Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Domu Jana Długosza w Sandomierzu

Dom Jana Długosza w Sandomierzu

Mało jest na mapie Polski tak urokliwych miejscowości jak Sandomierz. To miejsce z bogatą historią, po której zostało wiele zabytków. Malowniczość tego miasta jest spowodowana również jego położeniem. Leży ono podobnie jak Rzym, na siedmiu wzgórzach. Dodatkowo mamy tu możliwość zwiedzenia malowniczych wąwozów lessowych lub wypoczynku nad brzegami Wisły. Nic więc dziwnego, że przez wieki miasto interesowało wielu ludzi. Jeden z budynków został ufundowany przez samego Jana Długosza. Zwał się on dawniej Mansjonarią, a dzisiaj określa się go po prostu jako Dom Długosza. W jego wnętrzach swoją siedzibę ma Muzeum Diecezjalne.

Położenie

Dom Długosza w Sandomierzu łatwo znaleźć. Mieści się on przy ulicy Jana Długosza, praktycznie przy samej katedrze. Z drugiej strony znajduje się gmach Collegium Gostomianum. Poniżej, w stronę Wisły rozciąga się plac Jana Pawła II. Na jego skraju znajdują się parkingi, gdzie można zostawić samochód.

Historia

Późnogotycki gmach został wybudowany w II połowie XV stulecia z polecenia Jana Długosza. Architektem, który nadzorował prace był Jan z Krakowa. Jest to prosty budynek na planie prostokąta, zakończony wysokim, skośnym dachem. W XIX stuleciu budynek opustoszał i popadł w ruinę. Dopiero przed II wojną światową postanowiono odrestaurować go z myślą o powierzchni wystawowej dla Muzeum Diecezjalnego. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w październiku 1937 roku, natomiast samo muzeum działało w innych lokalizacjach już od 1902 roku.

Zbiory

Stała ekspozycja w muzeum została zachowana w formie, którą wymyślił w 1937 roku Karol Estreicher. Nie ma tu osobnych sal z poszczególnymi rodzajami eksponatów, wszystko stoi tam, gdzie wymyślił to autor wystawy. Dodatkowo pojawiły się różne zbiory, ofiarowane później przez wielu darczyńców. Duża część kolekcji pochodzi z prywatnych zbiorów ks. Jana Wiśniewskiego. Można powiedzieć, że muzeum nie tylko więc przechowuje i udostępnia ciekawe eksponaty z przeszłości, ale samo w sobie też takim jest. Zachował się bowiem cały zamysł według którego urządzono je prawie sto lat temu. Estreicher jednak wprowadził wtedy też kilka ciekawostek, jak znakowanie eksponatów i prowadzenie dokładnej dokumentacji, co nie było wtedy jeszcze tak rozpowszechnione.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia w sezonie letnim od maja do września wtorek-sobota 9:00-16:30, niedziela i święta 13:30-16:30, w poniedziałek nieczynne. W okresie zimowym muzeum czynne do 15:30. Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

Ceny biletów – normalny 6 zł, emerycki 4 zł, szkolny i studencki 3 zł. Więcej szczegółów na http://www.domdlugosza.sandomierz.org/.

Polecane obiekty w pobliżu Domu Jana Długosza w Sandomierzu