jana Bodzanta z Jankowa, który wybudował tu kościół i dwór. Od imienia duchownego pochodzi także obecna nazwa miejscowości. Dzięki działalności biskupa stał się Bodzentyn ważnym majątkiem biskupów krakowskich. Zbudowano tu zamek (dziś tylko ruiny) oraz mury obronne i miasto rozwijało się dzięki przywilejom handlowymi i jarmarkom. W XVIII i XIX w. Bodzentyn był ważnym ośrodkiem przemysłowym, w którym działały kuźnice, fabryka luster i porcelany, a także cegielnie oraz biskupie fabryki żelaza. Dzisiaj miasto jest ośrodkiem turystycznym i usługowym. Bodzentyn znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 751, w niewielkiej odległości od drogi krajowej nr 42 oraz ekspresowej S7. Pobliskie większe miasta: Kielce – 35 km, Skarżysko-Kamienna 22 km, Starachowice – 25 km.

Biskupie miasto w sercu Gór Świętokrzyskich - Bodzentyn

W Bodzentynie znajdują się dwa tynki: Górny i Dolny. Rynek Górny (starszy) powstał w XIV w. zaraz po nadaniu miejscowości praw miejskich. Rynek Dolny (XIX w.) powstał dzięki intensywnemu rozwojowi miasta i konieczności poszerzenia jego terytorium. Stoi tu dość nieregularna budowla, która różni się od tej znajdującej się w Rynku Górnym. Jednym z ważniejszych zabytków w mieście są ruiny gotyckiego zamku nad rzeką Psarką, który był siedzibą biskupów krakowskich. W Bodzentynie znajduje się również zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa. Warty uwagi jest ołtarz główny z XVI w., który przez blisko 100 lat stał w Katedrze na Wawelu. W kościele znajduje się również Tryptyk Bodzentyński z 1508 r. Miasto leży częściowo na terenach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przez który przebiegają trzy szlaki turystyczne. W okresie zimowym w Bodzentynie funkcjonuje Stacja Narciarska Baba Jaga, ulokowana na Górze Miejskiej (425 m n. p. m.). Interesującym wydarzeniem kulturalnym w mieście są Bodzentyńskie Ostatki, podczas których zespoły ludowe prezentują widowiska wokalno-artystyczne.