Sandomierz

Sandomierz

Lokalizacja

Sandomierz jest nadwiślańska perłą turystyczną położoną w województwie świętokrzyskim. Historyczna cześć tego miasta ulokowana jest na siedmiu wzgórzach, przez co określana jest często mianem "Małego Rzymu". Miasto położone jest na Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej aż po Równinę Tarnobrzeską.

Historia miejscowości

Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Jego wiek ocenia się na ok. 1000 lat. Nie powinno to dziwić zważywszy na jego bardzo korzystne, górzyste położenie, zapewniające ochronę przed atakami wroga. Żyzna ziemia i przecinające się w tym miejscu szlaki kupieckie, przesądziły o wzroście atrakcyjności grodu z centralnie ulokowaną warownią książęcą, wokół której już wkrótce zaczęła rozwijać się osada. Na sąsiednich wzgórzach powstały niedługo potem podgrodzia z kościołami: pw. Najświętszej Marii Panny, pw. św. Piotra oraz pw. Św Mikołaja. Jednak najprężniej rozwijało się podgrodzie przy szlaku handlowym, prowadzącym do Krakowa. To ono stało się zalążkiem dzisiejszego Sandomierza.

O ówczesnej pozycji miasta świadczą zapiski z kroniki Galla Anonima, które opisywały je jako jedną z głównych stolic Królestwa, obok Wrocławia i Krakowa. Po podziale dzielnicowym w 1138 r. Sandomierz stał się stolica księstwa sandomierskiego, będącego we władaniu księcia Henryka. Miasto zostało całkowicie zniszczone w takcie drugiego najazdu Tatarów na Polskę w XIII w. Jedynym śladem po tych czasach jest dzisiejsza ul. Staromiejska. Datą przełomową okazał się rok 1286, kiedy to Leszek Czarny nadał Sandomierzowi prawa miejskie i liczne przywileje, w efekcie czego nastąpił prężny rozwój miasta i jego gospodarki. Dzięki temu po zjednoczeniu Polski przez Władysława Łokietka i ustanowieniu podziału administracyjnego na województwa, Sandomierz stał się stolica województwa sandomierskiego.

Mimo iż miasto spłonęło w trakcie najazdu Litwinów w XIV w., zostało odbudowane dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Wówczas zyskało ono kształt zbliżony do dzisiejszego. Miasto otoczono dla zapewnienia bezpieczeństwa, murami z cegieł, w których ulokowane były furty dla zapewnienia sprawnego ruchu pieszego. Po dziś dzień zachowała się Furta Dominikańska (tzw. Ucho Igielne). Sandomierz zaczął tracić na znaczeniu wraz z najazdem Szwedów, którzy spowodowali starty zbliżone do tych za czasów Tatarów.

Wraz z utrata niepodległości przez Polskę, Sandomierz został podzielony między dwa państwa, co spowodowało zastój gospodarczy. Mimo iż I Wojna Światowa ominęła ten region, II Wojna Światowa przypomniała sobie o tym miejscu, w efekcie czego ludność była masowo wywożona do Niemiec na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych, natomiast Żydów zamknięto w getcie, skąd kierowano ich grupami do obozów zagłady. Zakończenie starć wojennych przyniosło powolną odbudowę gospodarczą miasta, która trwa po dziś dzień. Niebywale bogata historia, jest siłą tego miejsca, decydująca o jego atrakcyjności turystycznej. Dla jednych będzie to cel wycieczki po kartach historii, dla innych podróż po miejscach, które odwiedził papież Jan Paweł II, a dla jeszcze innych chęć poznania miejsca, gdzie kręcony jest serial "Ojciec Mateusz".

Co Sandomierz zawdzięcza Ojcowi Mateuszowi?

Bez wątpienia Sandomierz zyskał na popularności wraz z rozpoczęciem emisji popularnego serialu "Ojciec Mateusz", którego akcja toczy się w tym malowniczym mieście, jako odpowiedź na włoski pierwowzór "Don Matteo". Sceny kręcone są głównie na sandomierskim Starym Mieście z udziałem Artura Żmijewskiego, co bez wątpienia stanowi doskonała promocję tego miejsca.

Co warto zobaczyć?

