Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Sandomierzu

Noclegi w pobliżu Zamku w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

W czasie swojej niezwykle bogatej historii Sandomierz pełnił różne funkcje administracyjne, od szlacheckiego grodu, przez siedzibę władz sądowych i kasztelańskich, aż w końcu po gród królewski, w którym narodziła się nawet jedna z królewskich księżniczek – Barbara. Od niemalże początków XIII wieku do końca wieku XVIII zbudowany tu zamek królewski wielokrotnie przebudowywano, zmieniano i modyfikowano – także pod wpływem różnego rodzaju działań wojennych.

Trzy etapy zamku

Zamek w Sandomierzu został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego po roku 1349, gdy utworzono właściwie jedynie jedną ośmioboczną wieżę oraz część właściwych struktur zamku z salami królewskimi. Częstym gościem pierwotnego zamku prócz jego fundatora był również Władysław Jagiełło. Około sto lat później w Sandomierzu przebywał Kazimierz Jagiellończyk i to z jego rozkazu rozpoczęto pierwszą przebudowę fortecy – zamek rozbudowano na zachód, dobudowano kolejną wieżę, bramę ze zbrojownią, natomiast na wschodzie stworzono kaplicę. Ostatnia poważna przebudowa zamku miała miejsce w XVI wieku za czasów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Podjęto wtedy prace nad przebudową istniejących skrzydeł, dobudowie pięter oraz wykopaniu piwnic. Zamek zyskał dodatkowe walory obronne w postaci wież z miejscami dla strzelców.

Podjęte działania modernizacyjne na niewiele się jednak zdały, ponieważ w czasie potopu szwedzkiego zamek został wysadzony w powietrze przez uciekające wojska szwedzkie. Nienaruszone zostało jedynie zachodnie skrzydło, które po wielokrotnych przebudowach przyjęło obecnie współczesny wygląd, pełniąc przez ostatnie 200 lat najpierw rolę więzienia (od czasów zaborów do 1959 roku), a następnie od 1986 Muzeum Okręgowego.

Zamek dzisiaj

Współcześnie zamek można zwiedzać zarówno w czasie ekspozycji stałych wystawianych w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, jak i podczas wystaw czasowych. Muzeum jest czynne przez cały tydzień: w poniedziałki 13:00-15:00 (z wyjątkiem każdego pierwszego poniedziałku miesiąca) wstęp jest wolny, natomiast w pozostałe dni tygodnia muzeum działa od 10:00 do 17:00, a bilety wstępu kosztują 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), rodzinny 30 zł (do 5 osób). Informacje o aktualnych wystawach dostępne są na stronie muzeum: zamek-sandomierz.pl

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Sandomierzu