Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie

Niewiele pozostało zachowanych w całości zagród wiejskich pochodzących z początku XIX wieku, a większość z nich znajduje się najczęściej w górach. Dlatego tym większą atrakcją jest zagroda Czernikiewiczów, która w doskonałym stanie zachowana została w Bodzentynie i znajduje się pod opieką Muzeum Wsi Kieleckiej.

Informacje o zagrodzie

Sama zagroda znajduje się przy jednej z mieszkalnych ulic Bodzentyna. Obecnie ulokowano w niej punkt etnograficzny z ciekawymi ekspozycjami stałymi dotyczącymi przede wszystkim obrazu staropolskiej wsi, wyposażenia wnętrz domowych oraz budynków gospodarczych i użytkowych. Zagroda Czernikiewiczów została odkupiona od właścicieli w roku 1971, następnie odnowiona i odrestaurowana. Obecnie służy jako doskonałe i naoczne miejsce opowiadania historii codziennego ludzkiego życia z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest bezpośrednim uzupełnieniem ekspozycji, które można oglądać w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Skład kompleksu i wyposażenie

Zagroda składa się z kompleksu kilku budynków – gospodarczych oraz mieszkalnego. Te pierwsze wybudowane były najwcześniej, bo w roku 1809. Jedynie część (izba główna) mieszkania powstała w tym samym roku, co każe przypuszczać, że dom mieszkalny był pierwotnie bardzo mały lub uległ częściowemu spaleniu. Z tego samego okresu pochodzi również drewniane ogrodzenie oraz wozownia. Pozostałe dwie izby mieszkania dobudowano znacznie później – pierwszą w roku 1870, drugą po ponad pięćdziesięciu latach. Ekspozycje wewnętrzne składają się z typowego wyposażenia wiejskiego domu, sprzętów i narzędzi domowych, glinianych naczyń i drewnianych łóżek pokrytych siennikami. Na podwórzu podziwiać można natomiast prowizoryczne narzędzia rolnicze. W wozowni wciąż zachowane są też elementy jej wyposażenia, drewniane koła, osie do wozów i same wozy wykorzystywane do pracy na polach.

Zwiedzanie zagrody

Zagroda Czernikiewiczów jest udostępniona dla turystów przez cały rok z wyłączeniem dni świątecznych (kościelnych oraz państwowych). Wstęp jest płatny, bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2 zł. Godziny otwarcia: w poniedziałki zagroda jest nieczynna, od wtorku do niedzieli można ją zwiedzać między 9:00-17:00. W przypadku chęci zwiedzania zagrody przez większą grupę (ponad 15 osób) należy wcześniej zgłosić ten fakt w Muzeum Wsi Kieleckiej. Szczegółowe informacje dostępne na: http://mwk.com.pl/pl/sg/nasze_obiekty/obiekty_in_situ_muzeum_wsi_kieleckiej/

Polecane obiekty w okolicy Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie