Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Brama Opatowska w Sandomierzu

Noclegi w pobliżu Bramy Opatowskiej w Sandomierzu

Brama Opatowska w Sandomierzu

Sandomierz w ostatnich latach stał się sławny za sprawą pewnego telewizyjnego księdza, co potwierdzają nawet oficjalne statystyki miasta. Od 2011 roku liczba turystów odwiedzających jedno z najstarszych miast w Polsce sukcesywnie wzrasta. A jedną z atrakcji, którą koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić, jest oczywiście Brama Opatowska.

Historia Bramy

Pod względem architektonicznym i historycznym jest to jedyna z czterech głównych bram, które w poprzednich wiekach wraz z murami otaczającymi miasto strzegły wnętrza grodu. Pozostałe trzy bramy zostały zburzone lub rozebrane w następstwie licznych walk, wojen oraz zaborów, które miały miejsce na terenie Rzeczpospolitej. Zachowana w całości Brama Opatowska, posiadająca charakter wieży obronnej, powstała za czasów Kazimierza Wielkiego i została przez niego w całości ufundowana w drugiej połowie XIV wieku. W całości jest stworzona w stylu gotyckim, jedynie wieńcząca wieżę attyka ma charakter ściśle renesansowy. Współcześnie Brama Opatowska jest oddana do dyspozycji turystów i służy jako punkt widokowy na całe miasto, rzekę San oraz pobliską okolicę.

Ciekawostki

Wysokość Bramy Opatowskiej to 32 metry, a na jej szczycie zlokalizowany jest taras widokowy. Zarówno taras, jak i prowadzące na górę schody – w liczbie około 130 wraz z pięcioma podestami, na których można odpocząć – są odpowiednio zabezpieczone, dlatego wejść mogą tam również dzieci oraz osoby starsze. Wieża wybudowana jest bez fundamentów i liczy sobie już pond 650 lat, co w połączeniu z doskonałą konserwacją sprawia, że prezentuje się niezwykle okazale i stanowi nie lada turystyczną atrakcję.

Dzięki swojemu położeniu przy „wjeździe” do historycznej części miasta Brama Opatowska jest często wykorzystywana jako miejsce na plenerowe zdjęcia dla nowożeńców. Z jej tarasu widokowego roztacza się malowniczy krajobraz zakola Sanu oraz panoramy samego miasta z wyszczególnionymi zabytkowymi domami, kamienicami i uliczkami.

Bilety i zwiedzanie

Wejście na górę wieży jest płatne: 4 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy przysługujący młodzieży szkolnej, studentom oraz seniorom (emerytom, rencistom). W sezonie turystycznym Brama jest otwarta w godzinach 9:00-19:00, natomiast poza sezonem 10:00-15:00. Dokładniejsze informacje można uzyskać na stronie http://brama-opatowska.pl

Polecane obiekty w pobliżu Bramy Opatowskiej w Sandomierzu