Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bodzentynie

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bodzentynie

XV-wieczny bodzentyński kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława to jeden z najcenniejszych zabytków województwa świętokrzyskiego. Kościół został ufundowany na miejscu swojego starszego odpowiednika powstałego w roku 1380. Do dzisiaj pełni rolę zarówno zabytku historycznego, budowli architektonicznej oraz przede wszystkim świątyni religijnej.

Powstanie i historia

Budowa obecnego kościoła miała miejsce w latach 1440-1452, a jego styl został utrzymany w strzelistym gotyku, sam kościół w architekturze wzorowany był na popularnym w XV wieku stylu bazylikowym, czyli na trójnawowej strukturze. W nawie głównej znajduje się prezbiterium z ołtarzem i ambonami, w bocznych nawach natomiast zaplanowano liczne kaplice oraz pomniejsze ołtarze powstające z prywatnych fundacji wiernych.

Kościół utrzymał się dość długo w niezmienionej formie i dopiero w czasie potopu szwedzkiego uległ poważnemu zniszczeniu – szczególnie dach oraz sklepienie. Uszkodzony budynek został jednak szybko odnowiony i przy okazji przebudowany, zmieniono strukturę dachu, dobudowano kruchtę, umieszczono zaokrąglone, łukowate portale przy wejściach i witrażach. Następnie powstały też niewielkie wieżyczki, a w drugiej połowie XVIII wieku kościół zyskał też własną dzwonnicę.

Wnętrze świątyni

W środku kościół zachwyca przepięknymi zdobieniami typowymi dla czasów baroku i wszechobecnego wtedy przepychu. We wnętrzu znajdują się liczne ołtarze i tablice pamiątkowe, wykonane w eleganckim stylu polskiego rokoka. Ołtarze są murowane, odtworzone na wzór ich drewnianych poprzedników w XVII i XVIII wieku, przy czym ołtarz w kaplicy Najświętszej Maryi Panny posiada też liczne drewniane elementy pochodzące jeszcze z początków powstania kościoła. Wszystkie ołtarze są bogato ilustrowane religijnymi obrazami i malowidłami przedstawiającymi głównie Maryję i św. Stanisława.

Zwiedzanie

Kościół jest udostępniony dla ruchu turystycznego. Prywatnie można go zwiedzać za darmo w godzinach otwarcia kościoła (po porannej mszy albo przed wieczorną), grupy zorganizowane muszą się wcześniej skontaktować z kancelarią parafialną. Zwiedzanie jest niemożliwe w czasie trwania mszy, podczas nabożeństw oraz innych uroczystości kościelnych.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bodzentynie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!