Sandomierz jest doskonałym punktem docelowym dla turystów zainteresowanych historią i kulturą Polski i jej regionów. Do najbardziej interesujących zabytków miasta, które warto zobaczyć należą bez wątpienia świadkowie najstarszych dziejów tego miejsca:

  • Brama Opatowska, wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego jako element murów obronnych. Przylegają do niej pozostałości po starych murach i jako takie stanowią świadectwo czasów minionych. Wejście na szczyt Bramy Opatowskiej jest udostępnione zwiedzającym, dzięki czemu czemu można podziwiać z niej zachwycającą panoramę miasta.
  • Kościół pw. Św Ducha, wybudowany w XIII w. przez kasztelana krakowskiego Żegotę.
  • Stary Rynek, wybudowany na planie kwadratu na centrum wzgórza. Najważniejszym jego punktem jest ratusz wzniesiony w XIV w. oraz studnia, stanowiąca punkt rozpoznawczy tego miejsca. Bez wątpienia kolorytu nadają miejscu domy dawnych mieszań, z niebywałą historią.
  • Piwnice z XIV i XV w., w których kupcy z Sandomierza przechowywali swoje towary. Podziemne korytarze owiane są legendami, których warto wysłuchać podczas oprowadzania przez przewodnika.
  • Kolegium Jezuickie, wzniesione na początku XVII w. dzięki fundacji Hieronima Gostomskiego. Oryginalnie zachowane jest wyłącznie skrzydło wschodnie. Pozostała cześć obiektu została odbudowana po pożarze w XIX w. Jest to także jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce.
  • Dom Długosza, będący gotyckim domem wzniesionym w XV w. z fundacji Jana Długosza. Jest to jeden z nielicznych przykładów kamienic wzniesionych poza zabudowaniami rynku i jako taki stanowi perłę architektoniczną. Dziś znajduje się w nim Muzeum Diecezjalne.
  • Wąwóz Królowej Jadwigi to atrakcja dla miłośników przyrody, stanowiąca wąwóz lessowy w południowo-zachodniej części miasta. Urzeka on wyłaniającymi się korzeniami starych drzew, które nadają temu miejscu niebywałego klimatu.
  • Góry Pieprzowe, będące rezerwatem geologiczno-przyrodniczym u zakończenia Gór Świętokrzyskich. Odsłonięte są tu skały z epoki kambru, co stanowi unikalna atrakcję przyrodniczą w skali całej Europy.
  • Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, to nowa atrakcja dla miłośników sportów wodnych. Można tu wypożyczyć sprzęt pływacki lub aktywnie spędzić czas w Budynku Sportów Wodnych.

Baza gastronomiczna i noclegowa

Sandomierz jest miastem, który odpowiada na potrzeby turystów. Można tu znaleźć zakwaterowanie w bardzo dużej rozpiętości cenowej i w różnym standardzie: motele, hotele, bursy, schroniska młodzieżowe, prywatne kwatery i gospodarstwa agroturystyczne, a także zajazdy i campingi. Po wyczerpujących pieszych wędrówkach po zakamarkach malowniczego Sandomierza, na turystów czekają: liczne restauracje, bary, pizzerie i kawiarnie, które zaspokoją gust nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sandomierzu.

Mapa

Aktualności

Miejski Dom Kultury
Stalowa Wola, ul. 1 Sierpnia 9

Niecałe 30 km od Sandomierza znajduje się Stalowa Wola. Warto tam się udać 11 lutego br. W Miejskim Domu Kultury będzie miała miejsce prezentacja nowej wersji operetki pt. „Baron Cygański:. Jest to jedna z najbardziej znanych i lubianych operetek. Wykona ją Opera Śląska w Bytomiu. Rozpoczęcie o godz. 17.00.

Wstęp: 80-90 zł

www.mdkstalowawola.pl/events/event/baron-cyganski-w-wyk-opery-slaskiej-w-bytomiu-2/

Rynek
Sandomierz, Rynek

Jak co roku w Sandomierzu będzie można świętować powitanie nowego roku. Na rynku Starego Miasta będzie miała miejsce zabawa sylwestrowa. Podczas imprezy będziemy się bawić przy dźwiękach muzyki i składać sobie noworoczne życzenia. Przewidziany jest także pokaz sztucznych ogni.

Wstęp wolny

www.sandomierz.pl/aktualnosci/archiwum/2017-r/styczen-2017/imprezy-w-sandomierzu-w-2017-roku

Port Kultury
Sandomierz, ul. Portowa 24

W Sandomierzu odbędzie się ciekawe show – Talent Sandomierski 2017. Castingi odbywać się będą 21 listopada br. A już 12 grudnia będzie można wziąć udział w wielkim finale. Będzie miał miejsce w Porcie Kultury w Sandomierzu. Dla uczestników, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca przewidziane są nagrody pieniężne. Specjalne nagroda to wycieczka do Brukseli.

Wstęp wolny

www.esceka.pl/wydarzenia-1/w/talent-sandomierski-2017

 

 

prognoza pogody

dzisiaj
-1 ℃
min. -4 ℃
maks. -1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
jutro
-2 ℃
min. -7 ℃
maks. -2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
pojutrze
-6 ℃
min. -9 ℃
maks. -4 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2022-01-25
-4 ℃
min. -7 ℃
maks. 0 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!