Sandomierz

Sandomierz

Lokalizacja

Sandomierz jest nadwiślańska perłą turystyczną położoną w województwie świętokrzyskim. Historyczna cześć tego miasta ulokowana jest na siedmiu wzgórzach, przez co określana jest często mianem "Małego Rzymu". Miasto położone jest na Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej aż po Równinę Tarnobrzeską.

Historia miejscowości

Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Jego wiek ocenia się na ok. 1000 lat. Nie powinno to dziwić zważywszy na jego bardzo korzystne, górzyste położenie, zapewniające ochronę przed atakami wroga. Żyzna ziemia i przecinające się w tym miejscu szlaki kupieckie, przesądziły o wzroście atrakcyjności grodu z centralnie ulokowaną warownią książęcą, wokół której już wkrótce zaczęła rozwijać się osada. Na sąsiednich wzgórzach powstały niedługo potem podgrodzia z kościołami: pw. Najświętszej Marii Panny, pw. św. Piotra oraz pw. Św Mikołaja. Jednak najprężniej rozwijało się podgrodzie przy szlaku handlowym, prowadzącym do Krakowa. To ono stało się zalążkiem dzisiejszego Sandomierza.

O ówczesnej pozycji miasta świadczą zapiski z kroniki Galla Anonima, które opisywały je jako jedną z głównych stolic Królestwa, obok Wrocławia i Krakowa. Po podziale dzielnicowym w 1138 r. Sandomierz stał się stolica księstwa sandomierskiego, będącego we władaniu księcia Henryka. Miasto zostało całkowicie zniszczone w takcie drugiego najazdu Tatarów na Polskę w XIII w. Jedynym śladem po tych czasach jest dzisiejsza ul. Staromiejska. Datą przełomową okazał się rok 1286, kiedy to Leszek Czarny nadał Sandomierzowi prawa miejskie i liczne przywileje, w efekcie czego nastąpił prężny rozwój miasta i jego gospodarki. Dzięki temu po zjednoczeniu Polski przez Władysława Łokietka i ustanowieniu podziału administracyjnego na województwa, Sandomierz stał się stolica województwa sandomierskiego.

Mimo iż miasto spłonęło w trakcie najazdu Litwinów w XIV w., zostało odbudowane dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Wówczas zyskało ono kształt zbliżony do dzisiejszego. Miasto otoczono dla zapewnienia bezpieczeństwa, murami z cegieł, w których ulokowane były furty dla zapewnienia sprawnego ruchu pieszego. Po dziś dzień zachowała się Furta Dominikańska (tzw. Ucho Igielne). Sandomierz zaczął tracić na znaczeniu wraz z najazdem Szwedów, którzy spowodowali starty zbliżone do tych za czasów Tatarów.

Wraz z utrata niepodległości przez Polskę, Sandomierz został podzielony między dwa państwa, co spowodowało zastój gospodarczy. Mimo iż I Wojna Światowa ominęła ten region, II Wojna Światowa przypomniała sobie o tym miejscu, w efekcie czego ludność była masowo wywożona do Niemiec na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych, natomiast Żydów zamknięto w getcie, skąd kierowano ich grupami do obozów zagłady. Zakończenie starć wojennych przyniosło powolną odbudowę gospodarczą miasta, która trwa po dziś dzień. Niebywale bogata historia, jest siłą tego miejsca, decydująca o jego atrakcyjności turystycznej. Dla jednych będzie to cel wycieczki po kartach historii, dla innych podróż po miejscach, które odwiedził papież Jan Paweł II, a dla jeszcze innych chęć poznania miejsca, gdzie kręcony jest serial "Ojciec Mateusz".

Co Sandomierz zawdzięcza Ojcowi Mateuszowi?

Bez wątpienia Sandomierz zyskał na popularności wraz z rozpoczęciem emisji popularnego serialu "Ojciec Mateusz", którego akcja toczy się w tym malowniczym mieście, jako odpowiedź na włoski pierwowzór "Don Matteo". Sceny kręcone są głównie na sandomierskim Starym Mieście z udziałem Artura Żmijewskiego, co bez wątpienia stanowi doskonała promocję tego miejsca.

Co warto zobaczyć?

Sandomierz jest doskonałym punktem docelowym dla turystów zainteresowanych historią i kulturą Polski i jej regionów. Do najbardziej interesujących zabytków miasta, które warto zobaczyć należą bez wątpienia świadkowie najstarszych dziejów tego miejsca:

  • Brama Opatowska, wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego jako element murów obronnych. Przylegają do niej pozostałości po starych murach i jako takie stanowią świadectwo czasów minionych. Wejście na szczyt Bramy Opatowskiej jest udostępnione zwiedzającym, dzięki czemu czemu można podziwiać z niej zachwycającą panoramę miasta.
  • Kościół pw. Św Ducha, wybudowany w XIII w. przez kasztelana krakowskiego Żegotę.
  • Stary Rynek, wybudowany na planie kwadratu na centrum wzgórza. Najważniejszym jego punktem jest ratusz wzniesiony w XIV w. oraz studnia, stanowiąca punkt rozpoznawczy tego miejsca. Bez wątpienia kolorytu nadają miejscu domy dawnych mieszań, z niebywałą historią.
  • Piwnice z XIV i XV w., w których kupcy z Sandomierza przechowywali swoje towary. Podziemne korytarze owiane są legendami, których warto wysłuchać podczas oprowadzania przez przewodnika.
  • Kolegium Jezuickie, wzniesione na początku XVII w. dzięki fundacji Hieronima Gostomskiego. Oryginalnie zachowane jest wyłącznie skrzydło wschodnie. Pozostała cześć obiektu została odbudowana po pożarze w XIX w. Jest to także jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce.
  • Dom Długosza, będący gotyckim domem wzniesionym w XV w. z fundacji Jana Długosza. Jest to jeden z nielicznych przykładów kamienic wzniesionych poza zabudowaniami rynku i jako taki stanowi perłę architektoniczną. Dziś znajduje się w nim Muzeum Diecezjalne.
  • Wąwóz Królowej Jadwigi to atrakcja dla miłośników przyrody, stanowiąca wąwóz lessowy w południowo-zachodniej części miasta. Urzeka on wyłaniającymi się korzeniami starych drzew, które nadają temu miejscu niebywałego klimatu.
  • Góry Pieprzowe, będące rezerwatem geologiczno-przyrodniczym u zakończenia Gór Świętokrzyskich. Odsłonięte są tu skały z epoki kambru, co stanowi unikalna atrakcję przyrodniczą w skali całej Europy.
  • Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, to nowa atrakcja dla miłośników sportów wodnych. Można tu wypożyczyć sprzęt pływacki lub aktywnie spędzić czas w Budynku Sportów Wodnych.

Baza gastronomiczna i noclegowa

Sandomierz jest miastem, który odpowiada na potrzeby turystów. Można tu znaleźć zakwaterowanie w bardzo dużej rozpiętości cenowej i w różnym standardzie: motele, hotele, bursy, schroniska młodzieżowe, prywatne kwatery i gospodarstwa agroturystyczne, a także zajazdy i campingi. Po wyczerpujących pieszych wędrówkach po zakamarkach malowniczego Sandomierza, na turystów czekają: liczne restauracje, bary, pizzerie i kawiarnie, które zaspokoją gust nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sandomierzu.

Mapa

Aktualności

Plac Rawelin
Sandomierz, Podwale Dolne

26 sierpnia odbędzie się Triathlon Ziemi Sandomierskiej. W czasie zawodów uczestnicy mają do pokonania 750 m pływania. Ta część odbędzie się na zalewie w Koprzywnicy. Potem na ul. Floriańskiej rozpocznie się etap rowerowy. Tutaj zawodnicy muszą przejechać 20 km. Ostatnia część to 5-kilometrowy bieg, który zakończy się przy Placu Rawelin.

Wstęp: wpisowe 100 zł

mosir.sandomierz.pl/mosir/18-aktualnosci/308-ix-triathlon-ziemi-sandomierskiej

 

Bazylika Katedralna
Sandomierz, ul. Katedralna 1

Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury oraz parafia pw. Narodzenia NMP zapraszają na XXVII Sandomierskie Wieczory Organowe. W ramach tego wydarzenia w mieście odbywać się będą koncerty, nad którymi kierownictwo artystyczne obejmie Mariusz Ryś. 16 sierpnia br. będziemy mogli posłuchać dźwięków trąbki i organów. W Bazylice Katedralnej wystąpi Tomasz Ślusarczyk i Karol Gołębiowski. Koncert rozpocznie się o godz. 18:30.

Wstęp wolny

www.sandomierz.pl/wydarzenia/xxviii-sandomierskie-wieczory-organowe

Muzeum Okręgowe
Sandomierz, ul. Zamkowa 12

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu organizuje dla wszystkich chętnych ciekawe spotkania w okresie wakacyjnym. Tym razem uczestnicy mogą poznać pracę archeologa i uzyskać informacje na temat badań wykopaliskowych. Już 20 lipca br. będą miały miejsce warsztaty archeologiczne. Są one adresowane do młodzieży, ale uczestniczyć w nich może każdy zainteresowany. Podczas spotkania poruszane będą zagadnienia technik pracy archeologa i temat związany z muzealnymi zbiorami „piaskownicy dziejów”.

Wstęp: 6 zł

www.sandomierz.pl/wydarzenia/wakacje-w-muzeum-okregowym-w-sandomierzu

 

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 13 ℃
maks. 15 ℃
opady 0.25 mm
lekki deszcz
jutro
18 ℃
min. 10 ℃
maks. 22 ℃
opady 1 mm
lekki deszcz
pojutrze
21 ℃
min. 16 ℃
maks. 24 ℃
opady 1.46 mm
lekki deszcz
2017-08-26
21 ℃
min. 13 ℃
maks. 25 ℃
opady 0.42 mm
lekki deszcz
noclegi w Sandomierzu

noclegi w Sandomierzu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!